Skóra twarzy to coś, czym wiele osób chciałoby uzyskać jak najlepsze pierwsze wrażenie. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków, które pozwolą na szybkie oczyszczenie cery z niedoskonałości. W jaki sposób można to zrobić?
Oczyszczanie cery – co warto wiedzieć?
Jeszcze kilka lat temu oczyszczanie skóry twarzy kojarzyło się z dość inwazyjnym zabiegiem. Drastyczne czyszczenie skóry zazwyczaj przynosi dość dobre efekty, jednak nie utrzymują się one zbyt długo. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić zamiast tego? Gruboziarniste peelingi i zabiegi kosmetyczne oparte na podobnym mechanicznym oczyszczaniu skóry twarzy obecnie nie są tak chętnie stosowane. Choć przynoszą dość szybko widoczny efekt, to często nie jest on zbyt trwały. Zanieczyszczone pory są zazwyczaj spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum. Ta substancja zazwyczaj jest wydzielana przez skórę aby chronić ją przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli więc dojdzie do radykalnego czyszczenia skóry, na przykład za pomocą środków mechanicznych lub silnie działającego alkoholu, skóra może zacząć się bronić poprzez zwiększenie wydzielania sebum. Zazwyczaj próbuje się ograniczyć tę reakcję poprzez nakładanie odpowiednio działających preparatów nawilżających. Znacznie lepiej jest jednak zastosować inną metodę, która pozwala na oczyszczanie skóry bez tego typu skutków ubocznych.
Obecnie nie doradza się zabiegów, których celem jest szybkie mechaniczne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń. Zabiegi tego typu stosowane są zazwyczaj w wyjątkowych przypadkach. Zamiast nich proponuje się zazwyczaj inne rozwiązania, które mają na celu przede wszystkim uwolnienie cery z zanieczyszczeń w sposób stopniowy. Takie działanie możliwe jest nie tylko przy pomocy zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Również niektóre preparaty z drogerii mogą być stosowane do tego celu. Które z nich są polecane najczęściej?
Preparaty do usuwania zaskórników i nie tylko
W drogeriach zazwyczaj dostępne są mocno działające preparaty, służące do mechanicznego peelingu. Jednak obecnie bez trudu można znaleźć na półce także tak zwany peeling enzymatyczny, który umożliwia łagodne oczyszczenie skóry. Peeling enzymatyczny zazwyczaj ma formę kremu. Bardzo delikatnie złuszcza skórę. Choć efekt działania peelingu enzymatycznego bywa niezbyt widoczny od razu, to jednak warto przyjrzeć się skórze po regularnym stosowaniu takich produktów przez kilka tygodni.
W przypadku cery bez problemów takich jak pękające naczynka krwionośne, można stosować peelingi drobnoziarniste. Warto jest zastosować kosmetyki, które nie uszkadzają skóry i można stosować je nawet codziennie, jeśli cera jest bardzo zanieczyszczona. Należy pamiętać, że chętnie stosowane peelingi gruboziarniste, po których efekty są bardzo szybko widoczne, zazwyczaj nie tylko oczyszczają skórę, ale także powodują jej uszkodzenia. Zazwyczaj więc na dłuższą metę kondycja skóry może się pogorszyć. Peelingi enzymatyczne zaś działają nie tylko na zaskórniki otwarte, ale mogą być również odpowiednie także w przypadku tak zwanych zaskórników zamkniętych. Te drugie przybierają formę białych kropek umiejscowionych pod skórą. Tego typu zmiany trudno jest usunąć w inny sposób tak, by tego typu działanie nie pozostawiało śladów w postaci mechanicznych uszkodzeń skóry. Innym możliwym działaniem jest zastosowanie bardziej skoncentrowanych kwasów. Takie działanie lepiej jest jednak pozostawić profesjonalistom, którzy lepiej potrafią dopasować odpowiednie preparaty. Trzeba bowiem pamiętać, że istnieją różne rodzaje kwasów i różne rodzaje stężeń. Dlatego też należy postępować w taki sposób, aby skóra zareagowała jak najlepiej na dane preparaty. Dlatego też konieczne jest również odpowiednie przygotowanie i nałożenie odpowiednich kosmetyków po takim zabiegu. Istotne jest także, aby wybrać jak najlepszy czas na zastosowanie kwasów. Najlepszy uważany jest okres jesieni, ponieważ zastosowanie kwasów wymaga zazwyczaj całej serii, aby skóra została oczyszczona. Potem zaś trzeba jej dać czas na regenerację. Nie stosowanie się do zaleceń w zakresie unikania słońca i używania kremów z filtrem UV może spowodować nie tylko poparzenie skóry, ale także pojawienia się dodatkowych przebarwień. Dlatego też nie każdy decyduje się na takie drastyczne zabiegi i decyduje się raczej na łagodne oczyszczanie.
Oczyszczanie skóry w domu
Oczyszczanie skóry w domu jest jak najbardziej możliwe. Oprócz wymienionych wcześniej peelingów warto jest w tym celu skorzystać z maseczek nazywanych peel-off. Choć ich działanie jest typowo mechaniczne i bardziej nadają się do profilaktycznego oczyszczania cery zanim jeszcze pojawią się zaskórniki, to jednak warto skorzystać z takiej możliwości czyszczenia porów z zabrudzeń. Maseczki typu peel-off nakłada się zazwyczaj za pomocą szpatułki lub pędzelka. Pozostawia się je aż do wyschnięcia, a potem odrywa się z dołu do góry w taki sposób, aby jak najlepiej oczyścić pory. Szczególnie warto korzystać z kosmetyków tego typu posiadających w składzie węgiel aktywny. Jak bowiem donoszą badania pozwala on nie tylko na lepsze oczyszczenie skóry, ale także o zmniejszenie ilości drobnoustrojów, które powodują stany zapalne. Węgiel aktywny jest często zawarty w plasterkach, które działają podobnie jak maseczki typu peel-off. W przypadku zanieczyszczonej skóry warto jest stosować je raz w tygodniu. Przed zastosowaniem maseczki lub plastrów oczyszczających należy wcześniej oczyścić skórę za pomocą stosowanego żelu lub innego kosmetyku myjącego do twarzy. Pozwala to na znacznie lepsze przyleganie i znacznie lepsze oczyszczenie porów, niż w sytuacji, gdy cera nie będzie wstępnie oczyszczona preparatem.