Wiele osób chce obecnie nie tylko poprawy wyglądu włosów, ale również prawdziwej poprawy ich kondycji. Innym celem jest często także chęć posiadania większej liczby włosów lub ich pogrubienia. Istnieje wiele metod, które umożliwiają zarówno odżywienie, jak i poprawę zdrowia włosów. Które z nich warto jest znać?

Jak poprawić stan włosów?

Poprawa wyglądu włosów wydaje się jedną z najprostszych rzeczy. W końcu wystarczy tylko kupić odpowiednie kosmetyki i regularnie je nakładać. Jednak często w rzeczywistości nie każda odżywka i szampon są odpowiednie i w rezultacie efekt odbiega od oczekiwań. Co obecnie doradza się w zakresie pielęgnacji? Przede wszystkim warto unikać produktów, które mogą niszczyć włosy. Najbardziej agresywnie, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji, działają oczywiście szampony. Takie produkty często zawierają detergenty. W odżywkach można znaleźć także wysuszające alkohole, które również źle wpływają na strukturę włosa. Dlatego też konieczne jest czytanie składu produktu przed jego zakupem. Innym wyjściem jest zdecydowanie się na kosmetyki organiczne, które zazwyczaj nie zawierają sztucznych substancji. Ich wadą jest jedynie dość wysoka cena.
Aby poprawić stan włosów należy przede wszystkim odpowiednio je myć i odżywiać. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odżywki nadają się do stosowania na skórę głowy. Część z nich jest przeznaczona raczej do nakładania na długość włosów. To tam są w stanie naprawić niektóre zniszczenia i ochronić pasma przed szkodliwymi czynnikami. Nałożenie zbyt obciążających odżywek na skórę głowy może doprowadzać do zatkania porów i problemów na przykład z łupieżem łojotokowym.
Długofalowa poprawa stanu włosów wymaga także poprawy stanu skóry głowy. Wiele osób zapomina o tym, iż wszelkiego typu środki, które mają na celu wzmocnienie cebulek włosowych nie będą działały, jeśli skóra głowy nie będzie w dobrym stanie. Obecnie wiadomo, że oprócz stosowania szamponu lub innego środka oczyszczającego konieczne jest stosowanie peelingu. Można zakupić gotowy kosmetyk lub wykonać go samemu z dobrej naturalnej odżywki i surowca, który będzie miał działanie usuwające stary naskórek. Dopiero potem należy stosować preparaty odżywcze.

Jak zwiększyć liczbę włosów?

Przerzedzanie się włosów to obecnie spory problem. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj jest niewłaściwa dieta, w której brakuje takich pierwiastków jak krzem czy selen. Zmiana menu to jednak nie wszystko. Włosy mogą wypadać także pod wpływem stresu, zmian hormonalnych i innych czynników. To właśnie wtedy wiele osób sięga po kosmetyki, które mają na celu wspomaganie skóry głowy i cebulek włosowych. Często także stosuje się specjalne preparaty wtedy gdy chce się po prostu zwiększyć gęstość czupryny. Warto pamiętać, że to w tym pierwszym przypadku, gdy przerzedzenie zostało wywołane jakimś czynnikiem, ma się większą szansę na sukces. Jeśli włosy są naturalnie rzadkie może być trudno poprawić ich stan poprzez wykorzystanie naturalnych metod. Mimo wszystko warto spróbować.
Pierwszym sposobem na gęste włosy jest olej rycynowy. Ten niepozorny środek potrafi aktywować cebulki włosów i doprowadzać do wzrostu tak zwanych baby hair. Choć takie dodatkowe włosy są zazwyczaj cienkie i niezbyt zdyscyplinowane, to jednak ich duża ilość jest w stanie sprawić wrażenie, że ogólna objętość fryzury jest większa. Aby olejek rycynowy zadziałał prawidłowo należy wcierać go w skórę głowy i pozostawić na niej przynajmniej przez dwie godziny. Zaleca się także, aby przed nałożeniem dodatkowo go podgrzać, a po nałożeniu przykryć folią. Dobrym środkiem na porost włosów może być także olejek łopianowy. Należy stosować go tak samo jak olej rycynowy.
Drugą naturalną metodą na zwiększenie liczby włosów są odżywki na bazie żółtek jaj. Można również używać tego produktu zamiast standardowego szamponu. Jajka mają wiele odżywczych substancji, dlatego nakładanie ich na skórę głowy może przyczynić się do poprawy wzrostu włosów.
Trzecim sposobem na wzmocnienie wzrostu włosów jest oczywiście masaż skóry głowy. Wiele osób zapomina o tym, że to właśnie pobudzenie naczyń krwionośnych przez masaż może przyczynić się do poprawy wzrostu włosów. Jeśli skóra głowy jest lepiej ukrwiona to więcej odżywczych substancji trafia do cebulek włosowych. Możliwe również, że taka czynność poprawia „trzymanie” włosa przez cebulkę. Masaż można wykonywać w trakcie stosowania peelingu do skóry głowy lub w czasie nakładania tak zwanej wcierki.
Wcierki to znany obecnie kosmetyk, który tak samo jak wiele innych produktów służących do poprawy kondycji włosów, zawiera niezbędne dla cebulek substancje. Wcierki zazwyczaj mają w składzie wyciągi ziołowe. Stosuje się je przed lub po umyciu skóry głowy. Wcierki można robić samodzielnie, wykorzystując w tym celu napary ziołowe. Lepiej jednak działają produkty, które mają w składzie alkohol, ponieważ składniki mogą wtedy lepiej docierać do cebulek włosowych.

Poprawa zdrowia włosów poprzez odpowiednią pielęgnację

Wiele osób zapomina o tym, że niekiedy brak odpowiedniej gęstości czupryny nie wynika z całkowitego wypadania włosów. Często powodem jest ich kruszenie się. Kruche włosy to objaw niedoborów i braku odpowiedniej odżywki, jednak zazwyczaj do tego stanu doprowadza także niewłaściwe czesanie. Delikatne włosy nie powinny być bowiem czesane na sucho. Najlepiej czesać wilgotne włosy, na które wcześniej została nałożona odżywka. Należy również zwracać baczną uwagę na to, jakim produktem czesane są włosy. Niektóre szczotki mogą przyczyniać się do kruszenia się włosów ponieważ uszkadzają ich strukturę. Jeśli zauważy się tego typu problem jedynym rozwiązaniem może okazać się szczotka z naturalnego włosia, która jest przeznaczona do cienkich i delikatnych kosmyków.