Oleje i olejki eteryczne to obecnie bardzo często stosowane produkty. Do jakich celów można ich używać i kiedy najlepiej jest je wykorzystać?
Oleje i olejki – jak je stosować?
Choć tego typu produkty stały się w dzisiejszych czasach dość powszechnie stosowane, to jednak nadal nie każdy rozumie rozróżnienie pomiędzy olejem, a olejkiem. Olejkiem zazwyczaj nazywa się tak zwany olejek eteryczny. Zawiera on dużo substancji zapachowych i jest dość lotny. Zastosowany na skórę bez rozcieńczenia z olejem zazwyczaj jest powodem podrażnień. Dlatego jeśli chce się zastosować olejek eteryczny do masażu dodaje się go tylko kilka kropli do właściwego oleju. Olej nie wymaga rozcieńczania, zazwyczaj nie ma tak wyraźnego zapachu i zwykle nie powoduje podrażnień. Olej może służyć jako baza pod olejek eteryczny. Obecnie czasami można się pomylić, na przykład przy olejku eterycznym z róży, który zawiera między innymi aromat kwiatowy, a olejem różanym, czyli pozyskanym z nasion owoców róży. Zazwyczaj jednak trudno o pomyłkę, ponieważ olejki eteryczne zamknięte są zwykle w małych opakowaniach, natomiast oleje sprzedawane są w butelkach od 250 ml w górę.
Jak stosować oleje i olejki? Oprócz wyżej podanych zasad warto również pamiętać, że każdy olejek eteryczny może być przeznaczony do innego celu. Oprócz poprawy stanu skóry olejki eteryczne są obecnie stosowane w aromaterapii. Istotne jest, że aby olejek eteryczny rzeczywiście mógł działać korzystnie dla zdrowia, musi być całkowicie naturalny. Warto pamiętać, że tanie olejki eteryczne bardzo często są syntetyczne i oprócz ładnego zapachu nie mają innych właściwości. Obecnie nawet wspomina się, iż tego typu środki mogą działać niekorzystnie na drogi oddechowe.
Zaczynając przygodę z olejkami eterycznymi warto pamiętać, że dla urody dość często polecane są olejki uzyskane z bzu, rozmarynu oraz róży. Ten ostatni dodatkowo łagodzi stres, dlatego wiele osób decyduje się na wykorzystanie go jako dodatek do kąpieli. Olejek z bzu ma działać dobrze na cerę. Należy jednak pamiętać, że tak jak większość środków tego typu wymaga rozcieńczenia w oleju, na przykład ze słodkich migdałów. Olejek z rozmarynu można rozcieńczać między innymi w oliwie z oliwek. Taki środek może być stosowany przeciwko zmianom takim jak cellulit. Olejki eteryczne można wykorzystać także jako środek przeciwko przeziębieniu. Wiele z nich ma bowiem działanie antyseptyczne.
Oleje w ramach kuracji
Wspomniany wyżej olejek rozmarynowy można stosować w przypadku pojawienia się cellulitu. Można także zacząć stosować tego typu środek wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się zmian. Rozmaryn dość dobrze wpływa na krążenie krwi. Masaż, jaki należy wykonać podczas wcierania oliwy z dodatkiem olejku rozmarynowego powinien również wpłynąć korzystnie. Olejek rozmarynowy według niektórych badań może poprawiać również pamięć. Warto więc wziąć kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego zawsze wtedy, kiedy konieczne jest skupienie się i pełna gotowość na nowe wyzwania.
Ale nie tylko olejki eteryczne mogą korzystnie wpływać na zdrowie i urodę. Także zwykłe oleje, które przez pewien czas były zapomniane, dziś są bardzo chętnie wykorzystywane w różnego typu kuracjach. Co można zrobić, gdy kondycja skóry nie jest najlepsza?
Oleje, które dobrze wpływają na stan skóry to między innymi olej z ostropestu oraz olej z dziurawca. Zazwyczaj stosowane są one leczniczo, do wspomagania leczenia poparzeń i innych, dość poważnych zmian. Jednak warto zastosować je także w przypadku pogorszenia się stanu skóry, a zwłaszcza nadmiernego przesuszenia. To, co działa w nich kojąco w przypadku wspomagania leczenia ran może bowiem wspomóc regeneracje skóry także w innych przypadkach. Podobnie można wykorzystywać również olej lniany, zwłaszcza ten tłoczony na zimno. Do masażu ciała zazwyczaj wykorzystywany jest olej ze słodkich migdałów. Powodem jest zarówno zawartość witaminy E, ale także przyjemny zapach. Ze względu na zapach wiele osób wybiera do codziennego stosowania także nierafinowany olej kokosowy, który może być stosowany zarówno jako krem do ciała, jak i do twarzy.
Oleje najlepiej jest stosować na skórę zaraz po kąpieli. Pomagają bowiem zachować wilgoć w skórze, co jest istotne zarówno latem, jak i zimą. Specjalne zestawy olejków często bywają stosowane również na skórę jako dodatkowe odżywienie. Stosuje się zazwyczaj tylko kilka kropli, aby dodatkowo natłuścić skórę.
Oleje w pielęgnacji włosów, olejki w pielęgnacji skóry głowy
Oleje zazwyczaj służą do ochrony włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Już jedno olejowanie potrafi widocznie poprawić wygląd włosów, z czego korzystają szczególnie osoby posiadające długie pasma. Szczególnie podatne na zniszczenia są zwłaszcza końcówki włosów, które powinny być dodatkowo chronione przez olej. Które z nich najlepiej się do tego nadają? Jako olej, który nadaje się do każdego rodzaju włosów wymienia się zazwyczaj olej arganowy. Ale nie sposób zapomnieć o oleju jojoba, który zazwyczaj sprawdza się nawet w przypadku pasm, które łatwo ulegają przeciążeniu. Do końcówek stosowany bywa często także olejek z pestek moreli, który pomaga wydobyć z włosów blask. Należy tu pamiętać, że nie każdy olej nadaje się do olejowania. Wiele olejów może być stosowanych właśnie na końce w celu zabezpieczenia, nałożone zaś na całą długość mogą obciążać włosy.
Olejki eteryczne jako coś do skóry głowy wydają się słabym pomysłem. A jednak odpowiednio rozcieńczony olejek herbaciany często bywa naturalną kuracją dla swędzącej skóry głowy. Niektóre maści zawierające naturalne olejki bywają stosowane jako wzmocnienie działania preparatów na porost włosów. Należy jednak pamiętać, że stosowanie olejków eterycznych do skóry głowy może skończyć się podrażnieniem, dlatego konieczne jest ich rozcieńczanie, a w przypadku cery wrażliwej najlepiej jest z nich zrezygnować.