Jak dbać o przesuszoną skórę dłoni w okresie zimowym?
Skóra dłoni jest niezwykle ważna. Jeśli pojawią się na niej zmiany spowodowane zmienną temperaturą otoczenia, to nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale może być również powodem dolegliwości bólowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje skutecznych metod na tego typu przypadłość. Oto niektóre sposoby, które mogą całkowicie usunąć lub przynajmniej załagodzić takie zmiany.

Podstawowa ochrona skóry dłoni

Podstawowym sposobem na ochronę skóry dłoni są oczywiście ochronne kremy. W przypadku tego typu kosmetyków na zimę charakterystyczną ich cechą jest duża zawartość tłustych substancji i często także zawartość witamin A i E. To właśnie te substancje potrafią ochronić skórę dłoni przed takimi czynnikami jak zimowy wiatr. Warto również spożywać produkty bogate w wymienione witaminy, ponieważ ich niedobór może przyczynić się do pogorszenia się kondycji skóry, przez co jest bardziej narażona na uszkodzenia. Wybierając tego typu kosmetyk do ochrony dłoni należy zwrócić uwagę, by nie miał w swoim składzie wysuszających alkoholi. Jeśli skóra już popękała warto również wybrać krem bez substancji zapachowych, które również mogą dodatkowo wysuszać i podrażniać. Warto również unikać kremów z gliceryną. Gliceryna to substancja, która poprawia nawilżenie skóry. Jednak jej działanie w momencie, gdy powietrze wokół jest suche może polegać na wyciąganiu wody z suchej już skóry. Dlatego też preparaty na bazie gliceryny zalecane są raczej do stosowania wtedy gdy temperatura powietrza jest nieco wyższa niż ma to miejsce w okresie zimowym.
W okresie zimowym warto również zwracać baczniejszą uwagę na produkty używane do mycia dłoni. Lepiej jest wybrać preparaty stosowane do skóry wrażliwej lub nawet atopowej, które nie podrażniają skóry i w porównaniu do standardowych mydeł nie uszkadzają lipidowego płaszcza skóry.
Podstawową ochronę skóry dłoni w okresie zimowym stanowią również odpowiednie rękawiczki. Jeśli pojawiły się problemy z pękaniem i przesuszeniem rąk rękawiczki bezwzględnie nie mogą być zdejmowane na zewnątrz. Jednocześnie warto wybrać materiał, który w pewnym stopniu przepuszcza powietrze, ponieważ jeśli zajdzie potrzeba zdjęcia rękawiczek, a dłonie będą spocone, skóra będzie bardziej narażona na działanie niskich temperatur. Dobrze jest więc sprawdzić produkty dostępne w sklepach sportowych.

Domowa pielęgnacja przesuszonych dłoni

Jeśli problem z przemrożoną skórą dłoni już się pojawił, warto jest zastosować coś więcej niż tylko kremy ochronne. Wiele osób zapomina o tym, iż jeśli naskórek dłoni zaczyna pękać, to następuje szybsza utrata wody. Skupianie się wyłącznie na natłuszczaniu w przypadku, gdy doszło już do wystąpienia dużych zmian nie jest więc rozsądne. W jaki sposób można działać w takiej sytuacji?
Środkiem, który dość szybko może poprawić stan skóry są maseczki nawilżające. Można wykorzystać zarówno maseczki przeznaczone specjalnie do skóry dłoni lub nawet maseczki do twarzy. Tak samo jak w przypadku kremów warto unikać kosmetyków z syntetycznymi substancjami zapachowymi. Cały domowy zabieg polega na nałożeniu maseczki nawilżającej, a następnie wymoczeniu dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem oleju. Ostatni etap można zastąpić nakładając tłusty krem. Warstwa kosmetyku powinna być gruba. Następnie na dłonie należy nałożyć rękawiczki, najlepiej bawełniane. Wszystko należy pozostawić na całą noc. Dzięki rękawiczkom nie dojdzie do ubrudzenia pościeli, a sam kosmetyk będzie miał lepszy kontakt ze skórą dłoni. Zabieg ten można powtarzać raz w tygodniu lub częściej. Zamiast nawilżającej maseczki można zastosować bardziej naturalny produkt. Ugotowane i przestudzone siemię lniane również świetnie nadaje się jako odżywczy preparat dla przesuszonej skóry. Dodatkowo siemię lniane zawiera również olej, dzięki czemu ten naturalny produkt może być bardziej skuteczny od sklepowych kosmetyków.

Jakie jeszcze mogą być powody zniszczonej skóry dłoni?

Niskie temperatury działają na skórę w różny sposób. Często zapomina się o tym, że to właśnie zmarznięcie dłoni jest głównym powodem powstawania nieestetycznych zmian. Niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne chowają się, aby nie doszło do utraty temperatury ciała. Jeśli skurcz naczyń trwa dłużej naskórek może być słabiej odżywiony. Dlatego w okresie zimowym najlepiej jest zrezygnować z używek, które mogą dodatkowo doprowadzać do skurczu naczyń krwionośnych. Szczególnie dotyczy to osób, u których skurcz naczyń jest bardzo gwałtowny i dodatkowo powoduje sinienie palców. Warto pamiętać, że często długotrwały stres może także przyczyniać się do skurczu naczyń. Zimą szczególnie należy więc unikać stresu na ile jest to możliwe i dodatkowo wprowadzić ćwiczenia rozluźniające. Na stan naczyń krwionośnych pozytywnie może wpłynąć aktywność fizyczna. Ćwiczenia i rekreacyjne spacery są wskazane przez cały rok.

Warto pamiętać, że wrażliwa i cienka skóra dłoni niszczy się w przypadku częstego mycia. Warto jest, jeśli zmiany są bardzo duże, zrezygnować z całego mycia dłoni. Do dezynfekcji lepiej stosować po prostu preparat na bazie alkoholu. Może być to na przykład żel używany w podróży. Wystarczy przemywać nim wnętrze dłoni, oczywiście jeśli zmiany pojawiły się tylko na wierzchu. W przypadku gdy zmiany obejmują całe dłonie lub domowe sposoby nie działają, najlepiej udać się do lekarza. Takie podrażnienie może być bowiem wywołane nie tylko niską temperaturą, ale również uczuleniem lub inną chorobą autoimmunologiczną. Niekiedy jedynym sposobem jest zastosowanie kremów na bazie sterydów. Choć tego typu substancje nie powinny być stosowne zbyt często, to jednak są konieczne, jeśli zmiany skóry bardzo obniżają komfort wykonywania codziennych czynności.