Piękne, gęste i zdrowe włosy to cel, który obecnie wiele osób chce osiągnąć. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe sposoby, które pozwalają na lepszą pielęgnację. Jak obecnie należy dbać o włosy?
Czego brakuje włosom?
Obecnie to właśnie to pytanie jest podstawowe, jeśli chodzi o rozpoczęcie właściwej pielęgnacji. Okazuje się bowiem, że kosmetyki dostępne w sklepach mogą mieć przewagę niektórych składników. Jeśli dobrze wybierze się preparat pielęgnacyjny, można znacznie poprawić wygląd i zdrowie włosów. Pasmom może brakować protein, czyli białek, z których włosy się składają. Preparaty zawierające białka to zazwyczaj te, które posiadają w składzie keratynę. Można jednak spotkać również kosmetyki z zawartością protein pochodzących z mleka lub z roślin. Warto wypróbować różne preparaty, ponieważ konkretny rodzaj protein nie musi sprawdzać się w każdym przypadku. Aby dostarczyć włosom protein można również zdecydować się po prostu na keratynowe prostowanie włosów. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość protein może doprowadzić do zmatowienia i widocznego przesuszenia pasm. Ten efekt zazwyczaj jednak znika po zastosowaniu odpowiednich preparatów myjących, gdy nadmiar protein zostanie wypłukany.
Włosom może brakować również odpowiedniego nawilżenia. Składniki nawilżające włosy nazywane są humektantami. Za jeden ze znanych naturalnych środków nawilżających uznaje się aloes. Jeśli dana odżywka posiada ten składnik na jednym z pierwszych miejsc w składzie, to zazwyczaj można uznać ją za kosmetyk nawilżający włosy.
Do prawidłowej pielęgnacji włosów brakuje jeszcze substancji natłuszczających. Nazywane są one emolientami. Do znanych substancji tego typu należą oczywiście oleje. W preparatach przeznaczonych do natłuszczania włosów można znaleźć między innymi olej lniany i/lub olej arganowy.
Czasami trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka, czego tak naprawdę brakuje włosom. Przesuszenie zazwyczaj świadczy o niedoborze składników nawilżających, jednak równie dobrze może być to problem z brakiem emolientów. Włosom cienkim i suchym często również brakuje protein, których brak widać w zaburzeniu struktury włosa.
Jak pomóc włosom na samym początku?
Pierwszym, co należy zrobić, to określić, czego brakuje. Stosując określone produkty można zauważyć, jak zmienia się wygląd włosów. Warto jednak pamiętać, że efekt nie musi być widoczny już po pierwszym zastosowaniu. Gdy włosy są bardzo zniszczone często będą wyglądać lepiej po produktach, które zawierają w podobnych ilościach składniki ze wszystkich trzech wcześniej wymienionych grup. Dopiero potem można zauważyć, że dana odżywka lub maska stała się dla pasm obciążająca.
W przypadku mniej zniszczonych włosów pierwszym krokiem do uzyskania doskonałego wyglądu może być olejowanie. Oleje nie tylko mogą w pewnym stopniu wnikać do wnętrza włosów, ale również chronić je przed uszkodzeniami. Olejowanie włosów bardzo popularne jest w Indiach, a obecnie ten rodzaj pielęgnacji staje się popularny właściwie wszędzie. Na początku warto wybrać dobry olej. Najczęściej polecanym jest olej arganowy, ponieważ nie obciąża włosów w takim stopniu jak na przykład olej rycynowy i nie powoduje wysuszania, co zdarza się w przypadku oleju kokosowego. Warto jednak pamiętać, że oleje do włosów powinno dopasowywać się ze względu na to, czy włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate. Tylko wtedy można uniknąć przeciążenia pasm.
Olejowanie można przeprowadzać na różne sposoby. Coraz bardziej popularne staje się pozostawianie oleju na noc. Wystarczy nałożyć olej oraz nałożyć ochronny czepek. Rano wystarczy umyć włosy zazwyczaj stosowanym szamponem. W przypadku takiego olejowania łatwo jest zauważyć, czy olej działa korzystnie na włosy. Innym sposobem jest pozostawienie oleju przynajmniej na dwie godziny w ciągu dnia. Można również stosować olej wyłącznie na same końcówki włosów, wtedy nie trzeba go zmywać, należy jednak pamiętać, by nie nakładać go zbyt dużo.
Jeśli włosy są za mało nawilżone, można zastosować olej jako zabezpieczenie, które wzmocni działanie odżywki humektantowej. W tym celu najpierw należy nałożyć odżywkę, a potem olej.
Mycie włosów – o czym warto pamiętać?
Podstawowa pielęgnacja włosów polega oczywiście na ich regularnym myciu. Obecnie uznaje się, że włosy powinny być myte tak często, jak tego potrzebują. Najlepiej używać do tego celu delikatnie działającego szamponu. Należy bowiem pamiętać, iż mycia wymaga tak naprawdę tylko skóra głowy. W przypadku nakładania odżywek i masek bez silikonów stosowanie detergentów może raczej uszkadzać pasma, niż im pomagać. Dlatego obecnie coraz częściej można spotkać się z poradą, aby myć włosy odpowiednio dopasowaną odżywką. Jeśli mycie włosów szamponem jest konieczne, warto wykonać tę czynność w inny sposób niż dotychczas. Jest to tak zwane mycie włosów metodą OMO. Przed umyciem włosów szamponem należy nałożyć maskę lub odżywkę. Potem umyć włosy szamponem, koncentrując się jednak na skórze głowy i nie zmywając odżywki przed nałożeniem szamponu. Po spłukaniu całości należy nałożyć odżywkę lub maskę. Można użyć tego samego produktu lub użyć zupełnie innego niż przy pierwszym kroku. Mycie tą metodą zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem detergentów z szamponu, jednocześnie umożliwiając standardowe umycie skóry głowy.
Jeśli stosowane są wyłącznie produkty bez silikonu lub mycie odbywa się za pomocą bardzo łagodnych preparatów, zazwyczaj nie ma konieczności nakładania dwóch odżywek. Wystarczy nałożyć preparat po umyciu włosów, oczywiście taki, który jest dopasowany do ich potrzeb. W przypadku włosów bardzo zniszczonych po spłukaniu drugiej odżywki lub maski można jeszcze zastosować produkt bez spłukiwania. W okresie zimowym zaś warto pamiętać o produktach, które zabezpieczą końcówki włosów przed rozdwajaniem się, zwłaszcza jeśli jest to główny problem.