Obecnie wiele osób decyduje się na wykorzystanie wyłącznie naturalnych produktów, jeśli chodzi o pielęgnację ciała. Istnieją sposoby, które rzeczywiście umożliwiają prawie całkowitą rezygnację z produktów syntetycznych nie tylko jeśli chodzi o odżywianie skóry i włosów, ale także ich oczyszczanie. W jaki sposób można to zrobić?

Dlaczego lepiej sięgnąć po naturalną pielęgnację?

Choć stosowanie wyłącznie naturalnych produktów często jest mniej wygodne niż używanie gotowych kosmetyków, to jednak coraz więcej osób obecnie podejmuje ten trud. Powodem bardzo często są uczulenia na konkretne składniki produktów gotowych. Należy pamiętać, że tego typu preparaty dość często długo leżą na sklepowych półkach. Najczęściej dodaje się do nich mocno działające konserwanty, które u niektórych osób mogą powodować podrażnienia. Ponadto w tego typu kosmetykach, często dla obniżenia kosztów produkcji, stosuje się syntetyczne barwniki i aromaty. Takie substancje również nie są obojętne dla ludzkiego zdrowia i w przypadku wrażliwej skóry zazwyczaj wywołują takie objawy jak zaczerwienienie i swędzenie. Warto pamiętać, że niektóre z syntetycznych dodatków mogą mieć także niekorzystne działanie długofalowe. Choć producenci trzymają się norm dotyczących szkodliwych substancji, to jednak nie zawsze wiadomo, jak konkretnie takie preparaty wpływają na ludzki organizm. Dlatego też wiele osób poszukuje alternatyw, które obecnie stają się coraz bardziej popularne. Główną korzyścią z kupowania organicznych kosmetyków lub zastosowanie pielęgnacji opartej na naturalnych produktach jest to, że wiadomo, co znajduje się w takich preparatach. To duża zaleta, ponieważ w standardowych przypadkach produkt zazwyczaj opisany jest w obcym języku i czasami trudno jest zrozumieć, jakie dokładnie substancje zawiera. Pod tym względem każdy zrobiony przez siebie kosmetyk jest bardziej skuteczny i praktyczny od swojego sklepowego odpowiednika.

Kosmetyki naturalne dla zdrowia i urody

Kosmetyki naturalne, a właściwie kosmetyki organiczne, to produkty stworzone z substancji pochodzących z natury. Wśród tego typu preparatów można znaleźć takie, które zawierają głównie substancje roślinne, jak i te, które zostały stworzone głównie na bazie naturalnie występujących minerałów. Kosmetyki naturalne zazwyczaj wybierane są przez osoby, które cenią ochronę środowiska. Takie preparaty tworzone są zwykle w specjalny sposób. Nie tylko zawierają wyłącznie naturalne substancje wewnątrz, ale także sam proces produkcji nie wpływa negatywnie na teren, gdzie na przykład była prowadzona uprawa roślin, z których pozyskano cenne składniki.
Kosmetyki naturalne często można bardzo łatwo poznać. Podstawą jest oczywiście czytanie składu. Nie znajdzie się tam drażniących detergentów czy sztucznych składników konserwujących. Na pierwszych miejscach znajdują się za to ekstrakty pozyskane z roślin, wszelkiego rodzaju oleje roślinne oraz niezbędne dodatki. Opakowanie kosmetyku naturalnego ma za zadanie nie dopuścić do gromadzenia się drobnoustrojów. Z tego powodu do kremów organicznych zazwyczaj dołączona jest specjalna szpatułka, służąca do nakładania produktu na twarz. Wkładanie palców do tego typu preparatów mogłoby wprowadzić zbyt dużo drobnoustrojów, przez co kosmetyk szybko nie nadawałby się do użycia. Wydaje się, że naturalne kosmetyki to doskonałe rozwiązanie. Jednak niektóre osoby, które chcą dbać o urodę decydują się na jeszcze bardziej radykalne środki.

Całkowicie naturalnie – jak to zrobić?

Choć kosmetyki naturalne zazwyczaj spełniają wszelkie normy, to jednak często ich cena, a czasem także skład nie zawsze są idealne. Niektóre osoby muszą rezygnować ze wielu produktów z powodu alergii na naturalne składniki. Jednak istnieje inny sposób dbania o urodę niż tylko kupowanie gotowych towarów. Można zdecydować się na samodzielne tworzenie kosmetyków lub prostą pielęgnację opartą o naturalne surowce w stanie niemalże surowym. Jak to zrobić? Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać własny tonik czy krem. Ta sama zasada dotyczy również mydeł i szamponów. Wystarczy tylko zakupić odpowiednie surowce i dodatkowe akcesoria, które umożliwią wykonywanie tego typu produktów. Obecnie metoda DIY staje się coraz bardziej popularna we wszelkich aspektach życia, dlaczego więc nie zrobić samodzielnie również produktów myjących?
Prostszym sposobem jest korzystanie z niemal gotowych produktów naturalnych. Wiele osób zrezygnowało z kremów na rzecz oleju kokosowego. W pielęgnacji twarzy wykorzystywane są także oleje pozyskane z innych roślin. Żel lub inny produkt do mycia twarzy w wielu przypadkach można zastąpić roztworem sody oczyszczonej. Podobnie jak szampony do włosów działają całkowicie naturalne produkty, takie jak żółtka jaj, mydlnica lekarska czy mąka żytnia. Najłatwiej zaś zastąpić standardową odżywkę do włosów. Na skórę głowy można bowiem nanieść wiele produktów. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni w zależności od występującego problemu. Ciekawym pomysłem jest zwłaszcza zastosowanie bananów lub jogurtu zamiast standardowej odżywki proteinowej. Nic więc dziwnego, że osoby, które do tej pory miały problemy z zakupem odpowiedniego środka decydują się na całkowitą rezygnację z produktów sklepowych.

Wymieniona już mydlnica lekarska to tylko jedno z możliwych do wykorzystania ziół. W naturalnej pielęgnacji napary i wyciągi ziołowe pełnią bardzo ważną funkcję. Takie produkty jak olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną i w wielu przypadkach mogą zastąpić zapachowe środki, ale także mogą wykazywać działanie lecznicze. Tego typu prostą aromaterapię warto jest wykorzystać nie tylko podczas produkcji własnego kremu, ale również podczas wybierania lub komponowania własnych perfum.