Codzienna pielęgnacja włosów nie wydaje się zbyt skomplikowanym zajęciem. Warto jednak pamiętać, że nawet taka czynność jak czesanie włosów wykonana nieprawidłowo może źle wpłynąć na ich stan. W jaki sposób poprawić kondycję włosa tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji?

Właściwa pielęgnacja włosów – zmiana w podstawowych czynnościach

Podstawowa pielęgnacja włosów to przede wszystkim ich mycie i czesanie. Włosy należy myć tak często jak tego potrzebują jednak trzeba pamiętać, że tak zwanemu przetłuszczeniu podlega głównie skóra głowy. Końcówki włosów zazwyczaj pozostają suche, dlatego też nie potrzebują takiej ilości szamponu jak sama skóra głowy. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, aby rozcieńczać szampon z wodą i nakładać go tylko na skórę głowy. Natomiast resztę włosów należy myć uzyskaną z mycia skóry głowy pianą. Niekiedy, jeśli włosy są bardzo zniszczone, doradza się dodatkową ochronę włosów poprzez nałożenie odżywki (mycie metodą OMO). Pozwala to uniknąć zniszczeń związanych z działaniem na włosy detergentu. Warto również rozważyć zmianę szamponu z SLS, czyli drażniącymi detergentami na taki, który ich nie zawiera. Obecnie można znaleźć lub wykonać samemu tego typu preparaty, które powinny o wiele mniej niszczyć włosy.
Włosy narażone są na zniszczenia także po samym myciu. Wiele osób osusza pasma w niewłaściwy sposób poprzez wcieranie ich w ręcznik. Takie działanie zazwyczaj powoduje uszkodzenia włosów. Pasma należy odsączać delikatnie, najlepiej używając do tego celu ręcznika wykonanego z tak zwanej mikrofibry, która dość dobrze pochłania wodę. Wycieranie mokrych włosów zazwyczaj powoduje późniejsze problemy z rozdwajaniem się końcówek, ponieważ struktura włosów zostaje uszkodzona.
Najczęstszym błędem jest również nieprawidłowa stylizacja. Często nie można uniknąć stosowania suszarki i prostownicy. Dodatkowo jednak zwiększa się zniszczenia spowodowane tymi urządzeniami, jeśli przez dłuższy czas działa się temperaturą na jedno pasmo włosów. Włosy kumulują w sobie temperaturę, przez co zniszczenia dotyczą nie tylko wierzchniej warstwy włosa, ale również głębszych. Lepiej jest suszyć i prostować włosy pasmo po paśmie, nie stosując temperatury raz za razem, ale czekając, aż włosy ostygną. To pozwala uniknąć większych zniszczeń.
Włosy są narażone na zniszczenie również podczas czesania. Obecnie zaleca się, aby delikatne włosy czesać na mokro. Najlepiej służy do tego grzebień do szeroko rozstawionych zębach. Dobra może okazać się również szczotka o bardzo elastycznych wypustkach, najlepiej taka, która jest przeznaczona do czesania włosów na mokro. Jeśli włosy są bardzo zniszczone lepiej jest czesać je na mokro po nałożeniu odżywki. Wtedy zyskuje się dodatkową ochronną warstwę, która zapobiega zniszczeniom spowodowanym pocieraniem wypustek o włosy. Na sucho można czesać jedynie grube proste włosy, które są oporne na zniszczenia tego typu, jednak i w tym przypadku doradza się specjalne kosmetyki zabezpieczające.

Dodatkowa ochronna pielęgnacja

Metoda OMO to jedno z rozwiązań, jeśli chodzi o poprawę kondycji włosa. Jak jednak dobrać odpowiednią odżywkę do kondycji włosów? Warto przede wszystkim wybierać spośród najbardziej naturalnych kosmetyków. Obecnie odradza się kosmetyki z silikonami, ponieważ tego typu substancje sprawiają, że pasma wyglądają lepiej wizualnie, przez co trudno ocenić, czy kosmetyk rzeczywiście poprawia kondycję włosa. Kosmetyki z silikonami dobrze jednak zabezpieczają włosy przed takimi czynnikami jak zimno i kontakt z ubraniami, takimi jak czapka. Dlatego w okresie zimowym nawet osoby, które nie stosują silikonów na co dzień decydują się na nakładanie specjalnych preparatów na same końcówki.
Na poprawę stanu włosów może wpłynąć olejowanie. Podobnie jak odżywka w metodzie OMO, tak samo olej chroni włosy przed działaniem detergentów, często może również wpłynąć korzystnie na działanie odżywek nawilżających. Stosowanie olejów przed myciem włosów to jedna z podstaw, która pomaga widocznie poprawić ich kondycję.
Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, które pomagają ochronić włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Taka ochrona szczególnie przyda się włosom, jeśli konieczne jest codzienne stosowanie suszarki lub prostownicy. Najlepiej jest jednak zrezygnować z tego typu urządzeń, a jeśli jest taka konieczność, to suszenie włosów należy przeprowadzać tylko przy pomocy zimnego nawiewu, który znacznie mniej niszcząco wpływa na strukturę włosa.

Co zrobić, aby włosy odzyskały piękny wygląd?

W codziennej pielęgnacji można również zastosować sposoby, które widocznie poprawią wygląd włosów. Do takich metod należy między innymi stosowanie specjalnych płukanek na bazie kwasów. Nawet roztwór zwykłego octu z wodą wpływa korzystnie na wygląd pasm, ponieważ pomaga zamknąć łuski włosa. Warto jest o tym pamiętać, jednocześnie jednak nie stosując standardowego octu, a wykorzystując octy owocowe. Ocet jabłkowy lub malinowy znacznie lepiej nadają się do pielęgnacji włosów. Wiele kobiet decyduje się na użycie naturalnych kwasów owocowych, między innymi w postaci soku z cytryny. Ten składnik można spotkać również w szamponach pielęgnacyjnych i bardzo szybko można zauważyć jego działanie. Płukankę do włosów można stosować przy każdym myciu.
Aby włosy były gęstsze wykorzystywane są płukanki ziołowe. Szczególnie polecane są płukanki na bazie naparu z pokrzywy i ziela skrzypu. Zawierają one bowiem substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Takie napary można stosować również jako „wcierki”. Wtedy napar należy dodatkowo wcierać w skórę głowy. Wcierki mają więc podwójne działanie, ponieważ dzięki masażowi skóry głowy pobudza się cebulki włosowe, dzięki czemu włosy rosną lepiej.