Obecnie coraz częściej wykorzystuje się produkty spożywcze do pielęgnacji skóry i włosów. Które z nich warto zarówno spożywać, jak i nakładać w formie kosmetyku?

Naturalna pielęgnacja coraz bardziej powszechna

W sklepach znajduje się obecnie bardzo wiele różnego rodzaju produktów pielęgnacyjnych. Wiele z nich jednak zawiera substancje, które dla wrażliwej skóry są bardzo drażniące. Warto także pamiętać, że niektóre osoby w trosce o środowisko naturalne rezygnują z gotowych produktów na rzecz jak najbardziej naturalnych środków pielęgnacyjnych. Obecnie widać wiele trendów, które sprzyjają stosowaniu preparatów pochodzących wyłącznie z natury. Ich zaletą jest pełna widoczność zawartych składników. Jeśli dana osoba jest na coś uczulona, to właśnie dzięki naturalnej pielęgnacji może bez obaw dbać o skórę całego ciała.
Wiele naturalnych produktów, które jednocześnie można nakładać na skórę i wprowadzać do diety można spotkać w zwykłych sklepach, co sprawia, że ten rodzaj pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Warto jednak pamiętać, iż niektóre produkty są dostępne na razie tylko w sklepach ze zdrową żywnością. W dobie internetu jednak nadal wiele osób decyduje się na całkowite zastąpienie syntetycznych produktów właśnie środkami całkowicie bezpiecznymi dla zdrowia. Które z nich są godne uwagi?

Do jedzenia i do stosowania na skórę

Pierwszym z produktów, które na pewno należy wymienić jest miąższ aloesowy. Obecnie jest on zalecany do stosowania w różnych przypadkach. Aloes to roślina, która przyspiesza gojenie się ran i różnego typu zmian skórnych. W pielęgnacji miąższ aloesowy może być stosowany dla lepszego nawilżenia cery, a także skóry głowy. Warto pamiętać, że aloes w przypadku pielęgnacji włosów uważany jest za humektant. Można więc samodzielnie zrobić z niego maskę nawilżającą pasma. Ten surowiec dość łatwo można pozyskać, ponieważ aloes może być hodowany w domu. Jednak w klimacie umiarkowanym jego wzrost jest dość powolny, a liście niewielkie, przez co wiele osób decyduje się na uprawę wyłącznie w celach leczniczych. Aloes może być stosowany wewnętrznie dla lepszego nawodnienia organizmu, a także poprawy odporności. W takim przypadku warto zdecydować się na miesięczną kurację miąższem lub choćby samym sokiem aloesowym.

W sklepie bez trudu można nabyć płatki owsiane. Niewiele osób wie, że to właśnie one są głównym składnikiem surówki piękności. Aby jednak rzeczywiście miały one działanie upiększające, warto jest zakupić wyłącznie płatki owsiane górskie, które nie zostały oczyszczone z cennej otoczki. To właśnie w niej znajduje się krzem, tak istotny składnik niezbędny dla prawidłowego wzrostu włosów i paznokci. Owsianka jest wskazana dla osób, które chcą kontrolować poziom cukru, ponieważ ma niski indeks glikemiczny. Jednocześnie nie należy przesadzać z ilością płatków owsianych w diecie. Powodem jest możliwa utrata wapnia. Płatki owsiane można również wykorzystać w pielęgnacji. Najbardziej znanym sposobem jest owsiany peeling, którym można zastąpić standardowe żele do twarzy. Wystarczy ugotować więcej owsianki na wodzie i niedoprawioną część przeznaczyć właśnie do umycia twarzy. Taki produkt należy stosować oczywiście dopiero po jego ostygnięciu.

Roślinnym produktem, który sprawdzi się zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji jest także żytnia mąka. Ten rodzaj mąki jest polecany osobom, które dbają o swój organizm. Zazwyczaj to właśnie mąka żytnia jest polecana na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zamiennik standardowej mąki pszennej. Z niej osoby dbające o swoją dietę wypiekają żytni chleb. Jak się jednak okazuje nie jest to jedyna możliwość wykorzystania tego produktu. Można bowiem sporządzić z niej łagodnie działający szampon. Wystarczy wymieszać łyżkę mąki żytniej ze szklanką wody. Istotne jest, by woda była ciepła, a nie gorąca. Potem wystarczy nanieść preparat na włosy i myć nim je tak jak zwykłym szamponem.

Oleje roślinne – sposób na zdrowie i urodę

Podstawowymi produktami, które obecnie można wykorzystać zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji urody są oczywiście oleje roślinne. Dlaczego są one tak cenne i o czym warto wiedzieć wybierając zarówno produkt spożywczy, jak i kosmetyk?
W przypadku gdy olej roślinny ma być wykorzystany jako składnik diety warto jest zdecydować się na produkt, który nie jest rafinowany i całkowicie oczyszczony. Dobrym przykładem jest olej kokosowy, który po oczyszczeniu zazwyczaj traci swój charakterystyczny kokosowy zapach. Wraz z rafinacją następuje zazwyczaj utrata cennych witamin i części kwasów tłuszczowych. Olej rafinowany można wykorzystać wyłącznie do smażenia produktów, ponieważ w tej wersji ma wyższą temperaturę dymienia, co jest korzystniejsze dla smaku i dla zdrowia. Olej kokosowy nierafinowany można spożywać jako smakołyk i dodatek do słodyczy. W celach kosmetycznych jest zazwyczaj wykorzystywany jako krem do twarzy i ciała. Jednak wiele osób wykorzystuje go także jako swego rodzaju płukankę do ust lub jako składnik pasty do zębów domowej roboty. Warto pamiętać, że w takich formach olej kokosowy często ma właściwości wybielające zęby. Olej kokosowy można zastosować również jako swego rodzaju odżywkę do włosów. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż w niektórych przypadkach ten produkt powoduje przesuszenie włosów.
Innym olejem, który można wykorzystać zarówno w diecie, jak i do pielęgnacji jest olej lniany. Dla osób chcących uzupełnić kwasy omega i stosujących jednocześnie dietę wegetariańską lub wegańską ten produkt jest często obowiązkowy. Warto jednak pamiętać, że zawarte w oleju lnianym substancje można wykorzystać do pielęgnacji skóry. Niewiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ olej lniany pozostawia dość trudne do usunięcia z odzieży żółte ślady. Mimo to warto zdecydować się na jego użycie choćby od czasu do czasu.