Włosy kręcone i falowane wymagają nieco innej pielęgnacji niż włosy proste. Tymczasem wiele osób nadał popełnia błąd i tak zwane niezdyscyplinowane pasma starają się doprowadzić do wyprostowania. W jaki sposób można poprawić wygląd loków i fal stosując tylko odpowiednią pielęgnację?
O czym warto pamiętać dbając o kręcone włosy?
Włosy proste należy po prostu utrzymywać w jak najlepszym stanie. Do tego celu można używać między innymi silikonów. Choć zazwyczaj nie są one zalecane, to jednak poprawiają wygląd prostych pasm i chronią je przed niektórymi szkodliwymi czynnikami. Należy jedynie pamiętać, by choć od czasu do czasu zmywać warstwę silikonu z włosów za pomocą szamponu z detergentami. Taki preparat nie jest zalecany do stosowania go przy każdym myciu włosów, jednak używanie go od czasu do czasu pozwala wychwycić gorszą kondycję włosa. Silikony często bowiem dają wrażenie, że włosy są w idealnym stanie, podczas gdy wcale tak nie jest.
W przypadku włosów kręconych obecne porady dotyczące pielęgnacji wręcz zakazują stosowania kosmetyków z silikonami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tego typu oblepiające substancje niekorzystnie wpływają na moc skrętu. A to właśnie podkreślenie skrętu jest najistotniejsze w przypadku kręconych włosów. Dopuszczalne w tego typu pielęgnacji są czasami lekkie silikony, które łatwiej jest zmyć. Stosuje się je zazwyczaj tylko w okresie zimowym, gdy konieczna jest dodatkowa ochrona pasm. Zazwyczaj jednak zamiast silikonów radzi się używać naturalnych olejów, które również wspomagają ochronę włosów przed niekorzystnymi czynnikami.
Istotną różnicą w pielęgnacji włosów kręconych w porównaniu do włosów prostych jest ich czesanie. Włosy proste zazwyczaj czesze się na sucho. Włosy kręcone, które zazwyczaj są cieńsze i bardziej narażone na uszkodzenia, należy czesać wyłącznie na mokro, najlepiej z użyciem dość gęstej maski lub odżywki. Warto pamiętać, że do tego celu najlepiej jest stosować specjalne szczotki lub drewniane grzebienie. Zazwyczaj działają one mniej negatywnie na strukturę kręconych włosów.
W przypadku włosów kręconych warto uważać również podczas wycierania mokrych pasm. Najlepiej wykorzystywać do tego ręczniki wykonane z miękkiej bawełny. Nakładanie wszelkiego typu preparatów do włosów również nie powinno mieć charakteru wcierania. Częste wykonywanie takiej czynności może bowiem uszkadzać włosy i doprowadzać do ich łamania się. Najlepiej lekko wmasowywać preparat lub podzielić włosy i delikatnie „wciskać” preparat z góry na dół pomiędzy dłońmi. W taki sposób można nakładać zarówno odżywkę, jak i olejki pielęgnacyjne. Zamiast wycierać włosy najlepiej jest je pozostawić do samodzielnego odsączenia.
Suszenie i stylizowanie kręconych włosów
Włosy kręcone najlepiej jest pozostawiać do samodzielnego wyschnięcia. Ta metoda ogranicza uszkodzenia spowodowane działaniem wysokiej temperatury. Ponadto suszenie bardzo gorącym powietrzem zazwyczaj źle wpływa na loki, stają się one rozburzone co zazwyczaj wygląda dość niechlujnie. Jeśli suszarka musi zostać użyta, najlepiej jest używać urządzenia posiadającego zimny nawiew, jonizację oraz dyfuzor. Dyfuzor jest zazwyczaj nieodłączną nakładką, jeśli chodzi o suszenie włosów kręconych. Pozwala na ich lepsze wymodelowanie podczas suszenia, co trudno jest uzyskać z pomocą samych dłoni. Obecnie na rynku można znaleźć suszarki, które posiadają wszystkie wymienione funkcje.
Jeśli konieczne jest dodatkowe stylizowanie włosów, należy nałożyć preparat zanim jeszcze włosy wyschną. W wielu przypadkach standardowy stylizator dobrze jest rozmieszać z wodą, aby produkt nie zasychał na włosach w formie skorupy. Ten problem pojawia się szczególnie w przypadku włosów, które są tylko pofalowane, nie kręcone. Do stylizacji można używać specjalnie przeznaczonych do tego celu kremów lub żeli. Czasami jednak warto wypróbować zupełnie inne produkty, ponieważ, tak samo jak w przypadku odżywek i masek, preparaty mogą mieć różne składniki dodatkowe. Dlatego konkretny produkt nie musi sprawdzać się we wszystkich przypadkach.
Jeśli pojawia się problem w postaci prostowania się loków i fal w ciągu dnia zazwyczaj oznacza to, że preparat do stylizacji jest za słaby. Wtedy warto zmienić go na taki o większej mocy. Zazwyczaj problem ten występuje w przypadku stosowania samodzielnie zrobionych stylizatorów.
Jak wybierać odżywki i maski do kręconych włosów?
Jak się okazuje nie zawsze w tym zakresie można ufać opisom umieszczonym na opakowaniach. Obecnie zaleca się, aby sprawdzać skład produktów i tym kierować się podczas wybierania konkretnych masek i odżywek. Tylko tak można przeprowadzić odżywianie włosów kręconych. Problem zbyt małego skrętu to jeden z powodów, dla którego warto zmienić przyzwyczajenia, jeśli chodzi o ulubione odżywki i maski. Jeśli włosy nie chcą się kręcić, choć wcześniej nie było z tym problemu, to najczęściej jest to spowodowane uszkodzeniami. W większości przypadków odżywki i maski z dużą zawartością protein powinny być tu bardzo pomocne. Inaczej wygląda sprawa w sytuacji, gdy oprócz braku skrętu widać przesuszenie pasm. Wtedy warto zastosować odżywkę lub maskę, w których na jednym z pierwszych miejsc w składzie znajduje się aloes lub inne substancje nawilżające. Natłuszczanie włosów zazwyczaj jest niezbędnym elementem odżywiania włosów kręconych, należy jedynie uważać z ilością nakładanych preparatów, ponieważ mogą obciążać pasma. Najlepszym środkiem natłuszczającym włosy są naturalne oleje roślinne. Warto poszukać ich w składach odżywek lub po prostu używać ich samodzielnie. Olejowanie to zabieg, który można z powodzeniem przeprowadzać na każdym rodzaju włosów. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni olej roślinny.