Maseczki do skóry twarzy to obecnie jeden z istotnych elementów pielęgnacji. Obecnie bowiem wiadomo, że sam krem to za mało, aby skóra była odpowiednio odżywiona. Czy jednak obecnie maseczki pełnią tylko taką rolę?

Podstawowe maseczki do twarzy

Maseczki do twarzy zazwyczaj kojarzy się z dość gęstym kosmetykiem, który jest nakładany na twarz przy pomocy pędzelka. Zazwyczaj tego typu maseczki można obecnie kupić w jednorazowych saszetkach lub tubkach. Początkowo trudno było znaleźć maseczkę, której nie trzeba byłoby spłukiwać. Większość tego typu preparatów oparta była o takie składniki jak zioła i substancje nawilżające lub natłuszczające. Dlatego też potem należało zmyć maseczkę ciepłą wodą.
Dziś maseczki do twarzy mają także inne składniki. Jednym z ciekawszych są na przykład różnokolorowe glinki. Każdy z kolorów ma inne przeznaczenie, o czym warto pamiętać wybierając tego typu preparat. Warto również pamiętać, że można zakupić zarówno gotową maseczkę na bazie glinki, jak i samą glinkę. W tym drugim przypadku maseczkę wykonuje się samodzielnie, mieszając glinkę z wodą lub z olejem. Zazwyczaj do wyboru są glinki w kolorach: białym, zielonym oraz czerwonym. Glinka biała ma nieco właściwości rozjaśniających. Jest stosowana w przypadku wrażliwej cery. Glinka zielona jest ulubionym produktem osób, które mają problem z przetłuszczającą się cerą. Wybiorą ją także osoby z zanieczyszczoną skórą. Ze względu na sposób działania zieloną glinkę zazwyczaj miesza się wyłącznie z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Czerwona glinka z kolei to produkt dla osób, które mają problem nie tylko z przetłuszczaniem się skóry, ale także z pękającymi naczynkami krwionośnymi.

Nowe rodzaje maseczek do twarzy

Obecnie maseczki do twarzy to nie tylko kosmetyk nakładany na twarz i zmywany po około piętnastu minutach. Dziś niektóre maseczki nie wymagają nawet zmywania, można potraktować je jak krem i po prostu wmasować w skórę. Interesującymi produktami są jednak innego typu produkty. Maseczki bowiem, jak się okazuje, mogą służyć także do oczyszczania cery. To tak zwane produkty peel-off. Zazwyczaj nakłada się je jak zwykłe maski, pamiętając jednak, że w tym przypadku równomierne rozprowadzenie produktu jest niezwykle istotne. Najlepiej jest więc robić to przy pomocy specjalnego pędzelka. Następnie należy odczekać, aż produkt całkowicie wyschnie. Dopiero wtedy można usunąć maseczkę. Zamiast jednak zmywać ją wodą, należy po prostu odkleić ją od skóry. Czynność tę należy wykonać zaczynając od dołu twarzy i ciągnąc suchą warstwę ku górze. Efektem takiego działania mają być oczywiście oczyszczone pory. Obecnie tego typu maseczki zwierają substancje, które mają przeciwdziałać powstawaniu wyprysków czy zaskórników. Wymienić można chociażby aktywny węgiel czy oczar wirginijski.
Maseczki oczyszczające mogą mieć także zupełnie inną postać. Ciekawy jest na przykład produkt, który zwiększa swoją objętość po nałożeniu. Maseczka, która po pewnym czasie przybiera formę pianki ma według producenta znacznie lepiej oczyszczać pory z zanieczyszczeń. Pianka ma bowiem lepsze możliwości wnikania w drobne zakamarki. Dzięki temu przy zmyciu maseczki można pozbyć się wielu zanieczyszczeń. Produktem ciekawym pod względem formy jest również maseczka, którą usuwa się ze skóry przy pomocy magnesu. Taka forma produktu również ma ułatwiać usuwanie zanieczyszczeń ze skóry już przy nakładaniu, a także przy usuwaniu, kiedy maseczka przesuwa się lekko po skórze wraz z poruszaniem się magnesu. Wadą tego produktu może być to, iż niekiedy lekko podrażnia cerę.
Do niestandardowych maseczek można zaliczyć również tak zwane maseczki w płachcie. Ta forma maseczki stała się ostatnio bardzo popularna za sprawą koreańskiej pielęgnacji. W przypadku tej metody bowiem maseczkę należy stosować przynajmniej raz w tygodniu. Maseczki w płachcie są bardzo wygodne w użyciu. Materiałowa płachta jest bowiem nasączona odżywczym produktem. Maseczki nie trzeba zmywać, przeciwnie, resztę kosmetyku dobrze jest wmasować w skórę twarzy, ponieważ jest to swego rodzaju odżywcze serum. Jedyne o czym trzeba pamiętać stosując maskę w płachcie jest to, że nie można zbyt długo przetrzymywać jej na skórze twarzy. Na początku bowiem produkt nawilża skórę. Gdy jednak materiał zacznie wysychać, wtedy może dojść do pozyskiwania wody ze skóry, co w rezultacie może ją odwodnić. Warto więc stosować się do czasu, który podał producent na opakowaniu.

Maseczki o działaniu ekspresowym

Maseczki odżywcze można często stosować również w innych celach. Standardowo kosmetyki tego typu stosuje się na przykład raz w tygodniu, aby poprawić odżywienie skóry lub wspomóc jej codzienne oczyszczanie. Ale istnieją także inne produkty, jak choćby maseczki bankietowe. Czym one są i kiedy warto je stosować? Wiele osób marzy o tym, by przed większym wyjściem poprawić swój wygląd. Wydaje się, że poza nałożeniem odpowiedniego makijażu niewiele da się zrobić. Tymczasem jednak maseczki bankietowe okazują się pod tym względem wyjątkowo skuteczne. Maseczkę tego typu należy nałożyć na skórę w ten sam dzień, w którym planowana jest impreza. Oczywiście można skorzystać z działania tego typu maseczki również bez okazji. Maseczka bankietowa zawiera substancje, które poprawiają nieco ogólny wygląd skóry. Warto użyć jej, jeśli skóra wygląda na przemęczoną, brak jej blasku a dodatkowo pojawiły się obrzęki. Należy jednak przy tym pamiętać, że działanie tego typu maseczki nie jest wieczne i niezbędne jest jednak dbanie o skórę i swoje zdrowie na co dzień. Zaletą maseczek bankietowych często jest ich zapach. Zazwyczaj ma on na celu zrelaksowanie, dlatego można znaleźć produkty na przykład o zapachu kwiatów róży.