O skórę należy dbać cały rok. Tylko odpowiednia dieta oraz kosmetyki pielęgnujące mogą zapewnić jej zdrowy wygląd. Co może wpłynąć negatywnie na stan skóry i na co należy zwracać uwagę w konkretnych porach roku?

Nie tylko skóra twarzy wymaga pielęgnacji

Pielęgnacja skóry kojarzona jest zazwyczaj z pielęgnacją cery. Rzeczywiście, skóra twarzy jest najczęściej narażona na działanie negatywnych czynników, ponieważ jest stale odsłonięta. Jednak nie oznacza to, że inne części ciała nie wymagają ochrony i stosowania specjalnych kosmetyków. Wiele osób zapomina o konieczności wykonywania peelingów, które nie tylko pozytywnie wpływają na skórę w danym momencie, ale często dają również pozytywne efekty długofalowe. Warto wspomnieć tu choćby o tym, że energiczny masaż podczas peelingu może pomóc w usuwaniu, ale także w zapobieganiu powstawania cellulitu. Co więc składa się na pielęgnacji skóry na ciele?
Podstawą jest oczyszczanie skóry. W przypadku cery wybiera się odpowiednie kosmetyki myjące, takie jak żele czy pianki. Warto zwrócić uwagę, czy kosmetyki myjące wybierane do całego ciała również są właściwe. Należy wybierać je nie tylko ze względu na piękny zapach, ale również na zawarte w nich substancje. Osoby, które mają takie problemy jak na przykład sucha skóra ciała zazwyczaj wybiorą zupełnie inne kosmetyki do mycia niż te, u których problem jest zupełnie inny. Jeśli skóra jest zdrowa, warto zdecydować się na kosmetyki myjące, które działają dość łagodnie. Tak jest w przypadku preparatów naturalnych. Mydło uzyskane z roślinnych substancji bardzo często działa łagodniej, a jednocześnie jest efektywne w usuwaniu potu i brudu. Jeśli zaś skóra wymaga zastosowania specjalnych środków, wtedy również warto na początku sprawdzić, czy pielęgnacja naturalnymi preparatami nie poprawi jej stanu. Zdarza się bowiem, że to właśnie dodatki sztucznych środków zapachowych, silnie działających detergentów czy konserwantów powodują występowanie takich problemów jak podrażnienia czy przesuszona skóra. Jeśli zaś zmiana pielęgnacji nie pomoże, warto udać się do specjalisty.
Oprócz naturalnych mydeł warto zwrócić uwagę na substancje myjące w formie olejków. Choć nie zawsze działają one zgodnie z oczekiwaniami, to zazwyczaj są łagodniejsze niż standardowe mydła i żele pod prysznic. Warto zwrócić na nie uwagę zwłaszcza w okresie zimowym, gdy skóra narażona na częste zmiany temperatur reaguje przesuszeniem, a później nawet pękaniem i zaczerwienieniem. Oczywiście, jeśli chodzi o nawilżenie skóry, sama zmiana produktu myjącego zwykle nie wystarczy.

Nie tylko oczyszczanie – dodatkowa pielęgnacja

Oczyszczanie to dopiero pierwszy krok na drodze do pięknej skóry całego ciała. Równie istotne jest jej właściwe odżywienie. W przypadku, gdy skóra znajduje się w doskonałej kondycji niekiedy można zrezygnować ze stosowania kosmetyków. Jednak nie dotyczy to sytuacji, kiedy skóra ciała jest odsłonięta. W sezonie letnim stosowanie odpowiednich kosmetyków odżywczych lub przynajmniej natłuszczających jest zwykle konieczne. Istotna przede wszystkim jest ochrona przed promieniowaniem UV. Powoduje ono bowiem nie tylko nowotwory skóry, ale także przyczynia się do powstawania zmarszczek. Dlatego odpowiednie filtry ochronne powinny być bezwzględnie stosowane. Dodatkowo w przypadku skóry twarzy powinno nakładać się preparaty ze znacznie wyższym zabezpieczeniem, zwłaszcza na początku okresu letniego. Sugerowane jest używanie tak zwanych blokerów, które w najwyższym stopniu blokują przenikanie promieni UV. Warto przy tym jednak pamiętać, że nawet najlepiej działające środki mają swoje ograniczenia i w niektórych przypadkach znacznie lepiej jest zrezygnować z przebywania przez długi czas w pełnym słońcu.
Balsamy do pielęgnacji skóry z problemami zwykle stosuje się przez cały rok. Nasilenie problemów z przesuszeniem nasila się zazwyczaj latem oraz zimą. Wtedy warto postawić na kosmetyki bardziej bogate w substancje, które będą temu zapobiegać. Przez cały rok trzeba stosować również preparaty dedykowane skórze z cellulitem. Składają się na nie zazwyczaj gęste balsamy, które trzeba wcierać w skórę dość energicznie. Dzięki takiemu masażowi pobudza się krążenie krwi i limfy. Wcieranie kremu można połączyć również z masażem specjalnym rollerem lub szczotką. Tak jak wyżej wspomniano, istotne jest również, aby o skórę z cellulitem dbać również przy pomocy peelingów. Szczególnie polecane są peelingi gruboziarniste z dodatkiem kofeiny. W tym celu można również użyć zwykłych fusów, które zostają po wypiciu mielonej kawy.

Jak jeszcze można pielęgnować skórę?

Oprócz standardowej pielęgnacji w domu można zdecydować się również na zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych. W przypadku problemów z cellulitem często zalecane są zabiegi z wykorzystaniem preparatów z alg morskich. Obecnie podobną pielęgnację można przeprowadzić również w domu. Wystarczy jedynie zakupić odpowiedni preparat oparty na algach morskich. Tego typu kosmetyki najlepiej działają, jeśli stosowane są jako kompres. Dlatego też zaleca się po ich nałożeniu zawinąć daną część ciała w folię.

Dbając o skórę ciała nie należy także zapominać, że maseczki są przeznaczone nie tylko na twarz. Obecnie można znaleźć także maseczki, które są przeznaczone do dłoni oraz stóp. Warto korzystać z nich przez cały rok, a zwłaszcza w okresie zimowym. Często tego typu kosmetyki zawierają składniki natłuszczające, dzięki czemu ograniczają utratę wody ze skóry w tych miejscach. W przypadku gdy problemy z przesuszeniem pojawiają się zimą regularnie warto jest udać się także na zabieg parafinowy. Obecnie można również wykonać go w domu, jednak do tego celu najlepiej jest zakupić urządzenie, które podgrzeje parafinę do odpowiedniej temperatury.