Jak dbać o skórę naczynkową i wrażliwą?

Nie da się ukryć, że cera to wizytówka naszej kobiety. Koniecznie trzeba więc właściwie o nią zadbać. Nie każda kobieta ma jednak taki sam rodzaj cery. Przede wszystkim należy więc zadbać o to, aby dowiedzieć się jaki mamy rodzaj cery. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie najprostsze. Nie zawsze bowiem każda z nas wie, że cera trądzikowa może być jednocześnie cerą wrażliwą. Najtrudniejsze zadanie mają rzecz jasna posiadaczki cer naczynkowych i trądzikowych. Cera trądzikowa i problematyczna wymaga rzecz jasna dogłębnego oczyszczenia. Nie da się jednak ukryć, że dbanie o taką skórę jest dość trudne. Niewiele mniej trudności nastręcza również pielęgnacja cery wrażliwej i naczynkowej.

Po czym rozpoznać cerę wrażliwą?

Nie da się ukryć, że skóra wrażliwa ma skłonności do zaczerwień oraz reakcji alergicznych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że cera wrażliwa może być i często jest nadreaktywna. Nierzadko zdarza się, że po aplikacji jakiegoś kosmetyku na naszej twarzy pojawia się trudny do opanowania rumień. Nierzadko zdarza się, że cera wrażliwa niekorzystnie reaguje także na podkład czy krem nawilżający. Należy również zaznaczyć, że cera wrażliwa może mieć również kłopot z nadmiernym oczyszczaniem. Nie zawsze dogłębne zabiegi oczyszczające służą cerom wrażliwym. Często zdarza się tak, że skóra potraktowana zbyt intensywnie oczyszczającym żelem staje się wrażliwa jeszcze bardziej. Należy zaznaczyć również, że cera wrażliwa niezbyt dobrze reaguje na intensywny i długi kontakt ze słońcem. Po długich kąpielach słonecznych na naszej skórze może pojawić się rumień, który nie zniknie w przeciągu kilku godzin.

Czy cera wrażliwa potrzebuje oczyszczania?

Cera wrażliwa potrzebuje nawilżania jak każda inna. Nie da się ukryć, że należy dbać o nią w sposób przemyślany. Nie wolno zapominać o tym, by mieć w swojej kosmetyczce kosmetyk oczyszczający dostosowany do potrzeb wrażliwej i nadreaktywnej skóry. Nie da się ukryć, że sprawa dodatkowo komplikuje się, jeżeli mamy cerę nie tylko wrażliwą, ale również naczynkową. Cera ze skłonnością do pękających naczynek bardzo niekorzystnie znosi wszelkie zabiegi oczyszczające wymagające użycia bardzo ciepłej wody. Jeśli więc mamy skórę wrażliwą, raczej zrezygnujmy z olejków myjących. Nie da się bowiem ukryć, że olejki myjące należy dokładnie zmyć ze skóry, by nie obciążyć jej za bardzo. Nie można bowiem zapominać o tym, że cera wrażliwa nie znosi obciążających i treściwych formuł kosmetycznych. Aby dokładnie zmyć olejek myjący z twarzy należy użyć bardzo ciepłej wody. Nie można zaś nie zauważyć, że gorąca woda podrażnia i tak już wrażliwą skórę z rumieniem. Znacznie bezpieczniej w przypadku skór wrażliwych byłoby wybierać kosmetyki oczyszczające w formie żelu. Żel powinien mieć jednak dość delikatne działanie. Konsystencja żelu mogłaby mieć na przykład formę pianki. Nie zapominajmy o tym, aby kosmetyk spieniać w dłoniach przed nałożeniem go na twarz i oczyszczeniem jej.

Dlaczego złuszczanie jest tak niezmiernie istotne?

Nie da się ukryć, że kosmetyki złuszczające również są niezbędne w pielęgnacji cer wrażliwych i z rumieniem. Taka cera również ma tendencję do zanieczyszczania się. Jeżeli zaniedbamy jej pielęgnację, w przyszłości może nam grozić trądzik różowaty, którego leczenie wymaga konsultacji z doświadczonym dermatologiem oraz kosmetologiem. Nie da się ukryć, że lepiej tej przypadłości zapobiegać niż ją leczyć. Dlatego więc każdego dnia dbajmy o to, by oczyszczać naszą skórę, a raz lub dwa w tygodniu wykonujmy dokładny peeling. Dla cer naczynkowych i wrażliwych nie są dedykowane peelingi gruboziarniste. Mogą one bowiem sprawić, że naczynka będą pękały jeszcze szybciej, a rumień stanie się trwały i nie będzie znikał w łatwy i szybki sposób. Postawmy więc na peeling enzymatyczny. Peeling ten dzięki dobroczynnemu działaniu bromelainy i papainy wykazuje niezwykle intensywne działanie złuszczające. Należy jednak dodać, że mimo zauważalnego złuszczenia, kosmetyk ten nie podrażnia naszej i tak już wrażliwej skóry. Nie musimy martwić się również o to, że martwe komórki naskórka zostaną usunięte w zbyt inwazyjny sposób. Aby jednak peeling mógł skutecznie zadziałać, konieczne jest jego regularne i systematyczne stosowanie. Nie zapominajmy o tym, że najlepsze efekty przynosi nakładanie peelingu na oczyszczoną twarz. Dokładne oczyszczenie skóry z wszelkich pozostałości makijażu jest więc niezbędne, jeżeli chcemy cieszyć się pełnią efektów kosmetyku jakim jest peeling.

Jakie maski wybierać do pielęgnacji skóry wrażliwej?

Nie ulega wątpliwości, że cera naczynkowa oraz wrażliwa wymaga również stosowania masek. Jakie działanie powinny one jednak wykazywać? Przede wszystkim nie wolno zapominać o tym, że skóra wrażliwa oprócz oczyszczenia potrzebuje również nawilżenia oraz odżywienia. Trzeba więc postarać się dobrać taką maskę, która będzie działała oczyszczająco i regenerująco. Świetnie w tej roli sprawdzi się maska z białą glinką. Jeżeli jednak stawiamy na taką maskę, nie zapominajmy o tym, by wzbogacić ją kilkoma kroplami olejku nawilżającego. Można użyć na przykład olejku tamanu czy olejku z czarnuszki o niezwykle silnych właściwościach nawilżających i antybakteryjnych. Maskę należy aplikować na oczyszczoną skórę twarzy, najlepiej po wykonaniu demakijażu oraz peelingu.
Podsumowując zebrane wyżej rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że posiadaczki cer wrażliwych muszą włożyć wiele wysiłku w dbanie o swoje twarze. Cera wrażliwa potrzebuje dogłębnego, a przy tym niezwykle łagodnego oczyszczenia. Warto używać więc żeli przeznaczonych do pielęgnacji cer suchych i odwodnionych. Nie da się również ukryć, że skórę wrażliwą trzeba złuszczać. Dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz maski na bazie glinki.