Pielęgnacja skóry twarzy to kilka etapów. Choć na co dzień często zapomina się o właściwym oczyszczaniu i odżywianiu cery, to jednak warto jest stosować tego typu zabiegi. Efekty często są widoczne już po kilku dniach, a po kilku tygodniach widać zdecydowaną poprawę. O czym szczególnie należy pamiętać, zarówno jeśli chodzi o podstawową, jak i bardziej zaawansowaną pielęgnację?

Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy

Na podstawową pielęgnację skóry twarzy składają się przede wszystkim takie zabiegi jak: oczyszczanie, tonizacja oraz odżywianie. Te trzy kroki zazwyczaj wystarczą w przypadku cery młodej oraz normalnej. Warto jednak pamiętać, że obecnie prawie każda osoba boryka się z różnego typu problemami dotyczącymi cery i rzadko kiedy tego typu podstawowa pielęgnacja wystarczy. Jak przeprowadzać podstawową pielęgnację?
Obecnie doradza się dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy za pomocą preparatu na bazie myjącego olejku i preparatów w formie pianki. Takie działanie pozwala na usunięcie zarówno wodoodpornego makijażu, który można zmyć jedynie tłuszczem, jak i zanieczyszczeń, które często osadzają się w porach skóry. Po osuszeniu skóry twarzy należy zastosować tonik, który przywróci jej naturalne pH. Obecnie doradza się by nawet w przypadku problemów z cerą nie stosować toników na bazie alkoholu. Jak się bowiem okazuje takie preparaty drażnią skórę, co sprzyja większemu wydzielaniu sebum. Przez to skóra tłusta staje się jeszcze bardziej przetłuszczona. Lepiej jest zastosować łagodny tonik i skoncentrować się na wyborze odpowiedniego kremu.
Podstawowy krem do pielęgnacji skóry twarzy to lekki krem nawilżający. Pozwala on zarówno na nawilżenie suchej skóry, jak i uspokojenie cery tłustej. Jednak w przypadku problemów należy zastosować krem odpowiedni dla danego przypadku. Ponadto jeśli chodzi o kremy na dzień coraz częściej wspomina się o konieczności stosowania kremów z wysokim filtrem. Nie tylko zapobiegają one nowotworom, ale także powstawaniu przebarwień i zmarszczek. Dlatego warto interesować się w pełni składem produktów.

Gdy podstawowa pielęgnacja nie wystarczy

Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy rzadko bywa wystarczająca. Do standardowych zabiegów konieczne jest wprowadzenie peelingu i maseczki. Peeling pozwala na lepsze wprowadzenie składników zawartych w kremie i innych produktach. Maseczka pozwala na znacznie lepsze odżywienie, a ponadto niektóre z tego typu preparatów pozwalają na szybką widoczną poprawę wyglądu skóry. Maseczki i peelingi to jedne z podstawowych produktów w tak zwanej koreańskiej pielęgnacji twarzy. Maseczki stosuje się nawet kilka razy w tygodniu i zazwyczaj są to preparaty w tak zwanej płachcie. Taka forma produktu jest bardzo wygodna, ponieważ nie trzeba martwić się o ewentualne zabrudzenia, łatwiej jest także wykonywać inne czynności w trakcie stosowania maseczki. Peeling do skóry twarzy powinien być odpowiednio dopasowany. Najlepiej jest stosować peelingi przed zastosowaniem maseczki odżywczo łagodzącej. W takim przypadku można używać również bardziej ostro działających peelingów, pod warunkiem, że skóra nie jest problematyczna i nie ma tendencji do tworzenia się tak zwanych „pajączków”, czyli pękających naczyń krwionośnych.
Rozszerzeniem podstawowej pielęgnacji są również różnego rodzaju sera. Serum nakłada się przed nałożeniem standardowego kremu przy czym należy pamiętać, że tego typu produkt zawsze wymaga nałożenia przynajmniej kremu nawilżającego. Serum to produkt, który posiada większą ilość działającej substancji czynnej. Zazwyczaj spotyka się sera przeciwzmarszczkowe, które przeznaczone są do dojrzałej cery. Przez to, że mają działać wyłącznie na zmarszczki zwykle nieco wysuszają skórę. Dlatego krem nawilżający pomaga odzyskać równowagę. W przypadku pielęgnacji koreańskiej można stosować tak zwane emulsje. To również skoncentrowane produkty pielęgnacyjne, które należy stosować razem z innymi.

Dodatkowe zasady pielęgnacji skóry twarzy i nie tylko

Wiele osób zapomina o tym, że skóra twarzy to nie wszystko. Nakładając krem do twarzy nie należy zapominać o skórze dekoltu i szyi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy korzysta się z wielu urządzeń, które niejako wymuszają pochylenie głowy. To jest powodem powstawania zmarszczek na szyi, którym można nieco zapobiegać między innymi poprzez masaż. Skóra dekoltu natomiast zawsze wymaga dodatkowej pielęgnacji, ponieważ nie ma tam gruczołów wydzielających sebum. Przez to skóra ta narażona jest na przesuszenie i powstawanie zmarszczek znacznie wcześniej.
Szczególnej pielęgnacji wymaga także skóra wokół oczu. Wiele osób zapomina o stosowaniu odpowiedniego kremu lub nieodpowiednio nakłada tego typu preparat rozciągając skórę. Tymczasem to właśnie przyczynia się do tworzenia zmarszczek w tym obszarze. Krem pod oczy powinien być bardzo lekki i należy wklepywać go samymi opuszkami palców w taki sposób, aby skóra nie uległa rozciągnięciu. Tylko wtedy można mieć pewność co do tego, że pielęgnacja została przeprowadzona w sposób prawidłowy. Cera wokół oczu również może wymagać użycia dodatkowego serum. W tym celu warto zwrócić uwagę szczególnie na preparaty naturalne.

Obecnie można dodatkowo wzmocnić pielęgnację, na przykład poprzez stosowanie specjalnych wałków do nakładania niektórych preparatów. Ochładzanie skóry twarzy może mieć tak samo dobroczynne działanie, jak jej rozgrzewanie podczas niektórych zabiegów. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wałki wykonane na przykład z jaspisu. Ułatwiają one wmasowywanie takich kosmetyków jak krem czy serum, dbając o to, aby tego typu kosmetyki wchłonęły się w odpowiedniej ilości. Masaże skóry twarzy również należą do elementów pielęgnacji, które warto jest stosować, ponieważ poprawiają koloryt skóry i zapobiegają zmarszczkom.