Doskonale gładkie, piękne i zadbane dłonie są wspaniałą wizytówką każdego z nas. Dlatego też tak bardzo staramy się osiągnąć ten cel. W walce o doskonałą skórę na dłoniach często sięgamy po sprawdzone lub zupełnie nieznane nam sposoby pielęgnacji. Które z nich będą najlepsze?

Delikatna, doskonale nawilżona i gładka skóra rąk jest marzeniem każdego. Zwłaszcza kobiety starają się o to, by ich dłonie zawsze były doskonałe. Jednak nie zawsze jest to prostym zadaniem. Bez względu na to, jaka jest obecnie pora roku, skóra naszych dłoni jest nieustannie narażona na działanie szkodliwych czynników. Pogoda jest jednym z nich. W zimie nasze dłonie narażone są na mróz, zaś latem na silne promienie słoneczne. Deszcz, śnieg, czy silny wiatr mogą bardzo niekorzystnie wpływać na wygląd i kondycję naszej skóry. Jednak nie są to jedyne czynniki, jakie negatywnie wpływają na naszą skórę. Każdego dnia narażamy skórę dłoni na urazy mechaniczne, a także szkodliwe substancje chemiczne. Podczas sprzątania nasza skóra dłoni wchłania wszystkie substancje, jakie zawarte są w środkach do sprzątania. Zaś ciągłe mycie rąk pozbawia skórę dłoni naturalnej ochrony i zmywa płaszcz hydro-lipidowy. To i wiele więcej może wpływać na kondycję naszej skóry oraz wygląd dłoni.

Częste mycie niszczy skórę

To niestety jest faktem. Choć zaleca się częste mycie rąk w celu zmywania z nich substancji szkodliwych, wirusów, bakterii itd. to jednak musimy mieć świadomość, że zmywamy w tym czasie także wszystkie substancje, które chronią naszą skórę. Podczas mycia rąk zmywamy stopniowo płaszcz hydro-lipidowy, a skóra pozbawiona tej naturalnej bariery ochronnej często szuka innych sposobów na stworzenie ochrony. Osoby, które w swojej pracy zmuszone są nieustannie myć ręce często miewają problemy z bardzo twardą, grubą i szorstką skórą dłoni. Bierze się to z faktu, że skóra w tym miejscu bardzo chce znaleźć sposób ochrony dla siebie i zmienia swoją strukturę tak, by chronić naczynia krwionośne i tkanki wewnątrz. Nie powinniśmy jednak unikać mycia rąk. Choć może to niszczyć skórę dłoni, lepiej będzie wykorzystać najskuteczniejsze sposoby do pielęgnacji naszych dłoni, niż je unikać zabiegów higienicznych.

Jak najlepiej możemy chronić skórę swoich dłoni?

Do najskuteczniejszych sposób najczęściej zaliczają się te najprostsze. Po pierwsze, kiedy wychodzimy na dwór, gdzie napotkamy na niesprzyjające naszej urodzie warunki atmosferyczne, chrońmy nasze dłonie. Zimą możemy wybrać ciepłe rękawiczki, latem zaś możemy znaleźć delikatne, przepuszczające powietrze, jasne. Podczas sprzątania koniecznie ubierajmy rękawiczki ochronne. Najlepiej, by nasze dłonie nie miały kontaktu z żadnymi środkami chemicznymi. Zanim weźmiemy się za sprzątanie, ubierzmy rękawiczki i w nich sprzątajmy w domu. Po zakończeniu sprzątania wystarczy zdjąć rękawiczki, umyć dłonie raz i zabezpieczyć je preparatem ochronnym. Nigdy nie sprzątajmy w domu bez założenia rękawiczek. Niektóre środki chemiczne mogą skutecznie uszkadzać naszą skórę, a wchłaniając się w głębsze jej warstwy, niszczą jej komórki. Powinno się unikać wszelkich kontaktów dłoni ze środkami czyszczącymi, jeśli zależy nam na ich pięknym wyglądzie.

Efektywna pielęgnacja skóry sposobem na gładkie i delikatne dłonie

Prawidłowa pielęgnacja dłoni jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na idealnie gładkiej skórze. Raz na tydzień warto wykonać peeling dłoni. Warto wybrać w tym celu skuteczny kosmetyk z drobinkami. Wyciskamy porcję preparatu na dłoń i masujemy całe dłonie. Nie zapominajmy o żadnej części dłoni oraz palcach. Masaż możemy wykonywać przez kilka lub nawet kilkanaście minut. Kiedy zakończymy zabieg, wystarczy zmyć kosmetyk letnią wodą. Po takim zabiegu warto zadbać o regenerację skóry dłoni i jej odżywienie. Możemy w tym celu wybrać maskę, serum lub krem do rąk. Porcję kosmetyku nakładamy na umyte po peelingu dłonie i wcieramy delikatnie w całą ich powierzchnię. Masaż kontynuujemy aż do całkowitego wchłonięcia się preparatu w skórę. Krem do rąk powinniśmy nakładać na dłonie przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak po wykonaniu peelingu możemy pokusić się także o zabieg z gorącą parafiną. Powinniśmy się zaopatrzyć w dobrą maskę do rąk i parafinę. Parafinę rozpuszczamy, maskę nakładamy na dłonie, nakładamy na nie folię i wsuwamy je w ciepłą parafinę. Pozostawiamy aż do ostudzenia. W tym czasie substancje aktywne zawarte w masce do rąk będą się intensywnie wchłaniały w skórę dłoni.

Domowe sposoby na pielęgnację dłoni

Jeżeli chcemy zadbać o swoje dłonie, warto wykorzystać nie tylko kosmetyki drogeryjne, ale również domowe preparaty, które możemy zrobić sami. Świetnym sposobem na nawilżenie skóry dłoni oraz wyrównanie ich koloru jest maseczka wykonana z 1/2 owocu awokado i soku z 1/4 cytryny. Po zmieszaniu ze sobą składników należy nanieść je dokładnie na całą powierzchnię dłoni, zawinąć je w folię i spędzić trochę czasu w rękami włożonymi pod koc. W cieple znacznie lepiej wchłaniają się substancje aktywne. Jeśli chcemy ujędrnić skórę dłoni, warto wziąć ugotowane ziemniaki, i dodać do nich 2 łyżki jogurtu naturalnego. Całość mieszamy na papkę i nakładamy na dłonie. Następnie znów owijamy całość w folię i wygrzewamy dłonie pod kocem. W zaciszu własnego domu możemy również wykonać domowy peeling do masażu dłoni. W tym celu można połączyć 3 łyżki cukru trzcinowego, 2 łyżki oleju kokosowego oraz 1 łyżkę zmielonych migdałów. Całość mieszamy ze sobą i pozostawiamy na kilka minut. Później wykorzystujemy jako peeling, wmasowując w skórę dłoni. Masaż można wykonywać przez kilkanaście minut. Nawet jeśli drobinki cukru zupełnie się rozpuszczą, możemy kontynuować swój masaż. Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych należy zmyć wszystko przy użyciu letniej wody.