Prawidłowe wykonanie makijażu staje się coraz bardziej istotne. Dlatego też coraz częściej zwraca się zarówno na przygotowanie cery do nałożenia tak zwanych kolorowych kosmetyków, jak i na sam proces wykonywania make-up’u. Na co szczególnie kładziony jest nacisk we wszystkich tych etapach?

Przygotowanie skóry do nałożenia makijażu

Pomimo tego że makijaż w wielu przypadkach ma na celu ukrycie wszelkich niekorzystnych zmian na skórze, to jednak wiadomo, iż to właśnie na zadbanej skórze make-up prezentuje się najlepiej. Dlatego też warto przede wszystkim właściwie oczyścić cerę zanim nałoży się na nią podstawowe kosmetyki kryjące. Zazwyczaj można zrobić to przy pomocy standardowych produktów, takich jak myjące żele lub pianki. Niezbędna jest również tonizacja oraz nałożenie kremu. Dopiero po wyschnięciu i wchłonięciu się wszystkich preparatów można zaczynać nakładać makijaż.
Obecnie zanim przystąpi się do malowania twarzy warto jest nałożyć bazę. W tym przypadku osobnymi kosmetykami są baza do skóry twarzy i baza do cieni do powiek. Ta pierwsza zazwyczaj ma formę dość lekkiego kremu, jednak należy pamiętać, że w większości przypadków nie może ona zastąpić tego kosmetyku. Baza do cieni do powiek natomiast jest zazwyczaj kryjącym kosmetykiem, który ma na celu zakryć widoczne naczynia krwionośne i cienie, które mogłyby nieco przebijać przez nałożony cień. Ponadto baza tego typu ma na celu poprawić przyczepność kosmetyków kolorowych.

Wykonywanie makijażu – co warto wiedzieć

Makijaż powinien być nakładany przy pomocy odpowiednich produktów. Amatorzy zazwyczaj nie posiadają zbyt wielu produktów do tego celu. Zazwyczaj powoduje to, że wykonanie bardziej zaawansowanych makijaży jest niemożliwe. O ile bardzo podstawowy make-up, na który składa się wyłącznie podkład, korektor i puder, da się nałożyć palcami i akcesoriami dołączonymi do tego typu preparatów, to cienie do oczu zazwyczaj wymagają już bardziej profesjonalnych narzędzi. Podobnie ma się sprawa z bronzerem, różem i rozświetlaczem. W wymienionych przypadkach to właśnie właściwe nałożenie produktów decyduje o tym, czy makijaż dobrze się prezentuje. Dlatego też warto poznać przynajmniej podstawowe akcesoria, które pozwolą nałożyć kosmetyki wygodnie i precyzyjnie. Pierwszym produktem jest pędzel. Odpowiednie akcesoria tego typu można obecnie nabyć w każdej drogerii. Pędzel do podkładu wyróżnia się w tym przypadku zbitym gęstym włosiem i praktycznie prostym zakończeniem. Zamiast pędzla do nakładania podkładu można również użyć specjalnej gąbeczki, czyli beauty blendera. Choć cena tego produktu jest nieco wyższa, to jednak zazwyczaj lepiej sprawdza się w przypadku, gdy podkład nakłada osoba bez dużego doświadczenia w makijażu. Duży beauty blender służy do nakładania make-up’u na całą twarz. Mniejsze modele pozwalają dopracować szczegóły, a także dość wygodnie nałożyć podkład na skórę pod oczami.
Niezbędny w makijażu jest także pędzel do nakładania cieni do powiek. Warto w tym przypadku wybrać nieco puchaty pędzel, ponieważ te całkowicie płaskie nie pozwalają zazwyczaj na pobranie z opakowania większej ilości produktu. Puchatym pędzlem łatwiej jest również rozmyć granicę pomiędzy cieniem a niepomalowaną skórą.
Do makijażu warto również mieć średni pędzel służący do nakładania bronzera. Bronzer, czyli tak zwany puder brązujący, jest obecnie bardzo często wykorzystywany do konturowania twarzy. Jego nieodpowiednie nałożenie powoduje, że kosmetyk jest za bardzo odcięty, co jest dopuszczalne tylko w niektórych typach makijażu. W standardowych przypadkach odcień bronzera powinien przechodzić płynnie w kolor skóry. Modelowanie polega również na nałożenie rozświetlacza. To zazwyczaj błyszczący kosmetyk, który pozwala podkreślić wypukłości, a także zwrócić uwagę na niektóre elementy twarzy. Rozświetlacz również najlepiej jest nakładać pędzlem, podobnie jak róż. Róż również nadal jest używany w codziennym makijażu. W przypadku tego produktu istotne jest nie tylko jego odpowiednie nałożenie, ale również wybranie odpowiedniego koloru, który będzie pasował zarówno do odcienia skóry, jak i do całości makijażu.

Nakładanie produktów do makijażu

Produkty do makijażu należy nakładać w odpowiedniej kolejności. Warto pamiętać, że w przypadku kosmetyków w formie płynnej najlepiej jest nie śpieszyć się z nakładaniem kolejnych warstw. Szczególnie połączenie nie wyschniętego jeszcze fluidu z sypkim pudrem może dać efekt w postaci nierówności. Podstawowym krokiem jest zazwyczaj nałożenie podkładu. Ten kosmetyk zazwyczaj nie ma dużej siły matującej, jednak powinien już w pewnym stopniu je przykryć. Nie należy stosować zbyt ciężkiego podkładu, nawet jeśli kondycja skóry nie jest najlepsza. Znacznie lepiej zdecydować się na nałożenie punktowo odpowiedniego korektora.
Korektor to kolejny krok w makijażu. Pozwala on na ukrycie wszelkich niedoskonałości. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor i formę. Obecnie można spotkać zarówno standardowe korektory, jak i produkty, które trzeba nakładać osobnym pędzelkiem. Zestawy korektorów mogą być bardzo przydatne. Warto bowiem pamiętać, że korektorem w różowym kolorze można ukryć cienie pod oczami, natomiast kolor zielony świetnie sprawdzi się do przykrycia tak zwanych pajączków, czyli pękniętych naczyń krwionośnych.
Cienie do powiek należy nakładać wtedy gdy będzie to najwygodniejsze. Niektórzy decydują się na malowanie oczu na początku, a niektórzy zaliczają to do końcowych elementów makijażu.
Puder to zwykle ostatni krok w makijażu. Pozwala on na pewne utrwalenie przeprowadzonych czynności. Puder najlepiej nakładać dużym puchatym pędzlem lub gąbeczką. W większości przypadków dobrze sprawdza się puder w formie sypkiej.