Niebotycznie wysokie obcasy to ponadczasowy wyznacznik kobiecości. To jeden z elementów przykuwających od razu męskie spojrzenia. Sprawiają, że nogi są znacznie dłuższe, wydają się zgrabniejsze i szczuplejsze, a kobiety czują się bardziej pewne siebie i po prostu piękne. Niestety w wielu przypadkach panie narzekają, że obcasy są bardzo niewygodne. Czy zawsze trzeba cierpieć, nosząc szpilki? Jak dobrać obcasy, żeby były komfortowe podczas noszenia i wyglądały przepięknie na naszych stopach?

Jak wybrać szpilki? Idziemy na zakupy

Szpilki, w których można chodzić przez kilka godzin bez odczuwania olbrzymiego dyskomfortu to nie mit. Naprawdę, wcale nie trzeba poświęcać się i cierpieć katusze, żeby ładnie wyglądać. Potrzebny jest jedynie zdrowy rozsądek i wiedza, na co zwracać uwagę, wybierając się na zakupy w poszukiwaniu pięknych i eleganckich szpilek. O czym nie można zapomnieć?

Materiał, z którego wykonano obuwie

Jeśli zależy Ci na butach, które zostaną z Tobą na lata, warto wybrać model wykonany z naturalnej, miękkiej skóry. Oprócz trwałości, jego podstawową zaletą jest dopasowanie się z czasem do kształtu naszej stopy, dzięki czemu staną się zdecydowanie bardziej komfortowe w noszeniu. Tańsze buty, wykonane z tworzyw sztucznych, nie oddychają, nie rozciągają się, powodując szybko, że stopy zaczynają puchnąć i boleśnie obcierać naszą skórę. A poza tym bardzo często już po kilku założeniach, przestają wyglądać dobrze i nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

Fasony dla weteranek i nowicjuszek

Nie każda kobieta jest przyzwyczajona do regularnego chodzenia na wysokich obcasach. Jeśli chciałabyś zacząć, lepiej zainwestować w buty na nieco szerszym, słupkowym obcasie, który jest ostatnimi czasy bardzo popularny. Ten fason będzie również idealny do codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak chciałabyś koniecznie kupić szpilki, warto znaleźć model wzniesiony dodatkowo na platformie. Dzięki temu buty będą znacznie stabilniejsze i znacząco ułatwią chodzenie.

Szukając szpilek, warto sprawdzić również wagę butów. Te bardzo ciężkie, z wbudowaną masywną koturną, będą dodatkowo obciążać nogi – zaczną nas one dużo szybciej boleć i puchnąć, co będzie sprzyjało pojawieniu się pęcherzy. Szukajmy szpilek lekkich i delikatnych.

Wybór obuwia w sklepie – na co zwracać uwagę?

Buty najlepiej kupować popołudniem, gdy stopy nie są jeszcze zmęczone całym dniem i nie zaczynają zbytnio puchnąć. Obcas nie powinien znajdować się z samego tyłu buta. Powinien być wyprofilowany, żeby dawać solidne oparcie nodze. Jak sprawdzić, czy jego wysokość jest dopasowana do naszych możliwości? Istnieje jeden prosty trick.

Stań w butach i spróbuj unieść się na palce. Jeśli dasz radę oderwać obcasy od ziemi, oznacza to, że będziesz w stanie chodzić bez większych problemów w danym obuwiu.

Kiedy jesteś w sklepie, przymierz buty i spróbuj w nich pochodzić – wolniejszym tempem, nieco szybciej. Niektórzy zalecają nawet wykonanie kilku podskoków. Najważniejsze, żeby but stabilnie przylegał do Twojej stopy i żebyś czuła, że jest wygodny. Jeśli wkładka nie daje odpowiedniego podparcia dla całej powierzchni stopy, wówczas szybciej zaczniesz odczuwać dyskomfort i ból.

Świetnym wyborem, jeśli zależy nam na stabilności buta, jest zakupienie butów typu lace up, z dodatkowym wiązaniem na kostce, dzięki czemu staną się zdecydowanie bardziej stabilne i wygodne podczas wielogodzinnego noszenia ich.

Chodzenie w butach na obcasie

Kiedy znajdziesz już idealne buty dla siebie, zanim wyjdziesz w nich na zewnątrz, warto rozchodzić je w domu. Jeśli nie masz jeszcze pewności w chodzeniu w tego typu butach, nabierzesz wprawy, a poza tym rozciągniesz je nieco i dopasujesz do kształtu Twoich stóp. Dzięki temu unikniesz bolesnych otarć i pęcherzy.

W przypadku butów na obcasie można wesprzeć się dodatkowo wkładkami żelowymi oraz zapiętkami, dzięki czemu będą one wygodniejsze i pozwolą uniknąć ewentualnych ran na stopach.

Jak chodzić w szpilkach?

Podstawową zasadą w przypadku szpilek i sposobu chodzenia w nich jest, że im wyższy jest obcas, tym mniejsze kroki się stawia. Pocieszające dla wielu kobiet jest również to, że pięknego chodzenia na obcasach można się po prostu nauczyć. Lekko ugnij kolana i stawiaj krok od pięty do palca, a podczas przenoszenia ciężaru ciała, lekko kołysz biodrami.

Jeśli marzy Ci się chód modelki, to spróbuj wyobrazić sobie niewidzialną linię. Na wybiegu idzie się po niej, lekko krzyżując nogi i kołysząc biodrami. Warto jednak pamiętać, że tego typu krok jest mniej naturalny i zdecydowanie trudniejszy. Wygląda jednak naprawdę pięknie, wiec warto się go nauczyć, jeśli chcesz zabłysnąć podczas wielkiego wyjścia.

Pamiętaj też o odpowiedniej postawie podczas chodzenia. To od niej będzie tak naprawdę zależeć, jak zaprezentujesz się w szpilach. Trzymaj plecy prosto, nie odchylaj się zbytnio do przodu ani do tyłu. Ramiona powinny być wyprostowane, ręce wzdłuż ciała, a brzuch lekko wciągnięty. Właściwa postawa oprócz strony estetycznej, wpływa również na komfort noszenia szpilek. W ten sposób zmniejszasz natężenie ciężaru na stopy, a dzięki temu będziesz mogła dłużej chodzić w butach, bez odczuwania negatywnych skutków.

Kobieta zmienną jest!

Jeśli nie chcesz zbytnio przeciążać nóg, pamiętaj o tym, że najlepszym sposobem, żeby utrzymać je w dobrej formie, jest urozmaicenie obuwia. Na co dzień warto chodzić w wygodnych, płaskich butach lub na obcasie słupkowym, który jest zdecydowanie bardziej komfortowy i mniej obciąża stopy. Różnicując je, pozwalamy stopom oddychać i regenerować się. Dzięki temu zyskujemy też dobry argument na poparcie tezy, że kolejna para butów w szafie zawsze się przyda. Udanych zakupów!