Makijaż staje się obecnie niezbędnym elementem. Choć jego zadaniem jest poprawa urody, to jednak coraz więcej osób decyduje się na codzienne nakładanie make-upu. O czym warto pamiętać wykonując dzienny makijaż?

Najprostszy dzienny makijaż – co jest niezbędne?

Podstawowy makijaż, który pozwoli na ukrycie niedoskonałości twarzy i może być stosowany przez niemal wszystkie osoby wymaga tylko trzech kosmetyków: podkładu, korektora i pudru. Jednak wbrew pozorom taki makijaż nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Problemem jest zwłaszcza dobranie odpowiednich produktów, a zwłaszcza ich odcienia. W tym celu najlepiej jest udać się do drogerii i skorzystać z testerów kosmetyków. Nie zawsze jednak warto wybierać kosmetyk od razu po jego wypróbowaniu. Warto pamiętać, że kosmetyki do makijażu w płynie, czyli najczęściej podkład i korektor mogą nieco zmieniać kolor po wyschnięciu. Dlatego też po nałożeniu kosmetyku na wierzch dłoni należy nieco odczekać by przekonać się, czy taka reakcja zajdzie w przypadku wybranego produktu.
Wybierając podkład warto pamiętać, że skóra w okresie letnim może nieco zmienić tonację z powodu opalenizny. Dlatego też warto sprawdzić, czy nie należy zmienić podkładu w okresie letnim i zimowym. W przypadku korektora, który ma być stosowany ogólnie, także na skórę pod oczami, zazwyczaj trzeba wybrać nieco jaśniejszy odcień. Wtedy makijaż będzie wyglądał lepiej.
Wybór odpowiedniego pudru również może być trudny. Jeśli puder ma na celu jedynie utrwalenie makijażu, najlepiej wybrać produkt transparentny. Obecnie polecany jest na przykład puder ryżowy, który ma białą barwę, ale po nałożeniu praktycznie nie wpływa na kolor nałożonych wcześniej kosmetyków. Jeśli puder ma dodatkowo zmatowić skórę, wtedy konieczne jest już dobranie odpowiedniego odcienia. Puder w formie sypkiej i sprasowanej zazwyczaj nie zmienia koloru pod wpływem powietrza. Dlatego dłuższa próba konieczna jest tylko w przypadku kosmetyku w formie płynnej.
Kolejność nakładania kosmetyków w przypadku podstawowego makijażu to podkład, korektor i puder. Należy pamiętać, aby odczekać trochę z nałożeniem kolejnych kosmetyków. Szczególnie zbyt szybkie nałożenie pudru na podkład może zakończyć się pojawieniem się nieestetycznych nierówności. Istotą prostego makijażu jest po prostu poprawa wyglądu poprzez zatuszowanie niedoskonałości, takich jak cienie pod oczami czy drobne wypryski.

Makijaż na co dzień – co jeszcze można wykorzystać?

Niestety nie zawsze te trzy wyżej wymienione podstawowe kolorowe kosmetyki wystarczą. Codzienne zmęczenie, a także podstęp lat sprawia, że aby skóra wyglądała młodziej konieczne jest zastosowanie dodatkowych kosmetyków. Obecnie za niezbędne uważa się w tym zakresie rozświetlacz i bronzer. Bronzer w poprzednich latach nakładany był między innymi po to, aby uzyskać efekt opalenizny bez opalania się. Obecnie ten kosmetyk ma na celu optyczne kształtowanie rysów twarzy. Nałożenie bronzera na dół kości policzkowych pozwala lepiej wyeksponować je rozświetlaczem. Rozświetlacz należy nałożyć na górę kości policzkowych. Stosuje się go również na tak zwany łuk kupidyna oraz w wewnętrznym kąciku oka. Pozwala na uzyskanie dodatkowego rozświetlenia i wyróżnienia. Wybierając rozświetlacz należy zwrócić uwagę na jego tonację. Może być ona chłodna lub ciepła. Najlepiej jest, jeśli tonacja rozświetlacza współgra z tonacją całego makijażu, a zwłaszcza z tonacją podkładu. Jeśli naturalny odcień skóry jest brzoskwiniowy, zazwyczaj lepiej sprawdzi się rozświetlacz w kolorze ciepłego złota. W przypadku bladej cery zazwyczaj lepszy jest ten w kolorze srebrnym. Obecnie na rynku można również znaleźć rozświetlacze, które można zastosować niemal w każdym przypadku, jednak nie zawsze są odpowiednio oznaczone, dlatego warto wykonać kilka testów w drogeriach.
Dodatkowym kosmetykiem kolorowym są również cienie do powiek. Ich użycie może być niezbędne w przypadku, gdy oczy nie są idealnie symetryczne, są rozstawione zbyt daleko od siebie lub przeciwnie, leżą zbyt blisko. To, czy konieczne jest zastosowanie makijażu w celu poprawy można zmierzyć. Wystarczy sprawdzić, czy oczy są rozstawione na szerokość jednego oka. Jeśli odległość jest zbyt duża, konieczne jest zastosowanie makijażu, w którym ciemne cienie będą bliżej nosa. Jeśli jest odwrotnie, to jasne cienie należy umieścić bliżej. Odpowiedni makijaż oczu można również wykorzystać w przypadku tak zwanej opadającej powieki. Dzięki właściwemu wykorzystaniu cieni można optycznie nieco ją podnieść.

Nakładanie kolorowych kosmetyków – o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, czy makijaż jest stosowany na dzień, czy też na wieczór, jego odpowiednie nałożenie to podstawa. Istotne jest zazwyczaj, aby makijaż był wykonany czysto. Można to uzyskać posiadając zestaw pędzli, które nadal są najbardziej polecane. Do nakładania podkładu można również użyć tak zwanego beauty blendera. Specjalnej gąbki, którą przed nakładaniem kosmetyku należy zmoczyć wodą.
Aby makijaż był trwały warto przed jego nałożeniem zastosować taki produkt jak baza pod makijaż. Obecnie istnieje dość duży wybór tego typu kosmetyków. Warto pamiętać, że baza nie może zazwyczaj zastępować kremu na dzień. Stosuje się ją dodatkowo, choć często ma ona w swoim składzie substancje wygładzające skórę.

Właściwe stosowanie pędzli ma bardzo istotne znacznie w przypadku takich produktów jak cienie do powiek czy bronzera. Brak precyzji lub stosowanie brudnych pędzli prowadzi zazwyczaj do powstawania tak zwanych plam. Należy również pamiętać o doborze wielkości pędzla. To bardzo istotne w przypadku makijażu oczu, ponieważ zbyt duże pędzle nie pozwalają na uzyskanie oczekiwanej precyzji, zwłaszcza w przypadku makijażu geometrycznego.