Pielęgnacja skóry twarzy i ciała to obecnie podstawa. Niewiele jednak osób pamięta o tym, że składniki zawarte w kremach i balsamach nie zawsze mogą bezproblemowo przenikać tam, gdzie będą działać najbardziej efektywnie. Dlatego warto pamiętać o właściwym przygotowaniu skóry do nakładania tego typu preparatów. W jaki sposób można to zrobić?

Po pierwsze oczyszczenie

Podstawą jest oczywiście właściwe oczyszczenie skóry twarzy i ciała. W tym celu zazwyczaj stosowane są kosmetyki myjące. Wiele osób korzysta ze standardowych mydeł, które jednak zazwyczaj mają właściwości wysuszające. Nie przynosi to dobrych efektów, zwłaszcza jeśli chodzi o mycie skóry skłonnej do przetłuszczania się. Zastosowanie w takim przypadku drażniącego kosmetyku może spowodować narastanie problemu. Jakie kosmetyki myjące lepiej jest wybierać? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na preparaty, które zawierają glicerynę. Są one polecane szczególnie w okresie letnim, ponieważ ten składnik pozwala na lepsze nawilżenie skóry.
W przypadku oczyszczania skóry twarzy warto zwrócić uwagę na wskazówki zawarte w tak zwanej koreańskiej pielęgnacji cery. Kilkuetapowe oczyszczanie skóry pozwala na zwiększenie efektywności nakładanych kosmetyków odżywczych. Koreańska pielęgnacja zakłada mycie skóry twarzy najpierw specjalnym olejkiem myjącym, a następnie pianką. Takie połączenie lepiej radzi sobie nie tylko z zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska, ale także z demakijażem produktów na bazie substancji rozpuszczalnych w olejach. W czasie takiego oczyszczania wykonuje się również delikatny masaż, który pobudza naczynia krwionośne. To działanie również może wspomóc późniejsze wchłanianie substancji zawartych w odżywczych kosmetykach.

Peeling – preparat niezbędny dla każdej skóry

Peeling to podstawowy zabieg, który usprawnia działanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Bez względu na to, czy skóra jest sucha, czy też tłusta, wykonywanie peelingu jest niezbędne. Na co zwracać uwagę wybierając konkretny kosmetyk?
Peelingi przeznaczone do skóry twarzy są zazwyczaj drobnoziarniste. Wiele osób jednak nie może korzystać również z takiej formy tego kosmetyku. Peelingi drobnoziarniste sprawdzają się zazwyczaj w przypadku cery tłustej, normalnej czy mieszanej (przy stosowaniu w przetłuszczających się partiach). Skóra sucha oraz z tendencją do pękania naczyń krwionośnych zazwyczaj źle reagują na taką formę usuwania martwego naskórka. Co można zrobić? Wystarczy wybrać peeling enzymatyczny. Działa on o wiele łagodniej od mechanicznych peelingów, a przy regularnym stosowaniu powinien przynieść podobne efekty. Peeling enzymatyczny również często polecany jest w przypadku koreańskiej pielęgnacji skóry twarzy.
Peeling można zastosować również w przypadku spękanej skóry ust. W domu należy po prostu wykonać masaż skóry ust miękką szczoteczką do zębów. To nie tylko poprawi wygląd warg, ale także pozwoli na efektywniejsze działanie ochronnych pomadek.
Peeling należy stosować nie tylko do skóry twarzy. Również ciało potrzebuje odpowiedniego złuszczania. Tam jednak zazwyczaj można stosować peelingi gruboziarniste. Polecane są w tym celu produkty wykonane z naturalnych składników. Peeling na bazie ziaren kawy można zakupić w drogerii lub spróbować wykonać samodzielnie z fusów. Warto pamiętać, że skóra na ciele często wymaga zastosowania odpowiedniego masażu. Obecnie można znaleźć wiele produktów, które pozwalają na pobudzenie krążenia limfatycznego. Taki masaż pozwala nie tylko na lepsze wchłanianie się kosmetyków odżywczych, ale także pomaga usuwać lub zapobiegać wystąpieniu cellulitu.
Peelingi mogą być przeznaczone także do innych części ciała. Peeling skóry dłoni to jedna z czynności, którą należy wykonuje się przed nałożeniem parafinowej maski do rąk. Obecnie kurację parafiną można wykonać nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale także w domu, choć oczywiście domowy zabieg jest zazwyczaj mniej efektywny. Dzięki usunięciu martwego naskórka przed zabiegiem można uzyskać lepszą ochronę skóry dłoni.
Peeling to również istotny zabieg dla skóry stóp. Podeszwy stopy często narażone są na rogowacenie. Regularny peeling pozwala na kontrolę tego procesu. Skóra na górze stopy narażona bywa na te same czynniki, co skóra dłoni. Wtedy dochodzi zazwyczaj do jej przesuszenia i spękania. Krem odżywczy będzie działał lepiej, jeśli wcześniej zastosowany zostanie delikatny peeling. Najlepiej jest jednak działać wcześniej, zanim jeszcze dojdzie do pogorszenia stanu skóry.

Dodatkowy krok – dla lepszej pielęgnacji skóry twarzy

W przypadku skóry twarzy przed nałożeniem kremu warto zrobić coś więcej, niż tylko idealne oczyszczenie. Warto jest dodatkowo nałożyć na twarz kosmetyk, który przywróci skórze odpowiednie pH, które mogło zostać zaburzone, zwłaszcza jeśli zastosowane zostały nieprawidłowe kosmetyki do jej oczyszczania. W jaki sposób najlepiej jest stosować tonik? Okazuje się, że istnieją co najmniej dwie metody. Tradycyjnie tonik nakłada się na twarz przy pomocy wacika. Po przetarciu skóry można usunąć nadmiar suchym wacikiem lub pozostawić kosmetyk do wyschnięcia. Drugi wariant zakłada użycie toniku jako dodatkowego środka myjącego. Wystarczy wlać nieco toniku do miski i rozcieńczyć go wodą. Takim roztworem należy myć twarz po wcześniejszym myciu. Ta metoda również jest jednym z elementów koreańskiej pielęgnacji skóry twarzy i jest dedykowana osobom, które mają problemy z niedoskonałościami. Decydując się jednak na niestandardowe używanie toniku warto sprawdzić, jakie ma on składniki i właściwości, ponieważ nie każdy kosmetyk oznaczony jako tonik będzie nadawał się do takiego zabiegu.

W przypadku przesuszonej cery można zrezygnować z toniku, a zamiast niego użyć hydrolatu.

Leave a comment