Pielęgnacja ciała jest ważna dla każdego z nas. Zależy nam bardzo na tym, by zawsze prezentować się pięknie i przy każdej okazji mieć nienaganne ciało i skórę. Jednak nie jest to wcale takie proste. Co więcej, nawet regularnie stosując wiele kosmetyków efekt potrafi być niezadowalający. Co więc zrobić w takim wypadku?

Wielu z nas doskonale zna ten problem. Mimo stosowania wielu preparatów kosmetycznych, efekt najczęściej utrzymuje się bardzo krótko. Zaś w przypadku innych kosmetyków zdarza się, że skóra wydaje się być świetnie nawilżona i zadbana, ale szybko pojawiają się na niej podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet wypryski. Jak tego uniknąć? Jakie kosmetyki warto wybierać do codziennej pielęgnacji, aby jak najlepiej zadbać o swoją skórę i ciało? Jak nie dopuścić do powstawania tych nieestetycznych zmian skórnych? Skąd one się w ogóle biorą?

Skąd biorą się zmiany skórne po niektórych kosmetykach?

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele niekorzystnych substancji znajduje się w składzie wielu popularnych preparatów do pielęgnacji skóry. W składzie kosmetyków możemy znaleźć liczne substancje konserwujące, parabeny, substancje zapachowe, barwniki czy nawet substancje chemiczne, których zadaniem jest natychmiastowa poprawa wyglądu skóry. Często nawet nie mamy pojęcia, jak szkodliwe potrafią być niektóre z tych substancji. Przy codziennym stosowaniu nie tylko wyniszczają skórę, uszkadzają jej komórki, ale mogą nawet doprowadzić do poważnych chorób. Jednocześnie, zatykając ujścia gruczołów w skórze przyczyniają się do powstawania licznych zmian skórnych, wyprysków, podrażnień i reakcji alergicznych. Jest to najczęściej spotykane zwłaszcza w preparatach kosmetycznych o wyjątkowo silnym działaniu. Zdarza się bowiem, że połączenie niektórych substancji jest tak silne, a stężenie tak duże, że skóra wielu osób reaguje w sposób obronny. Dlatego też, do codziennej pielęgnacji nie należy wybierać kosmetyków o szczególnym, bardzo silnym działaniu. Tego typu preparaty lepiej zostawić na szczególne przypadki, kiedy np. musimy wyglądać idealnie, a przez pewien czas możliwości codziennej pielęgnacji skóry były utrudnione.

Czego potrzebuje nasza skóra?

Aby możliwie jak najlepiej pielęgnować swoją skórę, musimy na początek zrozumieć, czego tak naprawdę jej potrzeba. Nie tylko powinniśmy więc określić, jakiego rodzaju mamy cerę, jakie problemy skórne najczęściej u nas występują, ale również czy nasza skóra jest odpowiednio odżywiona, nawilżona itd. Najczęściej, do codziennej pielęgnacji skóry każdego rodzaju wystarczą preparaty kosmetyczne, które są w stanie nawilżyć dogłębnie skórę i dostarczą jej podstawowych składników odżywczych. Preparaty, które będą chroniły płaszcz hydro-lipidowy, zadbają o elastyczność i jędrność skóry, czy pomogą w regularnej wymianie komórek naskórka są więc jak najbardziej wskazane. Po jakie preparaty warto sięgać? Przede wszystkim po kosmetyki nawilżające skórę, odżywiające i ujędrniające. Nie muszą mieć zbyt bogatego składu. Wystarczy kilka podstawowych składników, ale w odpowiednim stężeniu, by nasza skóra każdego dnia prezentowała się doskonale i zachwycała swoim wyglądem. Szczególnie warto wybierać kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie.

Kosmetyki, które warto wybierać

Bez wątpienia, jednymi z najlepszych kosmetyków po które warto sięgać są kosmetyki naturalne. Im krótszy skład preparatu, tym najczęściej jest on lepszy. Nie powinno się kupować kosmetyków, w których składzie znajdziemy sporą liczbę konserwantów, barwników, składników zapachowych czy chemicznych. Nawet jeśli przez chwilę poprawią one wygląd i kondycję naszej skóry, szybko może się to zmienić. Dłuższe oddziaływanie szkodliwych substancji na naszą skórę może zaowocować znacznymi problemami, z którymi nie łatwo będzie się uporać. Jeśli więc zależy nam na skutecznej poprawie wyglądu i zdrowia skóry, wybierajmy kosmetyki o naturalnym składzie. Ich wielką zaletą jest również to, że już niewielka ilość kosmetyku zwykle wystarcza, by doskonale pokryć zapotrzebowanie skóry na składniki odżywcze. Bez wątpienia, ich działanie jest silniejsze i utrzymuje się znacznie dłużej niż jest to w przypadku wielu produktów o gorszym składzie. Jednocześnie, uważa się że jest to w pełni bezpieczne działanie, bowiem reakcje alergiczne czy inne podrażnienia skóry w odpowiedzi na naturalne produkty zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli więc chcemy poprawić kondycję skóry, wybierajmy produkty o prostym i naturalnym składzie, a bez wątpienia nasza skóra nam za to podziękuję. Nie obawiajmy się eksperymentować z kosmetykami. Być może uda nam się znaleźć idealny dla siebie preparat wśród takich, na które zwykle nie spojrzelibyśmy nawet.

Naturalne produkty do pielęgnacji skóry

Niegdyś, nasze babcie i prababcie do codziennej pielęgnacji skóry wykorzystywały naturalne kosmetyki, które same przygotowywały z tego, co miały pod ręką. Kremy, maseczki czy toniki i płyny do mycia skóry wykonane z ziół, warzyw, owoców czy innych naturalnych składników były bardzo popularne przez lata. Co więcej, ich działanie było bardzo skuteczne. Z biegiem czasu kobiety miały jednak coraz mniej okazji do tego, by samodzielnie przygotowywać dla siebie różne preparaty pielęgnacyjne i coraz chętniej kupowałyśmy gotowe. Niestety, również z biegiem czasu coraz częściej te naturalne składniki były zastępowane mniej naturalnymi, a do kosmetyków dodawano barwniki, konserwanty i substancje poprawiające zapach i konsystencję kosmetyków. W efekcie cierpiała na tym przede wszystkim nasza skóra. Jeśli jednak mamy odrobinę wolnego czasu, warto wykorzystać te stare sposoby pielęgnacji i przygotować w domu papkę z warzyw czy owoców, którą nałożymy na skórę lub włosy. Z pewnością efekt będzie ogromny.