Farbowanie włosów to obecnie niemalże powszechny sposób na zmianę swojego wyglądu. Co warto wiedzieć o tym procesie i w jaki sposób można obecnie dobrać najlepszy kolor?

Czym można koloryzować włosy?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów, które umożliwiają wykonanie farbowania w domu. Czym się wyróżniają i co warto o nich wiedzieć? Podstawowymi i znanymi produktami do farbowania są tak zwane szamponetki. To preparaty, które nie barwią włosów na zawsze, a jedynie na kilka myć. Po tym czasie całkowicie wypłukują się z włosów. Ich zaletą jak i wadą jest właśnie brak trwałości. To idealny produkt dla kogoś, kto lubi często zmieniać kolor włosów, a jednocześnie nie chce narazić swoich pasm na zniszczenie. Obecnie dla takich osób stworzono również koloryzujące spreje. Dzięki nim można uzyskać na włosach bardzo jaskrawe kolory, które można szybko zmyć. W formie spreju można znaleźć również farbę, która umożliwia szybkie farbowanie odrostów. Interesującym produktem jest również koloryzująca kreda. Umożliwia ona łatwe lecz także nietrwałe koloryzowanie pasemek.
Innym produktem do koloryzowania włosów w domu jest szampon, który zmywa się po nieco dłuższym czasie niż kilka myć. Nadal jednak kolor spłukuje się z włosów. Takie rozwiązanie nadal jest mniej radykalne niż użycie trwałej koloryzującej farby.
Trwała farba do włosów to z kolei kosmetyk, którego działanie może być oparte na różnych składnikach. Obecnie coraz częściej odchodzi się od preparatów, których jednym z głównych składników jest amoniak. Okazuje się bowiem, że wdychanie oparów tej substancji podczas procesu koloryzacji i nanoszenie jej na skórę głowy nie jest obojętne dla zdrowia. U wielu osób amoniak powoduje ponadto podrażnienia. Rezygnacja z amoniaku nie oznacza, że inne składniki w produkcie służącym do trwałej koloryzacji są całkowicie nieszkodliwe. Jednak warto pamiętać, że farby o bardziej syntetycznym składzie zazwyczaj umożliwiają uzyskanie większej gamy kolorów, w porównaniu do podobnych produktów naturalnych. Obecnie na rynku można znaleźć farby, gdzie zrezygnowano z większości syntetycznych substancji, a także takie, które są całkowicie naturalne.

Farbowanie włosów w domu – co warto wiedzieć?

Trwałe farbowanie włosów w domu to dość ryzykowny proces. Zazwyczaj zaleca się, aby przy radykalnych zmianach koloru udać się do specjalisty. Szczególnie przechodzenie z ciemnego koloru na blond musi odbywać się pod okiem osoby, która jest w stanie uzyskać taką zmianę bez mocnego zniszczenia włosów. Warto pamiętać, że takie farbowanie musi odbywać się stopniowo. Zbyt szybka zmiana może zakończyć się nawet koniecznością obcięcia „spalonych” włosów. W domu można przeprowadzać jedynie niewielkie metamorfozy, zazwyczaj bardziej bezpieczne jest farbowanie włosów na kolor ciemniejszy, niż są naturalnie.
Do koloryzacji można wykorzystać standardową farbę drogeryjną, kosmetyk dedykowany przez fryzjera lub farbę naturalną. W przypadku dwóch pierwszych możliwości zazwyczaj przed zabiegiem należy umyć włosy i na jeszcze mokre kłaść rozmieszany preparat. W przypadku farb bardziej naturalnych często zalecane jest, aby nie myć włosów i kłaść preparat na suche pasma. Warto pamiętać, że farbowanie zawsze zaczyna się od czubka głowy. Dotyczy to zarówno pierwszego farbowania, jak i kolejnych. Jeśli korzysta się z danej farby po raz pierwszy dobrze jest wykonać próbę uczuleniową. Umożliwia to uniknięcie ewentualnych odczynów alergicznych na całej skórze głowy.
Przygotowanie do farbowania warto zacząć od wyjęcia akcesoriów. Zazwyczaj niezbędna jest mała miska, pędzelek ułatwiający nakładanie farby oraz foliowe rękawiczki. Niektóre produkty zawierają aplikator, który ułatwia nałożenie farby na włosy, jednak zazwyczaj rozprowadzenie jej znacznie lepiej jest przeprowadzać specjalnym pędzelkiem. Do przygotowań warto zaliczyć również nałożenie tłustego kremu na skórę przy samej linii włosów. To umożliwi szybkie zmycie farby ze skóry w tym miejscu.

Farby naturalne i farby syntetyczne – czym się różnią?

Całkowicie naturalne farby zazwyczaj dość mocno różnią się od farb syntetycznych. Warto pamiętać, ze przez całkowicie naturalne należy rozumieć tu farbę sporządzoną wyłącznie z suszonych ziół. Chna i basma to bardzo często wykorzystywane w koloryzacji produkty. Warto jednak pamiętać, że aby pokryć nimi siwe włosy konieczne jest zastosowanie ich obu. Jedna z nich nadaje włosom rudy odcień, druga zaś czarny. To właśnie rudą chnę należy nałożyć jako pierwszą, a potem dopiero przeprowadzić farbowanie basmą. Farbowanie włosów ziołami nie tylko mniej je niszczy. Warto pamiętać, że taki zabieg również w niewielkim stopniu pogrubia włosy, ponieważ w tym przypadku kolorowe pigmenty oblepiają włos. Oczywiście ten efekt nie będzie spektakularny, jednak wiele osób decyduje się na naturalną koloryzację właśnie z tego powodu. Warto pamiętać, że jeśli nie można znaleźć w sklepach chny, można zakupić czystą rudą hennę. To często ten sam produkt, o ile nie zostały zastosowane jakiekolwiek dodatki.
Farbowanie przy pomocy ziół zazwyczaj nie jest tak wygodne jak użycie drogeryjnej farby. Trudne może być zwłaszcza uzyskanie odpowiedniej konsystencji, która nie będzie spływać z włosów. Całkowicie naturalne farby są bowiem w formie proszku do rozrobienia. Niektórym osobom przeszkadza również charakterystyczny zapach naturalnych ziołowych farb. W takich przypadkach najlepiej zdecydować się na farby o jak najbardziej naturalnym składzie jednak od razu przygotowane tak, by ich nałożenie sprawiało jak najmniej problemów. W przypadku takich produktów również można poczuć charakterystyczny ziołowy zapach, zwykle zaś nie można wyczuć syntetycznych aromatów. Warto pamiętać, że o włosy farbowane przy pomocy ziół również trzeba specjalnie dbać, ponieważ w tym przypadku kolor również może szybko się wypłukiwać.