Piękne i zadbane paznokcie sprawiają, że nasze dłonie prezentują się doskonale. Jednak dbanie o kondycję paznokci, ich zdrowy i doskonały wygląd nie jest takie proste. Jeśli jednak poznamy kilka podstawowych sposobów na pielęgnację płytki paznokcia, z pewnością uda nam się pokonać wszelkie schorzenia paznokci i sprawić, że będą prezentowały się doskonale.

Prócz tego, że nasze paznokcie mogą być wspaniałą ozdobą dłoni, mają również bardzo ważną funkcję. Każdego dnia chronią ostatni człon każdego palca przed urazami mechanicznymi i uszkodzeniami. Ta warstwa rogowa naskórka zbudowana jest z keratyny, co sprawia, że jest dość twarda, ale i jednocześnie elastyczna. Doskonale chroni nasze palce.

Co wpływa na wygląd naszych paznokci?

Doskonały wygląd i kondycja naszych paznokci to jednocześnie oznaka, że nasz organizm jest w dość dobrej formie. Jeśli jednak paznokcie zaczną wyglądać w zły, mało estetyczny i niepokojący sposób, może to być oznaką problemów zdrowotnych. Jeśli więc paznokcie zaczną być łamliwe, nierówne, bądź zaczną zmieniać kolor, warto zainteresować się swoim stanem zdrowia i tym, przez co paznokcie mogły zacząć tak właśnie wyglądać. Na doskonałą kondycje płytki paznokci w ogromnej mierze wpływają witaminy, które dostarczamy swojemu organizmowi. Jakiekolwiek znaczące niedobory witamin i minerałów, problemy związane z przemianą materii czy schorzenia narządów wewnętrznych są dość szybko widoczne na powierzchni naszych paznokci. Powinniśmy również wiedzieć, że każda zmiana w wyglądzie paznokci na niekorzyść powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli zły wygląd wynika z zaniedbań pielęgnacyjnych, pomocy może udzielić nam również kosmetyczka.

Jak możemy wpłynąć na zdrowy wygląd paznokci?

Zdrowie i dobra kondycja płytki paznokci uzależnione są zwykle od naszej diety. Jeśli dieta jest prawidłowa, bogata w witaminy, minerały, substancje śladowe i składniki odżywcze, z pewnością czerpać będzie z tego cały organizm, a wraz z nim i nasze paznokci czy włosy. Jeśli jednak odżywiamy się zbyt monotonnie i unikamy tak drogocennych warzyw i owoców, szybko może znaleźć do odzwierciedlenie w wyglądzie i kondycji zarówno paznokci, jak i włosów. Jeśli zależy nam na tym, by miały one możliwie jak najlepszy wygląd, musimy zadbać o swoją dietę. Najlepsza dla włosów i paznokci jest dieta bogata w substancje naturalne. To własnie z nich najlepiej wchłaniają się liczne składniki odżywcze i susceptancje, które maja tak dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu.

Jakie substancje najlepiej działają na wygląd i kondycję paznokci?

Na dobrą strukturę paznokcia wpływa przede wszystkim białko. To ono tworzy keratynę, z której zbudowane są włosy i paznokcie. Jeśli dostarczymy swojemu organizmowi dobrej jakości, dobrze przyswajalnego białka, z pewnością pozytywnie wpłynie to na wytwarzanie keratyny w organizmie. Najlepsze białko dostarczyć może nam jajko, ryba, czy przetwory mleczne.

Bardzo ważne dla zdrowia i doskonałej kondycji naszych paznokci mają również witaminy. Witamina A doskonale wpływa na cienką płytkę. Szybko poprawia jej strukturę i pogrubia ją. Witaminę tą znajdziemy w szczególności w żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach. Witaminy z grupy B doskonale wzmacniają strukturę paznokci, zapobiegają ich łamliwości, jak również stymulują ich wzrost. Znajdziemy je w warzywach, nasionach, czy przetworach mlecznych. Witamina C wydaje się być niezastąpiona w zapobieganiu chorobom paznokci. Najlepszym źródłem tej witaminy są warzywa i owoce, wystarczy jeść je regularnie, by dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki tej witaminy. Witamina D ma ogromny wpływ na wchłanianie się wapnia w naszym organizmie. Skutecznie zapobiega przesuszaniu się i łamliwości paznokci. Jej doskonałym źródłem jest słońce, a także tłuste ryby i wątróbka. Niezastąpionym lekarstwem na zbyt kruchą płytkę jest natomiast witamina E, którą znajdziemy w orzechach, nasionach czy olejach.
Jednak witaminy nie są jedynymi substancjami, które bardzo korzystnie wpływają na kondycję i zdrowie naszych paznokci. Chcąc zadbać o ich zdrowie i kondycję nie możemy zapominać o spożywaniu produktów bogatych w wapń. Buduje on nie tylko nasze kości i zęby, ale również paznokcie. Doskonałym źródłem są przetwory mleczne, orzechy, brokuły i warzywa liściaste. Kolejnym podstawowym budulcem włosów i paznokci jest siarka. Znajdziemy ją w jajkach, brukselce, kapuście, cebuli, czosnku czy orzechach. Za wzrost włosów i paznokci odpowiada również magnez i cynk, które znajdziemy w największych ilościach w jajach, nasionach zbóż oraz ich ziarnach, czy choćby w rybach. Za prawidłowe tworzenie płytki paznokci w dużej mierze odpowiada krzem, który znajdziemy w produktach pełnoziarnistych oraz zielonych liściach warzyw. Łamliwość paznokci często jest oznaką niedoboru żelaza w organizmie. Jeśli doskwiera również nam, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po produkty bogate w ten pierwiastek. Żelazo znajdziemy przede wszystkim w czerwonym mięsie, warzywach, suszonych owocach czy orzechach. Niezwykle dobroczynny wpływ na nasze paznokcie i skórki wokół nich mają również kwasy tłuszczowe. Wydają się one być niezwykle ważne w procesie tworzenia i nawilżania zarówno skóry, jak i samych paznokci. Na skórę, włosy i paznokcie najlepiej wpływa olej z wiesiołka i olej z ogórecznika. Jeśli zaczną się jakiekolwiek problemy z przesuszeniem tych tworów, najlepiej zaopatrzyć się w kapsułki z tymi rodzajami tłuszczy, które warto nie tylko połykać, ale również wmasowywać w strukturę paznokci czy włosów. Chcąc zadbać o swoją urodę, warto również sięgnąć po naturalne silikony, które poprawiają kondycję i jędrność. Znajdziemy je w cebuli, awokado, truskawkach, ryżu oraz produktach pełnoziarnistych.