Zęby są bardzo ważną częścią naszej twarzy, jednak często o tym zapominamy. Bez całego uzębienia nasze policzki zaczynają się zapadać, kąciki ust opadają i twarz zaczyna prezentować się staro i smutno. Ponadto, bez zębów na przodzie bądź z zepsutymi zębami nasz uśmiech nie prezentuje się korzystnie. To wszystko sprawia, że możemy wiele tracić na urodzie. Warto więc zadbać o swoje zęby?
Na to, czy prezentujemy się odpowiednio dobrze, mamy piękne rysy twarzy i nie pojawiają nam się zmarszczki często wpływa również stan naszego uzębienia. Dlatego też, aby zadbać o swój wygląd i swoją urodę powinniśmy również zadbać o swoje zęby. Zwłaszcza zęby znajdujące się z przodu, kiedy są zajęte próchnicą wyglądają bardzo niekorzystnie. Jeśli nie wyleczymy ich w porę, możemy liczyć się nawet z koniecznością usunięcia ich. Aby temu zapobiec należy jak najszybciej udać się do stomatologa i zadbać o zdrowie swoich zębów. Warto również przychodzić co pół roku na kontrolę i leczyć wszelkie pojawiające się ubytki. Dzięki temu możemy zapewnić sobie zdrowie zębów i piękny uśmiech.
Co wpływa na pojawianie się próchnicy?
Rozwój bakterii powodujących próchnicę odbywa się wtedy, gdy nic nie chroni naszych zębów przed ich negatywnym działaniem. Zawsze, gdy spożywamy skrobię, węglowodany, a zwłaszcza słodycze, nasze zęby są atakowane przez bakterie zamieszkujące naszą jamę ustną. Bakterie te żywią się tymi resztkami pokarmowymi i rosną w siłę. Podczas jedzenia obniża się również pH naszej śliny, co bardzo niekorzystnie wpływa na szkliwo. Kiedy zaś szkliwo jest osłabione, a bakterie w naszej jamie ustnej są silne, mogą bez trudu atakować zęby i niszczyć je. Tak dochodzi do powstawania dziur i rozwijania się tej czarnej, bardzo niebezpiecznej próchnicy na powierzchni zębów. Jeśli nie uda się zatrzymać pogłębiającej się próchnicy w zębach, będzie ona drążyć dalej, aż dojdzie do miazgi zęba. Wówczas, jedyną możliwością uratowania zęba będzie leczenie kanałowe, które najczęściej wiąże się z wysokimi kosztami. Jeśli jednak zareagujemy na czas, z pewnością uda się powstrzymać na czas rozwój choroby i zapanować nad procesem niszczenia zębów.
Czy witaminy mogą szkodzić naszym zębom?
Nasze zęby są nieustannie chronione śliną. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu wydzielanie śliny się zmniejszy, ochrona też zaczyna być znacznie słabsza. Wówczas bakterie mają pełne pole do popisu. Niektóre z suplementów diety i witamin, które na co dzień przyjmujemy mogą wpływać na pracę ślinianek. Jeśli się ona zmniejszy, to ilość produkowanej śliny może okazać się niewystarczająca. Wynika więc z tego, że w pewnym stopniu witaminy mogą szkodzić naszym zębom. Na szczęście, można temu zapobiec w prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w wodę mineralną i regularnie popijać ją, choćby małymi łyczkami. W ten sposób zwiększymy wilgotność w jamie ustnej i pobudzimy ślinianki do zwiększonej pracy. To z kolei bardzo korzystnie wpłynie na zdrowie naszych zębów. Pamiętajmy także, że w trakcie snu nasze ślinianki praktycznie w ogóle nie pracują. Dlatego też ślina nie może chronić naszych zębów podczas snu. Zawsze, przed pójściem spać warto umyć zęby i nie zjadać już niczego. Pić można natomiast czystą wodę. Wówczas nic nie zagrozi naszym zębom i podczas snu bakterie nie będą atakowały ich.
Czy można wybielić zęby domowym sposobem?
Jak najbardziej, można. Jednak trzymajmy się z dala od silnych środków czyszczących czy mogących nam zrobić krzywdę. Wybielić można zęby w naturalny i bezpieczny sposób. Nigdy nie zbliżajmy do ust żadnych chemicznych produktów, zwłaszcza nie służących do spożywania ich, gdyż mogą nam zrobić wielką krzywdę. Do wybielenia zębów wystarczy zaś sam węgiel aktywny, czyli popularny środek na zatrzymanie biegunki. Należy rozkruszyć bądź otworzyć 2-3 kapsułki tego środka aptecznego i papką węgla aktywnego z wodą pokryć zęby. Następnie zostawiamy wszystko na ich powierzchni na dłuższą chwilę. Po kilku minutach można wziąć szczoteczkę i delikatnie wmasować pozostałości tego środka w powierzchnię zębów. Później wystarczy zęby wypłukać. Efekt jest niemal natychmiastowy. Choć nie utrzymuje się zbyt długo, to jest bezpieczny i wystarczający na ważne wyjścia. Nie wykonujmy jednak tego zabiegu zbyt często, gdyż węgiel aktywny to środek powstrzymujący biegunkę i może to negatywnie wpłynąć na wypróżnianie się.
Leczenie zębów popularnym amalgamatem
Leczenie zębów i wypełnianie ich za pomocą amalgamatu jest stosowane już od wielu lat. Niestety, jest to również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zawarta w tych wypełnieniach rtęć jest szkodliwa dla naszego organizmu, odkłada się w wątrobie i nerkach, a następnie uszkadza organy wewnętrzne. Jeśli wiec mamy możliwość zapłacić za wypełnienie w zębie, warto to zrobić i nie fundować sobie tego szkodliwego preparatu. W Unii Europejskiej stopniowo amalgamat jest materiałem zakazanym. Wycofywany z rynków, ma być zastępowany znacznie zdrowszymi dla naszego zdrowia wypełnieniami do zębów. Jednakże, zanim te zakazy dotrą do naszego kraju i amalgamat również tutaj będzie zakazany z pewnością minie jeszcze trochę czasu. Możemy jednak sami zrezygnować z korzystania z tego preparatu i nie decydować się na te najtańsze, refundowane przez NFZ wypełnienia. Zapytajmy naszego dentystę o inne sposoby wypełniania zębów. Są bowiem wypełnienia chemoutwardzalne, glasjonomery i wiele innych, które są znacznie tańsze od wypełnień światłoutwardzalnych, ale nie są szkodliwe dla naszego organizmu. Zadbajmy więc zarówno o swoją urodę, jak i o swoje zdrowie. Jeśli nie zależy Ci na estetyce wypełnienia w tylnych zębach, wybieraj bezpieczne i tanie wypełnienia, które z powodzeniem mogą być zastosowane. Dzięki temu zadbamy o swoją urodę, jak i zdrowie.