Obecnie pielęgnacja skóry dłoni to znacznie więcej niż tylko nałożenie kremu z dodatkiem gliceryny. Wiele osób zwraca uwagę na to, jak wygląda skóra rąk, dlatego też pracownicy różnych firm, którzy obsługują klientów również zaczęli bardziej dbać również o tę część ciała. W jaki sposób można dbać o dłonie i co warto wiedzieć o manicure?

Pielęgnacja skóry dłoni na co dzień

Zazwyczaj niewiele osób pamięta o tym, że skórę dłoni powinno się smarować kremem kilka razy dziennie. Takiego działania można zaniechać tylko w sytuacji, gdy używa się wyłącznie delikatnych środków myjących. W standardowych przypadkach skóra dłoni codziennie narażona jest na przesuszenie i nie tylko. Problemy tego typu zazwyczaj pojawiają się zimą, gdy dodatkowo pojawiają się znaczne różnice temperatur. Ale nie tylko pogoda i mydło do mycia rąk potrafią zniszczyć skórę. Codziennie stosowane detergenty, na przykład w przypadku mycia podłogi czy naczyń również naruszają płaszcz lipidowy skóry przyczyniając się do jej zniszczenia. Dlatego też stosowanie środków ochronnych powinno być obowiązkowe.
Co można zrobić oprócz stosowania ochronnych rękawic i kremu na co dzień? Jeśli w okresie zimowym pojawiają się problemy z zaczerwienieniem i pękaniem skóry warto jest zareagować odpowiednio wcześnie. Zabieg parafinowy na skórę dłoni doradza się wykonać już podczas trwania jesieni, zanim jeszcze dojdzie do zmian spowodowanych zmienną temperaturą. Na czym on polega? W zabiegu tego typu stosuje się podgrzaną parafinę. To substancja tłuszczowa, która sama w sobie nie ma żadnych wartości odżywczych dla skóry. Jej działanie polega na zabezpieczeniu produktu odżywczego. Dzięki nałożeniu parafiny na kosmetyk składniki preparatu pielęgnującego mogą zadziałać bardziej intensywnie. Wilgoć zostaje utrzymana przez cały czas zabiegu, a dodatkowo ciepło z parafiny rozgrzewa skórę dłoni. Dzięki temu substancje odżywcze mogą lepiej wnikać w skórę. Aby możliwe było wykonanie zabiegu konieczne jest oczywiście rozpuszczenie parafiny. Należy robić to w specjalnym urządzeniu, ponieważ jest to najbezpieczniejsze. Zabieg można obecnie bez problemu przeprowadzić w domowym zaciszu, ponieważ na rynku pojawiły się urządzenia specjalnie do tego celu. Wystarczy jedynie je zakupić oraz nabyć odpowiedni kosmetyk odżywczy i foliowe woreczki.
Codzienna pielęgnacja skóry dłoni powinna polegać również na stosowaniu odpowiedniego środka myjącego. Zaleca się, aby w ciągu dnia dość często myć dłonie. Tymczasem jednak standardowe mydła dość mocno wysuszają skórę. Rozwiązania tego problemu są co najmniej dwa. Pierwszy z nich zakłada użycie mniej drażniących środków myjących. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że standardowe mydła nie zabijają drobnoustrojów. Tylko mydła antybakteryjne mogą działać w ten sposób, jednak według badań nie należy używać ich zbyt często. Dlatego też łagodniejsze mydło może zastąpić drażniący kosmetyk. Drugim sposobem na ochronę skóry dłoni jest stosowanie specjalnych kremów, które tworzą swego rodzaju ochronne rękawiczki. Należy jednak pamiętać, że i tak po każdej czynności z udziałem detergentów preparat trzeba nałożyć ponownie.

Pielęgnacja skóry dłoni w specjalnych przypadkach

Jeśli skóra dłoni mimo stosowania specjalnych kremów nadal jest podrażniona warto jest odwiedzić dermatologa. Jednak wcześniej warto również sprawdzić, czy innego rodzaju pielęgnacja nie byłaby pomocna w tym przypadku. Obecnie bowiem nie tylko krem może być przeznaczony do skóry dłoni. Innymi preparatami, które można stosować do pielęgnacji skóry w tym miejscu są między innymi peeling oraz maseczka. Peeling do skóry dłoni zazwyczaj jest produktem gruboziarnistym. Należy więc pamiętać, że w przypadku, gdy skóra jest uszkodzona, taki peeling może być trudny do wykonania. Lepiej więc stosować go wcześniej zanim jeszcze dojdzie do uszkodzeń skóry. Dzięki temu kosmetyki odżywcze będą mogły wnikać w skórę i w ten sposób efektywnie poprawiać jej kondycję przed nadejściem zimy.
Maseczki do skóry dłoni mogą mieć różną formę. Najbardziej popularne są gęste maseczki na bazie olejów roślinnych, ale można spotkać także inne postacie tego typu kosmetyków. Maseczkę do skóry dłoni najlepiej jest stosować na noc. Wtedy możliwe jest uaktywnienie się wszystkich składników i zintensyfikowanie ich działania. Aby preparat mógł zadziałać skutecznie, warto jest nałożyć dość grubą warstwę. Wystarczy włożyć rękawiczki by nie tylko nie pobrudzić pościeli, ale dodatkowo wspomóc wchłanianie się składników preparatu.
Jeśli chodzi o specjalne przypadki, to szczególnej uwagi wymagają dłonie u osoby podatnej na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się znanych objawów tego schorzenia najlepiej jest udać się do lekarza. Samodzielnie można jedynie łagodzić objawy poprzez stosowanie dedykowanych kosmetyków.

Przygotowanie do manicure

Bez względu na to, czy manicure hybrydowy będzie nakładany w domu czy też w specjalnym punkcie, warto pamiętać co trzeba zrobić, aby tego typu lakier utrzymał się jak najdłużej. Istotne jest, aby przed zabiegiem przyciąć skórki. Profesjonalista nie tylko odsunie skórki i użyje frezarki, aby usunąć naskórek, który znajduje się bezpośrednio na paznokciu. Dopiero potem użyta zostaje frezarka. Jeśli nie ma się doświadczenia z tego typu urządzeniami najlepiej jest początkowo eksperymentować wyłącznie na sobie. Frezarka bowiem wymaga cierpliwej obsługi, a błąd w jej używaniu może niekorzystnie odbić się na wyglądzie paznokci. Wprawy wymaga również samo wycinanie skórek. Błąd w tym przypadku to przerwanie ciągłości naskórka i znacznie wyższa możliwość zakażenia. Dlatego też, jeśli nie ma się zbyt dużego doświadczenia, lepiej jest pozostawić tego typu czynności profesjonalistom.