Wiele kobiet chcących cieszyć się piękną oraz gładką cerą do późnych lat swego życia poddaje się skutecznym zabiegom kosmetycznym. Wśród wielu z nich można wymienić powszechnie stosowany w celu redukcji zmarszczek botoks.
Każda kobieta chce pięknie wyglądać do schyłku swego życia. We współczesnych czasach nie ma większego problemu z zatrzymaniem wciąż tykającego zegara biologicznego. Wielu specjalistów z dziedziny kosmetologii oferuje bowiem perfekcyjne zabiegi kosmetyczne, które potrafią każdej pięknej pani odjąć sporo lat. Z zabiegów tych coraz częściej korzystają również mężczyźni. Jednym z powszechnie stosowanych zabiegów jest botoks.
Na zabieg taki coraz częściej decydują się bardzo młode kobiety, przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Polega on na wstrzyknięciu substancji zwanej botoksem w okolice zmarszczek. Głównym zadaniem tego preparatu jest blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych, które to wywołują skurcze mięśni twarzy oraz są odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek. W czasie tego popularnego zabiegu unieruchomione zostają tylko niewielkie fragmenty skóry, dlatego też reszta mięśni może funkcjonować normalnie, co przyczynia się do tego twarz wygląda naturalnie.
Zanim zdecydujemy się na taki zabieg warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego gabinetu. Jeśli zabiegowi poddamy się w renomowanej przychodni, wówczas to nie musimy się martwić o efekty uboczne.
Co to jest botoks?
Wiele osób zanim podda się temu zabiegowi często zastania się nad tym, czy zabieg ten jest w pełni bezpieczny dla skóry. Otóż botoks jest substancją, która w obecnych czasach jest powszechnie stosowana w celu złagodzenia starzejących się rysów twarzy. Zastrzyki z użyciem bardzo popularnego botoksu sprawiają, że twarz nabiera niebywale pięknego oraz młodego wyglądu. Niemniej zdania na temat stosowania tego zabiegu są mocno podzielone.
Toksyna botulinowa bardzo często est zwana także jadem kiełbasianym. Jest to bardzo silna trucizna, niemniej w niewielkich dawkach rewelacyjnie sprawdza się neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej. Wstrzykiwanie jadu kiełbasianego pod skórę doskonale wygładza zmarszczki mimiczne, wśród których można wymienić: kurze łapki, zmarszczki na czole oraz zmarszczkę lwią znajdującą się u wielu osób pomiędzy brwiami. Od kilkunastu lat botoks bardzo często stosuje się także do usuwania opadających kącików ust – czyli zmarszczek palacza umieszczonych tuż nad górną wargą. Ponadto toksyna botulinowa skutecznie likwiduje pomarańczową skórkę, która często występuje na brodzie oraz zmniejsza zmarszczki na szyi czy dekolcie.
Warto pamiętać o tym, że po zabiegu z użyciem jadu kiełbasianego skóra może być nieco podrażniona oraz obrzęknięta. Co więcej mogą nawet powstać niewielkie siniaki, ale te nieprzyjemne objawy trwają krótko i bardzo szybko znikają. Efekt kosmetyczny zastosowania tego często kontrowersyjnego preparatu jest widoczny po około trzech – czterech dobach, a piękna i gładką skórą można cieszyć się od trzech do około sześciu miesięcy.
Botoks – jak poprawnie przygotować się do zabiegu i w jaki sposób on przebiega?
Przed wykonaniem zabiegu wstrzykiwania botoksu pacjent nie musi wykonywać żadnych dodatkowych badań. Niemniej przed rozpoczęciem zabiegu lekarz zawsze musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad na temat przyjmowanych leków oraz występowania u niego chorób przewlekłych. Musi też dokładnie obejrzeć tę cześć skóry skóry, która to ma zostać ostrzyknięta botoksem.
Bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu lekarz musi odpowiednio odtłuścić skórę oraz mocno zdezynfekować ją przy pomocy bezalkoholowego preparatu. Ostrzykiwanie botoksem nie wymaga podawania znieczulenia miejscowego lecz wystarczy, że skóra przed zabiegiem zostanie odpowiednio schłodzona lodem. Warto wiedzieć o tym, że nie jest to zabieg zbyt bolesny, gdyż ostrzykiwanie botoksem przypomina raczej ugryzienie komara.
Zabieg ostrzykiwania skóry botoksem trwa zaledwie kilkanaście minut. W zależności od potrzeby wstrzykuje się do skóry odpowiednią ilość toksyny botulinowej. W przypadku czoła jest to przeważnie osiem wstrzykiwań, natomiast w okolicy kurzych łapek trzy po każdej stronie. Natomiast w przypadku powiek wystarczy jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdą stronę.
Na koniec zabiegu skóra jest ponownie schładzana oraz smarowana kremem z witaminą K, który chroni ją przed powstawaniem siniaków.
Ważne jet to, aby po zabiegu przez około trzy godziny dotykać tych miejsc, nie masować twarzy, nie schylać się oraz nie kłaść się, gdyż gwałtowne ruchy mogą spowodować przemieszczanie się pod skórę botoksu. Po upływie około dwóch tygodni trzeba skontrolować zabieg, by upewnić się, czy botoks rozłożył się równomiernie oraz czy nie należy przeprowadzić jakiejś korekty.
Botoks – najlepszy wiek na zabieg oraz jego bezpieczeństwo.
Nie ma dolnej ani górnej granicy wieku, w którym to można wykonać ten zabieg. W ostatnim czasie bardzo często na taki zabieg decydują się kobiety młode, które to tym sprawdzonym sposobem chcą spłycić pierwsze, pojawiające się zmarszczki mimiczne.
Wstrzykiwanie jadu kiełbasianego ma również działanie profilaktyczne. Dzięki temu zabiegowi rzadziej marszczymy czoło, przez co jest istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali oraz uwidoczni.
Jeśli oddamy się w ręce doświadczonego specjalisty wówczas to botoks jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, gdyż podaje się go w niewielkich ilościach, działa on tylko miejscowo, nie jest wchłaniany do organizmu, a po paru miesiącach nie ma po nim śladu.
Warto pamiętać o tym, że ów jad kiełbasiany jest silnie działającym preparatem, który nieodpowiednio zastosowany może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Podanie zbyt dużej dawki tej substancji do skóry może skutkować czasowym porażeniem mięśnia twarzy, które mija dopiero po upływie kilku miesięcy. Ponadto negatywnymi skutkami ubocznymi ze strony całego organizmu mogą być bóle głowy, nudności, wymioty oraz objawy podobne do grypy.
Niemniej zabieg wstrzykiwania botoksu jest w większości przypadków jest raczej bezpieczny i pozostaje po nim niewielki siniak, który bardzo szybko znika.