Depilacja stała się obecnie nieodłączną częścią pielęgnacji. Obecnie to nie tylko zabieg, który ma na celu poprawić urodę, ale dla wielu osób również zabieg higieniczny. Który ze sposobów depilacji jest najlepszy i o czym warto pamiętać wybierając konkretną metodę?

Znane metody usuwania włosów

Depilacja to usunięcie włosów na dłuższy lub krótszy czas. Najbardziej znaną metodą usuwania zbędnego owłosienia jest oczywiście golenie. Zaletą tego sposobu jest przede wszystkim jego dostępność. Zabieg można przeprowadzić w domu i zazwyczaj nie potrzeba do tego celu żadnych skomplikowanych kosmetyków. Warto wiedzieć, że obecnie ten sposób depilacji twarzy przeprowadzają nie tylko mężczyźni, ale niekiedy także kobiety. Usunięcie tak zwanego meszku z twarzy pozwala bowiem często na lepsze nałożenie makijażu. Golenie często jednak niesie ze sobą ryzyko podrażnień i wrastających włosów. Odrastające włosy ponadto wyglądają na grubsze, co sprawia, że golenie staje się potrzebne codziennie.
Domowa depilacja to także różnego rodzaju depilujące kremy. W ich skład wchodzą substancje rozpuszczające kreatynę. W tym przypadku warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kremu do rodzaju skóry, aby uniknąć podrażnień. Pamiętać trzeba również o tym, aby zdjąć preparat w określonym czasie, ponieważ w innym przypadku może dojść do poparzenia. Włosy odrastają po nieco dłuższym czasie, zwłaszcza po zastosowaniu odpowiednich kremów po tego typu depilacji, jednak nadal zabieg należy powtarzać co kilka dni.
Dłużej działającą metodą depilacji jest wosk. Metoda ta ma dwie odmiany: wosk na ciepło i wosk na zimno. Wosk na ciepło polega na rozpuszczeniu wosku, na przykład w mikrofalówce. Nakłada się go szpatułką na ciało, a potem odrywa. W przypadku wosku na zimno w gotowym zestawie należy po prostu nieco rozgrzać wosk na materiale, przycisnąć go do skóry, po czym oderwać zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Wosk na ciepło mogą stosować wyłącznie osoby, które nie mają problemów z pękającymi naczyniami krwionośnymi.
W warunkach domowych można zastosować również depilację w postaci depilatora elektrycznego. Wyrywa on włosy podobnie jak pęseta. Warto pamiętać, że ta metoda depilacji nie jest bezbolesna, choć obecnie można spotkać nie tylko depilatory z nasadkami chłodzącymi, ale również takie, które mogą być używane pod wodą. Zazwyczaj jednak problemem w przypadku takiej depilacji jest to, że urządzenie lepiej radzi sobie z cienkimi i długimi włosami, nie zaś z krótkimi i grubszymi. Poza tym jednak, tak jak w przypadku depilacji woskiem, efekt utrzymuje się przez kilka tygodni.

Niestandardowe sposoby depilacji w domu

Niekiedy standardowe sposoby depilacji nie sprawdzają się lub nie mogą zostać zastosowane z innych powodów. Warto poznać w takim przypadku mniej standardowe sposoby na depilację w domu. Pierwszym z nich jest nieco zapomniany produkt, który jednak może się przydać niektórym osobom. Chodzi o specjalną powierzchnię do wycierania włosów. Niekiedy można zauważyć, że włosy na skórze nóg wycierają się pod wpływem tarcia o ubranie. W przypadku produktu służącego do ręcznego wycierania włosów zastosowano po prostu specjalną powierzchnię. Choć w przypadku grubych włosów produkt będzie zużywał się znacznie szybciej, to jednak może być ciekawą alternatywą dla osób, które nie mogą golić włosów lub stosować wosku.
Innym alternatywnym sposobem depilacji jest zastosowanie zamiast wosku pasty cukrowej. Tę alternatywę stosują zazwyczaj osoby, które uznają używanie wyłącznie naturalnych kosmetyków, bez żadnych syntetycznych dodatków. Pastę cukrową stosuje się tak samo jak wosk. Można ją kupić i podgrzać lub zrobić samodzielnie, odpowiednio długo gotując cukier aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Według zwolenników pasty cukrowej jej stosowanie ma sprawiać mniejszy ból niż w przypadku zabiegu tradycyjnym woskiem.

Zabiegi poza domem

Obecnie depilacja za pomocą światła laserowego jest możliwa również w domu. Jednak warto pamiętać, że urządzenia służące do domowej depilacji nie będą mieć takiej samej skuteczności jak urządzenia w gabinetach kosmetycznych. Wiele osób zapomina również o tym, iż depilacja laserowa to tylko jedna z możliwości, jeśli chodzi o działanie laserowego światła. Znacznie bardziej kusząca jest epilacja, czyli całkowite usunięcie włosów, którą obecnie również można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Choć zabieg całkowitego usunięcia włosów nie u wszystkich przynosi tak dobre efekty, jak się tego oczekuje, to jednak czas ponownego pojawienia się włosów jest w tym przypadku znacznie dłuższy w porównaniu do standardowych metod.
Jak obecnie wygląda depilacja laserowa? Należy pamiętać, że obecne urządzenia służące do depilacji laserowej są bardziej dokładne niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Dlatego jeśli wcześniej depilacja nie była możliwa z powodu zbyt jasnej karnacji, można spróbować podejść do zabiegu ponownie, ponieważ obecnie urządzenia lepiej rozróżniają skórę od cebulek włosowych.
Jeśli depilacja laserowa nie jest możliwa, warto skorzystać z możliwości depilacji za pomocą ultradźwięków. Ten sposób zazwyczaj jest zalecany w przypadku bardzo małych różnic koloru włosa i skóry. Tak samo jak w przypadku depilacji laserowej konieczne jest wcześniejsze przygotowanie się na zabieg.

Wadą zabiegów w gabinetach kosmetycznych jest to, że nie wystarczy jedna wizyta, aby pozbyć się niechcianego owłosienia. Konieczne jest przejście całej serii, ponieważ włosy wyrastają w różnym czasie. Niekiedy niezbędne bywa powtórzenie serii. Jednak warto pamiętać, że obecnie zabiegi tego typu są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu, a brak konieczności wykonywania domowej depilacji co kilka dni to dla niektórych osób prawdziwa wygoda.