Domowy manicure stóp to coś, o czym zazwyczaj wiele osób przypomina sobie latem. Warto pamiętać, że w okresie zimowym paznokcie często nie mają kontaktu ze światłem słonecznym, co może negatywnie wpłynąć na ich wygląd. Dlatego także w okresie zimowym, a już zwłaszcza w momencie, gdy zbliża się wiosna należy koniecznie zadbać o paznokcie, by latem móc pochwalić się pięknym wyglądem stóp. W jaki sposób można wykonać domowy manicure?
Przygotowanie do położenia koloru
Bez względu na to, czy manicure będzie zakończony położeniem kolorowego lakieru czy też nie, warto wykorzystać metody, które mają na celu poprawę wyglądu stóp. Przede wszystkim w przypadku domowego zabiegu manicure podstawą jest wymoczenie stóp w wodzie. Najlepiej w tym celu użyć nie samej wody, ale wody z dodatkiem płynu do kąpieli. To pozwoli również oczyścić całe stopy. Rozmiękczona skóra łatwiej poddaje się czyszczeniu z naskórka za pomocą delikatnych tarek i pumeksów. Warto pamiętać, że obecnie zgrubiałą skórę na stopach usuwa się w sposób delikatny i raczej nie stosuje się jej wycinania. Jeśli problem ze skórą jest bardziej poważny, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. Najlepiej wybrać się w tym celu do podologa, specjalisty od stóp. Warto udać się do niego także w sytuacji, gdy częstym problemem są wrastające paznokcie. Po wymoczeniu można przeprowadzić ścieranie zbędnego naskórka, a następnie posmarować stopy i skórki wokół paznokci kremem.
Tak jak w przypadku manicure dłoni konieczne jest odsunięcie skórek, aby lakier lepiej się prezentował. Tego kroku nie warto pomijać. Regularne odsuwanie skórek jest korzystne, ponieważ później nie ma problemów z ich przerośnięciem. W warunkach domowych należy odsunąć skórki przy pomocy tępego drewnianego patyczka. Takie narzędzie jest bezpieczne, ponieważ nie uszkadza płytki paznokcia. Jeśli pomimo wymoczenia stóp w wodzie pojawiają się problemy z odsuwaniem skórek, można użyć specjalnego preparatu, który pomoże je zmiękczyć. Profesjonalne usuwanie skórek powinien przeprowadzać wyłącznie specjalista. Zazwyczaj robi to przy pomocy urządzenia nazywanego frezarką. Lepiej jest jednak nie robić tego samodzielnie, ponieważ można przy tym uszkodzić zarówno skórę, jak i płytkę paznokcia.
Dalsze kroki w pielęgnacji paznokci
Przed nałożeniem lakieru lub odżywki należy najpierw oczyścić płytkę paznokcia z ewentualnych pozostałości kremu. Warto pamiętać, że odtłuszczenie paznokci powinno się przeprowadzać przed każdym malowaniem. Można to zrobić między innymi poprzez zastosowanie odpowiedniego zmywacza, który nie będzie zawierał acetonu. W przypadku gdy płytka paznokciowa jest bardzo słaba, należy użyć odżywki w formie kremu lub olejku. Takie produkty warto stosować częściej niż preparaty w formie lakieru. Po odtłuszczeniu można zastosować polerkę na płytkę paznokcia.
Kolejnym istotnym krokiem przed nałożeniem lakieru jest oczywiście obcięcie paznokci. Można to zrobić przy pomocy nożyczek lub specjalnego obcinacza. Ważne jest, aby nie obcinać paznokci na półokrągło. To zazwyczaj zwiększa ryzyko wrastania płytki paznokcia w skórę. Wrastające paznokcie to dość poważny problem. Jeśli tylko zauważy się wrastanie fragmentu płytki paznokciowej warto jest spróbować właściwie obciąć paznokieć i zastosować preparat, który ma na celu zapobieganie tego typu stanom. Preparaty przeciwko wrastaniu płytki paznokciowej zazwyczaj zmiękczają ją, dzięki czemu paznokieć nie może wbić się w skórę. Jeśli jednak problem jest poważny należy udać się do podologa. Specjalista może zadecydować o założeniu klamry, która wyreguluje kierunek wzrostu paznokcia. Istotne jest jedynie, aby potem odpowiednio spiłować płytkę. Nie należy robić tego przy pomocy metalowych narzędzi. Najlepiej jest użyć papierowego pilnika lub w ostateczności szklanego. Pilnik metalowy bardzo często pozostawia nierówności. Tego typu zadziorki mogą powodować osłabienie paznokciowej płytki i jej łamanie się. Istotne jest to nawet w przypadku paznokci u stóp. Po zakończeniu zabiegu warto jeszcze raz oczyścić paznokcie preparatem, aby nie pozostawał na nich pył.
Właściwe lakierowanie
Przed zastosowaniem jakichkolwiek lakierów należy nałożyć separator do palców. Można kupić go w drogerii lub wykonać samodzielnie z materiału. Istotne jest to, by po pomalowaniu paznokcie nie dotykały sąsiednich palców. Zastosowanie separatora jest wygodniejsze niż próby utrzymania palców stóp w odpowiedniej pozycji. Właściwe lakierowanie polega przede wszystkim na położeniu bazy pod kolorowy lakier. Baza w przypadku manicure pomaga uzyskać idealny kolor bez smug. Ponadto może przedłużać trwałość lakieru, a w niektórych przypadkach także chroni paznokciową płytkę. Lakier baza ma zazwyczaj dość neutralny odcień i warto jest go stosować w przypadku tego rodzaju manicure. Jeśli przed nałożeniem bazy widoczne jest zżółcenie paznokci, lepiej jest wstrzymać się z nakładaniem preparatów. Tego typu objaw może być spowodowany grzybicą lub po prostu wynikać z braku dostępu światła słonecznego. Co ciekawe zżółcenie paznokci często występuje także w okresie letnim, jeśli do manicure stosuje się ciemne kolory lakierów.
Po wyschnięciu bazy należy nałożyć dwie warstwy lakieru kolorowego. Przed nakładaniem kolejnej należy upewnić się, że poprzednia warstwa na pewno wyschła. Zazwyczaj zajmuje to nieco czasu, dlatego lepiej być na to przygotowanym wcześniej. Ostatnim krokiem jest położenie tak zwanego top lakieru. W zależności od preferencji może być to preparat wydłużający czas trwałości lakieru lub kosmetyk, który przyspiesza schnięcie. W razie braku specjalnego lakieru top można zastosować po prostu zwykły lakier bezbarwny, który też w pewnym stopniu chroni kolorową warstwę.