Obecnie coraz więcej osób zwraca się w stronę naturalnych kosmetyków. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na naturalną pielęgnację włosów i co można wypróbować?

Jak wygląda naturalna pielęgnacja włosów?

Całkowicie naturalna pielęgnacja włosów powinna opierać się wyłącznie na naturalnych produktach. Dotyczy to nie tylko maseczek i odżywek, które już od dawna są zastępowane samodzielnie zrobionymi preparatami, ale także takich kosmetyków jak szampon czy peeling do skóry głowy. Stosowanie całkowicie naturalnej pielęgnacji wcześniej mogło być nieco utrudnione przez przeszkody na drodze do uzyskania niektórych surowców. Obecnie jednak można zakupić takie produkty jak zioła czy olejki drogą internetową, dzięki czemu coraz wiece osób wie o alternatywie dla kosmetyków kupowanych w drogeriach.

Od czego warto zacząć naturalną pielęgnację?

Nie każdy chce od razu produkować własne mydło. Wymaga to dość niewielkiej liczby akcesoriów, jednak nie każdy ma cierpliwość do odmierzania ilości surowca a potem odpowiedniego mieszania składników. Jednak w przypadku włosów nie zawsze konieczne jest robienie własnego szamponu na bazie zasadowych substancji. Czasami wystarczy tylko jeden naturalny składnik. Warto pamiętać, że obecnie wiele osób decyduje się na mycie głowy odżywką, która często także się pieni. Nie uzyska się zazwyczaj takiej samej piany jak w przypadku szamponu, który posiada także detergenty, jednak odżywka bardzo często wystarczy do zmycia zanieczyszczeń. Można więc myć głowę naturalną odżywką. Inną możliwością są podstawowe surowce, które pozwalają na zmycie brudu. To między innymi mydlnica lekarska. Warto jednak pamiętać, że aby rzeczywiście myć głowę mydlnicą należy mieć dostęp do dość świeżego produktu. Jak się jednak okazuje, nie tylko mydlnica posiada w swoim składzie saponiny, które umożliwiają oczyszczenie skóry głowy. Takie samo działanie ma mąka żytnia. Wystarczy rozpuścić ją w letniej wodzie, aby uzyskać coś w rodzaju bardzo lekkiego szamponu. Zaletą tej metody jest oczywiście mniejsze przesuszenie włosów, które zazwyczaj powodowane jest przez agresywnie działające detergenty. Wadą jest konieczność dość długiego płukania włosów, aby oczyścić je z mąki. Warto jednak pamiętać, że wiele osób, które zdecydowały się na zmianę standardowego szamponu na metody naturalne odczuły różnicę.

Zamiast odżywki – naturalne oleje i nie tyko

W całkowicie naturalny sposób można uzyskać nie tylko szampon, ale także odżywki i maseczki do włosów. Wystarczy jedynie użyć naturalnych produktów. Taka pielęgnacja jest zazwyczaj prostsza od tworzenia lub nawet stosowania całkowicie naturalnych szamponów, które początkowo zwykle nie sprawdzają się na skórze głowy przyzwyczajonej do detergentów. Takiej zależności nie widać w przypadku naturalnych maseczek i olejów. Efekty stosowania naturalnych środków do odżywiania włosów można zazwyczaj zauważyć dość szybko. Co jest potrzebne, aby zacząć naturalną pielęgnację? Odżywki do włosów można uzyskać poprzez zastosowanie powszechnie znanych produktów. Najczęściej oczywiście wymieniana jest odżywka na bazie jajek. Do odżywiania włosów często używa się także piwa, którego działanie zazwyczaj jest wywołane obecnością drożdży. Znaną maseczką na porost włosów jest ta na bazie żółtka jaja i oleju rycynowego. Wystarczy zmieszać te składniki do uzyskania dość gęstego produktu. Następnie należy nałożyć maskę na skórę głowy. Kurację należy powtarzać raz w tygodniu, chyba że problemem są nadmiernie wypadające włosy. Wtedy jednak również lepiej jest po prostu używać częściej samego oleju rycynowego, który wspomaga wzrost tak zwanych baby hair. Tego typu włosy są dość krótkie i kręcone. Wiele osób jednak liczy na ich wzrost, gdy zwykłe włosy zaczynają bardzo szybko wypadać i widać ich przerzedzenie się.
Naturalne oleje są również wykorzystywane w celu widocznej poprawy stanu włosa. Natłuszczenie włosa zazwyczaj pozwala ochronić go przed nadmierną utratą wilgoci, a także przed innymi niekorzystnymi czynnikami. Włos zbyt słabo natłuszczony może wyglądać podobnie jak włosy przesuszone. Warto pamiętać, że stosując sam olej włosy zostają natłuszczone. Jeśli jednak przed nałożeniem oleju nałoży się również aloesowy miąższ, wtedy włosy zostaną lepiej nawilżone niż w przypadku samego nałożenia aloesowego miąższu. Należy jednak pamiętać, że o ile sam olej można trzymać na włosach nawet przez całą noc, o tyle kurację nawilżającą najlepiej jest trzymać na włosach co najwyżej przez dwie godziny. Zbyt duże nawilżenie może bowiem powodować, że włosy przez pewien czas nie będą wyglądać dobrze. Warto brać to pod uwagę także w przypadku innego typu kuracji przeprowadzanych na włosach, ponieważ nie tylko każdy niedobór, ale także każdy nadmiar składników może odbijać się na włosach niekorzystnie. Zły wygląd włosów po zastosowaniu oleju może również wykonać ze złego dopasowania. Za najbardziej uniwersalne do wykorzystywania na włosy uznaje się olej jojoba oraz olej arganowy. Ten pierwszy zazwyczaj nie pozostawia tłustej warstwy i często jest zalecany także do pielęgnowania cery.

Peelingi – czy trzeba je stosować?

Peelingi to coś, co kojarzy się raczej z pielęgnacją skóry niż włosów. Rzeczywiście tak jest. Warto jednak pamiętać, że włosy wyrastają ze skóry. Zła kondycja skóry głowy zazwyczaj odbija się negatywnie na stanie włosów. Obecnie znane są metody, które pozwalają na uzyskanie całkowicie naturalnego peelingu do skóry głowy. W tym celu można używać różnego rodzaju glinek, jak i na przykład kawowych fusów. Warto sprawdzić kilka z możliwości, aby wybrać peeling o odpowiedniej efektywności. Za najbardziej delikatne uznawane są naturalne peelingi na bazie białej glinki. Najmocniejsze zaś są na bazie kawowych fusów.