Masaż kojarzony jest przede wszystkim z masażem pleców. Czy jednak tego typu czynność można przeprowadzać tylko w tym miejscu na ciele? Czy masaż można uznać za element codziennej pielęgnacji ciała?
Podstawowe funkcje masażu
Masaż ciała służy przede wszystkim rozluźnieniu mięśni. W obecnych czasach tego typu działanie jest bardzo potrzebne, ponieważ spięte mięśnie to coś, czego wiele osób nie odczuwa, natomiast w dłuższym czasie może przyczynić się to do występowania dolegliwości bólowych. Jednak masaż ciała to nie tylko rozluźnienie napiętych partii. W masażu często wykorzystywane są aromaterapeutyczne olejki, które mogą również poprawić stan zdrowia. Szczególną uwagę warto zwrócić na olejki eteryczne, które potrafią poprawić obniżony nastrój, dodać energii lub zadziałać rozgrzewająco, co jest szczególnie istotne w przypadku choroby. Olejki eteryczne wykorzystywane w masażu są mieszane z naturalnymi olejami. Stosowanie samych olejków do masażu lub kąpieli prowadzi zazwyczaj do podrażnienia skóry. Warto o tym pamiętać decydując się na samodzielne wykonywanie masażu jakiejkolwiek części ciała.
Masaż ciała można wykorzystać również jako pomocniczy w przypadku pojawienia się cellulitu. Do tego celu stosuje się masaż tak zwaną gumową chińską bańką. Taki masaż pobudza krążenie limfatyczne, co samo w sobie działa korzystnie w przypadku pojawienia się nierówności tkanki. Na początku warto udać się na taki masaż do specjalisty, dopiero później można spróbować wykonywać go w domu. Decydując się na zakup gumowej bańki warto również zwrócić uwagę, aby był to atestowany produkt, ponieważ niekiedy dochodzi do podrażnień, jeśli tego typu towar został wykonany z nieprawidłowego materiału. Bańka chińska powinna zostać wykonana z atestowanej gumy, która nie wywołuje takich reakcji alergicznych. Warto pamiętać, że istnieją różne rozmiary chińskich baniek, ponieważ są one często wykorzystywane do akupresury.
Masaż może być wykonany nie tylko ręcznie lub przy pomocy bańki. Warto pamiętać również o masażu gorącymi kamieniami lub nawet o masażu dźwiękowym, przy pomocy tybetańskich mis. Większość tego typu zabiegów ma na celu odstresowanie. Kiedy warto stosować masaż na co dzień?
Masaż skóry twarzy – codziennie
Masaż skóry twarzy to coś, o czym wiele osób zapomina. Tymczasem takie działanie potrafi nieco spowolnić starzenie się skóry. Masaż można wykonywać samymi opuszkami palców, na przykład podczas nakładania kremu. Warto jednak także zaopatrzyć się w specjalną miękką szczoteczkę i wykonywać masaż twarzy także podczas jej oczyszczania. Tego rodzaju delikatny masaż i peeling dodatkowo ułatwi przenikanie cennych substancji z produktów mających na celu odżywienie skóry. Warto pamiętać, że krem należy nakładać okrężnymi ruchami. Doradzane jest również lekkie wklepywanie produktu.
Masaż skóry twarzy można wykonać również przy pomocy specjalnych urządzeń. Są one wykonane zazwyczaj z kamieni półszlachetnych. Wiele osób wykorzystuje je między innymi do nakładania pielęgnacyjnych olejków. Kamienie szlachetne nie nagrzewają się, dlatego dają skórze ochłodzenie. Taki masaż można wykorzystać tak samo jak chłodny kompres. Mniejsza część wałka do masażu może być wykorzystana do nałożenia kremu pod oczy. Masaż skóry pod oczami to dobry sposób na zmniejszenie porannej opuchlizny. Odpowiednio przeprowadzony masaż skóry twarzy pomaga rozluźnić mięśnie i niekiedy pomaga opóźnić proces powstawania zmarszczek. W tym celu warto skupić się na miejscach, gdzie zazwyczaj pojawiają się zmarszczki mimiczne. To tam dochodzi do niepotrzebnego napięcia mięśni, które przyczynia się do utrwalania zmarszczek i ich pogłębiania się.
Masażu wymaga również skóra szyi. Jeśli pojawi się problem z jędrnością skóry lub pojawią się widoczne zmarszczki, to właśnie masaż może nieco poprawić jej stan. Wystarczy w tym celu zastosować ujędrniający kosmetyk i w czasie jego nakładania wykonywać masaż z góry na dół i z dołu do góry. Doradza się, aby wykonać co najmniej trzydzieści ruchów.
Masaż nie tylko dla skóry twarzy
Dla zdrowia i urody całego ciała warto jest zdecydować się również na częsty masaż stóp. Podobnie jak w przypadku masażu całego ciała warto jest udać się do profesjonalisty. Masaż stóp powinien bowiem polegać na specjalnym ucisku podeszwy stopy w taki sposób, aby wpłynąć nie tylko na wygląd skóry, ale na działanie całego ciała. Tak zwana akupresura, czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele pozwala często na uzyskanie bardzo dobrych efektów, zwłaszcza jeśli chodzi o samopoczucie. Dodatkowo jednak warto zadbać także o inne części stopy. Odpowiedni masaż może znacząco poprawić komfort chodzenia, a także wspomóc wchłanianie się między innymi kremu do stóp.
Jeśli wizyta u specjalisty jest w danym momencie niemożliwa, warto zdecydować się na samodzielny masaż stóp w domu. Można go przeprowadzić co najmniej na kilka sposobów. Pierwszym z nich są szklane kulki. Wystarczy je rozsypać i przesuwać po nich stopą. Nie daje to takie samego efektu jak standardowy masaż, jednak pozwala na poprawę krążenia i rozluźnienie mięśni śródstopia. Taki zabieg doradza się zwłaszcza po spędzeniu wielu godzin w butach na wysokich obcasach, gdy cała stopa była dość mocno obciążona. Dodatkowo szklane kulki pozwalają szybko schłodzić przemęczoną podeszwę stopy, dzięki czemu mogą złagodzić ewentualne dolegliwości bólowe. Zamiast kulek można również użyć przeznaczonego do tego celu masażera. W wersji standardowej ma on często postać drewnianego wałka z wypustkami. Można również zakupić masażer elektryczny, który działa poprzez wibracje i pobudzanie ruchów wody. Tego typu masaże warto wykonywać codziennie, ponieważ wpływają one pozytywnie również na samopoczucie.