Włosy naturalnie kręcone wydają się dość rzadkim zjawiskiem. Obecnie przeważa moda na prostowanie pasm, jednak coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem uzyskiwania skrętu na włosach pozornie prostych. Jak rozpoznać czy włosy mają tendencję do falowania lub kręcenia i w jaki sposób można poprawić ich stan?

Niesforne czy kręcone

Wiele osób narzeka na niezdyscyplinowane włosy. Wydaje się, że jest to specjalny rodzaj kosmyków, które nie dają się ułożyć, a wyprostowane przy pomocy prostownicy bardzo szybko wracają do swojego naturalnego kształtu. Dla takich włosów niesprzyjające warunki to przede wszystkim duża wilgotność powietrza. Przynajmniej tak się wydaje, dopóki stosuje się niewłaściwą pielęgnację. Jeśli włosy nawet po uczesaniu nie wyglądają dobrze, może to świadczyć o przynajmniej dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest znaczne zniszczenie pasm. Problemy z ułożeniem włosów mogą pojawiać się na przykład po ich mocnym rozjaśnieniu. Wtedy to łuski włosa rozchylają się i właściwe ułożenie włosa jest praktycznie niemożliwe. Drugim rozwiązaniem zagadki zazwyczaj jest fakt, iż choć włosy wyglądają na proste, to tak naprawdę są kręcone lub falowane. Niezdyscyplinowanie nie musi być wtedy spowodowane złą pielęgnacją, tylko próbą kosmyków do powrotu do swojego naturalnego kształtu.
Traktowanie włosów kręconych i falowanych jak prostych przynosi zazwyczaj mierne rezultaty. Podczas gdy posiadaczki prawdziwie prostych włosów cieszą się idealnie ułożoną fryzurą włosy kręcone nie chcą poddawać się ani prostowaniu prostownicą, ani często również keratynowemu prostowaniu. Dopiero przywrócenie im naturalnego kształtu może poprawić ich wygląd. W jaki sposób można to zrobić?

Właściwa pielęgnacja włosów kręconych i nie tylko

Pielęgnacja włosów w wielu przypadkach polega na metodzie prób i błędów. Rzadko zdarza się, że każdemu rodzajowi pasm będzie odpowiadać pielęgnacja zalecana ogólnie. Ponadto nie wszyscy mają jednakowy dostęp do wszystkich kosmetyków odżywczych, więc często stosuje się różnego typu zamienniki. Jeszcze inną kwestią jest stan włosów po nieprawidłowej pielęgnacji. Często dopiero wtedy gdy włosy zaczną odrastać można zauważyć, jak wyglądają naprawdę. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że zarówno w przypadku włosów zniszczonych zabiegami, jak i włosów prawdziwie kręconych zmiana sposobu pielęgnacji może zdziałać cuda.
Za podstawę w przypadku pielęgnacji włosów kręconych uważa się zrezygnowanie z produktów zawierających silikony. Tego typu substancje oblepiają włos, a przez to osłabiają prawdziwy skręt włosów. Silikony można stosować właściwie tylko w okresie zimowym, ponieważ dobrze chronią włos przed wycieraniem oraz zmiennymi temperaturami. Również osoby o włosach prostych doceniają działanie silikonów, ponieważ sprawiają one, że pasma są doskonale zdyscyplinowane. W pielęgnacji włosów kręconych jednak jeśli tylko jest to możliwe należy zrezygnować z tego typu preparatów. Także w przypadku włosów zniszczonych warto jest odstawić silikony przynajmniej na jakiś czas, ponieważ oblepianie kosmyków sprawia, że trudno jest zauważyć, czy zmieniona pielęgnacja rzeczywiście przynosi efekty. Podstawą pielęgnacji powinny być raczej naturalnie działające produkty, czyli ekstrakty roślinne, proteiny i oleje.

Podstawa pielęgnacji – mycie i odżywianie

Rezygnacja z silikonowych produktów może początkowo być nieco trudna. Przede wszystkim wymaga to czytania dokładnie składu kosmetyków i to, jak się okazuje, nie tylko odżywek, ale również szamponów. Unikać z różnych względów warto również detergentów typu SLS oraz mocnych konserwantów, które w skrajnych przypadkach powodują podrażnienia, a nawet wypadanie włosów. Znacznie lepiej jest zdecydować się na jak delikatniejsze szampony, a w niektórych przypadkach idealnym wyjściem jest zrezygnowanie z szamponu na rzecz myjącej odżywki i peelingu skóry głowy. Włosy kręcone bowiem bardzo łatwo jest uszkodzić przy pomocy detergentów. Ta sama zasada dotyczy włosów zniszczonych farbowaniem lub stylizacją. Dlatego też jeśli nie można zrezygnować z szamponów warto jest zastosować metodę mycia zwaną OMO. Znana jest ona już od pewnego czasu, jednak dopiero teraz zaczyna być wykorzystywana powszechnie. Szczególnie w przypadku długich włosów ochrona pasm podczas mycia szamponem jest bardzo istotna.
Jak przeprowadzić mycie włosów metodą OMO? Pierwszym krokiem powinno być dobranie odpowiednich produktów. Do metody OMO najczęściej wykorzystuje się dwa kosmetyki odżywcze oraz delikatny szampon. Pierwsze O (kosmetyk Odżywczy lub po prostu Odżywka) powinno być bogate w substancje pielęgnujące. Zazwyczaj wybiera się do tego celu produkty o dość bogatym składzie. Po nałożeniu należy odczekać, zwykle około pół godziny. Produkt zazwyczaj należy nakładać na mokre włosy. Po tym czasie można już umyć włosy szamponem (M – Mycie). Najważniejsze jest jednak, aby nie spłukiwać odżywki przed myciem. To właśnie odżywka ma chronić pasma. Tak naprawdę mycia wymaga jedynie skóra głowy oraz włosy, które mają kontakt z sebum. Po umyciu należy nałożyć drugie O, które można trzymać znacznie krócej.

Jak wybrać odżywkę?

Wybór produktu odżywczego jest dość skomplikowany. Włosy mogą wymagać użycia różnego typu produktów. Zazwyczaj zaleca się początkowo preparaty zawierające dość dużą ilość protein. To właśnie ich brak zwykle powoduje, że skręt włosów jest zbyt słaby i nie wiadomo, czy włosy są tak naprawdę kręcone czy też proste. Jednak proteiny to za mało w przypadku włosów bardzo zniszczonych. Warto zastosować również produkty natłuszczające, które pomagają utrzymać substancje odżywcze i wodę wewnątrz włosa. Latem należy sięgać także po odżywki nawilżające, które wspomogą pasma w czasie, gdy utrata nawilżenia jest dość częsta.