Właściwa pielęgnacja twarzy to bardzo często pojęcie względne. Warto pamiętać, że zasady dbania o cerę często się zmieniają. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wypróbowanie naturalnych sposobów, które mają mieć mniej możliwych skutków ubocznych. Co warto wykorzystać, jeśli chodzi o takie podejście do pielęgnacji skóry twarzy?

Syntetyczne kontra naturalne składniki

Syntetyczne składniki zawarte w kremach, maseczkach i innych preparatach służących do pielęgnacji cery obecnie nie zawsze są godne zaufania. Wiele osób szuka środków, które nie mają zwłaszcza syntetycznych konserwantów, barwników i aromatów. To zazwyczaj one są powodem uczuleń i podrażnień. Dlatego też naturalne składniki cieszą się coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć o całkowicie naturalnych produktach?
Istnieją dwie drogi w stosowaniu naturalnej pielęgnacji. Pierwsza z nich to kupowanie kosmetyków oznaczonych jako organiczne. Zawierają one wyłącznie naturalne składniki. Druga z nich to komponowanie własnych produktów na bazie naturalnych surowców. Można też używać wyłącznie naturalnych surowców jako środków pielęgnujących. W jaki sposób? Przykładem jest tu olej kokosowy. Nierafinowany olej kokosowy od pewnego czasu jest produktem chętnie kupowanym nie tylko do kuchni, ale także do kosmetyczki. Może służyć jako baza do robienia własnych pomadek do ust. Wystarczy tylko rozpuścić olej i dodać do niego naturalny barwnik spożywczy. Można również używać go bez żadnego dodatkowego składnika, jako na przykład krem do twarzy. Należy jednak pamiętać, że olej kokosowy po nałożeniu na skórę pozostawia tłustą warstwę. Choć często bywa zachwalany jako produkt do wszelkich typów skóry, to zdarza się, iż może powodować zapychanie porów. Zastosowany niewłaściwie na skórę suchą może także spowodować przesuszenie – istotne jest, by w przypadku tego typu cery olej nakładać na skórę jeszcze wilgotną. Olej kokosowy może być stosowany również jako preparat do włosów. Jednak zazwyczaj nie sprawdza się w przypadku włosów wysokoporowatych. Włosy wysokoporowate to te, które między innymi wyglądają na przesuszone i są podatne na uszkodzenia. Kiedy więc używać oleju kokosowego? Olej kokosowy świetnie sprawdza się przy olejowaniu włosów niskoporowatych. Można go używać w przypadku cery tłustej, nawet jeśli jest skłonna do wyprysków, ponieważ olej kokosowy często pomaga w takich przypadkach. Co najważniejsze, olej kokosowy rzadko bywa przyczyną podrażnień czy uczuleń. Ma za to cenne witaminy i kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na cerę.

Jak wybierać produkty naturalne?

Produkty do pielęgnacji twarzy można wybierać na różne sposoby. Decydując się na tego typu dbanie o skórę warto jest na początku wykorzystać czyste składniki, bez żadnych dodatków. Wtedy można uniknąć reakcji uczuleniowych, które mogą być również powodowane przez produkty naturalne. Jeśli jakiś czysty surowiec wywołał reakcję można go będzie później unikać. Wystarczy czytać skład kosmetyków i sprawdzać, czy dany surowiec został dodany. Co warto wiedzieć o wybieraniu produktów w zależności od typu cery? Wybierając naturalną pielęgnację warto skorzystać nie tylko z takich produktów jak olejki, ale również zioła. To właśnie ekstrakty, hydrolaty i innego typu produkty pozyskane z roślin były wcześniej najczęściej polecane jako te, które mogły poprawić stan skóry. Co warto wiedzieć o ziołach w pielęgnacji cery? Najbardziej rozpoznawalnym ziołem, które służy do pielęgnacji skóry jest fiołek trójbarwny. To ziele potrafi poprawić stan cery trądzikowej. W przypadku większych problemów warto spróbować nie tylko gotowych kosmetyków z dodatkiem tej rośliny, czy samodzielnie wykonanych maseczek. Warto pamiętać, że to zioło może działać również od wewnątrz. Warto więc pić napar z fiołka pamiętając jednak, że początkowo kuracja może nawet pogorszyć stan cery, choć nie zawsze taki efekt występuje.
Innym znanym ziołem, które można hodować w domu, jest aloes. Tę roślinę można wykorzystać do odżywiania cery i włosów. W jaki sposób można to zrobić? Znanym gotowym kosmetykiem jest oczywiście czysty aloesowy żel. Można go stosować jako bazę pod inne kosmetyki lub stosować samodzielnie. Jeśli jest taka możliwość warto pozyskać miąższ z aloesu. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma być on stosowany także w celach zdrowotnych, to roślina z której chce się pozyskać liście powinna być przynajmniej pięcioletnia.
W jakim celu można używać aloesu? Aloes przede wszystkim regeneruje i nawilża. Dlatego kremy na bazie aloesu zazwyczaj są kremami nawilżającymi. Podobnie stosuje się aloes na włosy. Jeśli widać wyraźne przesuszenie często to właśnie aloesowy miąższ powinien być zastosowany jako odżywka.

Naturalne maseczki i kosmetyki do makijażu

Naturalne mogą być nie tylko kremy. Warto pamiętać, że całkowicie pozbawione substancji syntetycznych mogą być także maseczki do twarzy. Doskonałym przykładem są tu preparaty, które można uzyskać z glinki. Sucha glinka w różnych kolorach to obecnie jeden ze składników naturalnych maseczek, ale także peelingów i pudrów. Zielona glinka, która stosowana była do tej pory w maseczkach do cery trądzikowej i tłustej zalecana jest obecnie także jako składnik samodzielnie wykonanego pudru do twarzy. Należy jednak pamiętać, że trzeba wymieszać ją z innymi składnikami po to, aby uzyskać w miarę neutralny kolor. Wiele osób korzysta z mineralnych kosmetyków, ponieważ oprócz naturalnego składu mają one dobroczynne działanie na stan skóry. Trzeba jednak pamiętać, że całkowicie naturalne są zazwyczaj tylko kosmetyki w formie suchej. Podkłady do twarzy na bazie minerałów w formie fluidu zazwyczaj posiadają dodatek oleju parafinowego oraz konserwanty. Jeśli więc są to dodatki niepożądane konieczna jest zmiana przyzwyczajeń.