Jak należy pielęgnować skórę twarzy?

Nie da się ukryć, że każdej kobiecie zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Nie zawsze jednak dbałość o swój własny wygląd jest taka łatwa. Nie wszystkie kobiety posiadają bowiem cerę normalną, która jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Jeżeli posiadamy cerę suchą, odwodnioną, wrażliwą lub trądzikową będziemy musiały się sporo natrudzić, by o nią zadbać. Nie jest to jednak niemożliwe. Najważniejsze, aby zdawać sobie sprawę z tego jaki rodzaj skóry posiadamy. Jeśli mamy trudności z rozpoznaniem rodzaju swojej cery, koniecznie udajmy się po profesjonalną poradę do lekarza medycyny estetycznej lub do kosmetologa. Nie ulega wątpliwości, że wówczas nie będziemy mieć obaw o to, że zastosujemy kosmetyk nieadekwatny do potrzeb naszej cery. Jeżeli chcemy mieć zadbaną i zdrową cerę warto również stosować się do kilku prostych zasad.

Przede wszystkim oczyszczaj

Nie da się ukryć, że każdy rodzaj cery potrzebuje dogłębnego oczyszczenia. Każdego dnia na naszej skórze osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli dodatkowo używamy produktów do makijażu, nasza skóra może być naprawdę mocno obciążona. Z tego też względu warto byłoby postarać się o to, by pozwolić jej złapać oddech. Nie zapominajmy więc o tym by codziennie wieczorem wykonać dokładny demakijaż. Demakijaż powinien składać się z kilku etapów. Na początku warto zmyć z naszej skóry kosmetyki koloryzujące przy pomocy płynu micelarnego. W tym celu wykorzystajmy waciki, które dostaniemy praktycznie w każdej drogerii. Nie da się ukryć, że sam płyn micelarny to nie wszystko. Dobrze byłoby bowiem wyposażyć się również w żel oczyszczający przy pomocy którego usuniemy pozostałości makijażu, z którymi nie poradził sobie sam płyn micelarny. Wbrew powszechnym opiniom, płyn micelarny również jest pewnego rodzaju zanieczyszczeniem dla naszej skórze. Micele, na których jest oparty jego skład mogą bowiem podrażniać naszą skórę. Przy pomocy żelu usuniemy je jednak w mało inwazyjny sposób. Jeśli posiadamy skórę suchą, odwodnioną dobrym pomysłem będzie zastąpienie płynu micelarnego oraz żelu tak zwanym olejkiem myjącym czy hydrofilowym. Olejki wspaniale rozpuszczają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Nie da się również ukryć, że nie niszczą one naturalnego płaszcza hydrolipidowego jakim otulona jest nasza skóra. Musimy je jednak dokładnie zmyć z naszej skóry. Najlepiej zrobić to przy pomocy ciepłej wody i wilgotnej ściereczki.

Nie zapomnij o właściwej dawce środka nawilżającego

Każda skóra potrzebuje nawilżenia. Są jednak cery, które potrzebują nawilżenia nieco bardziej niż inne. Do takich cer z całą pewnością można zaliczyć cerę suchą, odwodnioną. Skóra taka nie wytwarza bowiem zbyt dużej ilości sebum, które mogłoby ją nawilżyć. Nie da się ukryć, że w przypadku cery suchej problemem może być właściwy dobór kremu. Dobrze byłoby postawić na taki krem nawilżający, który będzie w swoim składzie zawierał wyciąg z dobroczynnych olei roślinnych. W tej roli sprawdzą się z całą pewnością oleje takie jak olej arganowy, olej z wiesiołka czy olejek ze słodkich migdałów. Nie da się ukryć, że świetną opcją dla cer suchych będzie również regularne stosowanie serum nawilżającego. Nie zapominajmy jednak o tym, aby krem wklepywać w dobrze oczyszczoną skórę twarzy. W przeciwnym bowiem razie możemy osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego. Jeśli nasza cera jest problematyczna, stawiajmy na lekkie formuły kosmetyczne. Sprawdzić powinny się kremy matujące, z ekstraktem z zielonej herbaty czy drzewka herbacianego. Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji również serum z kwasami, zwłaszcza salicylowym oraz azaleinowym. Posiadaczki cer wrażliwych powinny nade wszystko przyglądać się składowi produktu kosmetycznego. Nie powinien on zawierać substancji drażniących, które mogą pogorszyć stan naszej i tak już wrażliwej cery. Warto stawiać na produkty naturalne o niezbyt skomplikowanym składzie.

Oczyszczaj oraz złuszczaj martwy naskórek

Nie ulega wątpliwości, że każda cera potrzebuje od czasu do czasu złuszczenia martwego naskórka. O zabiegach pielęgnacyjnych polegających na złuszczaniu powinny pamiętać zwłaszcza posiadaczki cer tłustych i problematycznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że cera z problemami lubi się zapychać i ma skłonności do zanieczyszczania się. Ważne jest więc, aby regularnie oczyszczać ją z pozostałości po kosmetykach. Warto postawić na peeling ziarnisty, jeżeli zależy nam na dogłębnym oczyszczeniu. Jeśli jednak nasza skóra twarzy jest bardzo wrażliwa, bezpieczniej będzie postawić na peeling enzymatyczny. Peeling nakładajmy tylko na oczyszczoną z makijażu twarz. W przeciwnym razie nie będzie on mógł w pełni zadziałać. Dobrym pomysłem będzie również maska z glinką. Maseczki na bazie glinki możemy zakupić praktycznie rzecz biorąc w każdej drogerii, zarówno tej stacjonarnej jak i tej internetowej. Nie da się ukryć, że maski z glinkami powinny być stosowane na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Najlepiej jeżeli zabieg z maską zostanie poprzedzony zabiegiem peelingującym. Wówczas istnieją naprawdę spore szanse na to, że składniki aktywne zawarte w masce oczyszczającej przedostaną się wgłąb naszej skóry.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że dbanie o cerę nie jest rzeczą łatwą. Posiadaczki cer normalnych, które nie zanieczyszczają się zbyt łatwo mają nieco prostsze zadanie niż posiadaczki cer problematycznych oraz suchych. Z całą jednak pewnością zawsze możemy zadbać o naszą skórę. Najważniejszym etapem pielęgnacji jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń. Nigdy nie powinnyśmy zapominać o wykonaniu demakijażu. Koniecznie pamiętajmy również o tym, aby regularnie złuszczać martwy naskórek wykonując peelingi i maski.