Gęste włosy to marzenie. Wiele osób z zazdrością spogląda na reklamy szamponów, gdzie można zobaczyć burzę włosów. Niestety – w realnym świecie zazwyczaj mało kto może cieszyć się tak gęstą fryzurą. Warto jednak pamiętać, że istnieje co najmniej kilka sposobów, które są w stanie wpłynąć pozytywnie na gęstość pasm. Które z nich warto wykorzystać w praktyce?

Gęste włosy – naturalna pielęgnacja

Podstawą w przypadku chęci uzyskania gęstych włosów jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Oznacza to właściwe mycie włosów oraz dobór odpowiedniej odżywki. Warto pamiętać, że jeśli włosy są długie, to wymagają one dodatkowej ochrony zastosowanej na ich końcach i długości. Szczególnie muszą pamiętać o tym te osoby, które po każdym myciu stosują suszenie gorącym powietrzem. Takie działanie wysusza włosy co zazwyczaj może zakończyć się nie ich wypadaniem, ale kruszeniem. Jeśli na szczotce codziennie znaleźć można dużą ilość włosów warto zadać sobie właśnie to pytanie – czy taka ilość jest spowodowana ich wypadaniem, czy też pasma są zbyt suche i na szczotce znajdują się połamane włosy.
Suchości włosów można zapobiegać poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów odżywczych. Ich wybór zależy od tego, czego brakuje włosom. W przypadku bardzo zniszczonych pasm warto wybrać odżywkę bogatą w różne składniki, ponieważ zazwyczaj wymagają one gruntownej regeneracji. W przypadkach bardziej standardowych należy kupić kilka odżywek o różnych właściwościach i sprawdzać, na którą z nich włosy reagują najlepiej. Trzeba przy tym pamiętać, że stosowanie odpowiednich produktów odżywiających pasma może nie dać efektu jeśli stale używa się szamponu z dużą ilością detergentów. Dlatego też warto zacząć od zmiany szamponu, co już często przynosi bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o kondycję włosów.
Naturalna pielęgnacja, która powinna dać efekt polega głównie na zastosowaniu specjalnych olejów na skórę głowy. Najczęściej polecane są olej łopianowy oraz rycynowy. Po nałożeniu preparatu najlepiej nałożyć na głowę foliowy czepek i dodatkowo owinąć całość ręcznikiem. Utrzymanie ciepła jest niezwykle istotne w przypadku tego typu kuracji. Dodatkowo można wykonać masaż, który poprawi krążenie krwi. Oprócz olejów można stosować również wcierki na bazie naparów ziołowych. Wcierki można stosować na suchą skórę głowy. Zazwyczaj stosowane są w tym celu napary z pokrzywy i skrzypu polnego lub po prostu gotowe produkty kupione w aptece lub drogerii.

Naturalne metody do stosowania wewnętrznego

W połączeniu ze stosowaniem odpowiedniego szamponu i olejów do skóry głowy łączy się zazwyczaj suplementacja. Choć nie zawsze przynosi ona efekty, to jednak jeśli wypadanie włosów było spowodowane niedoborem istotnych składników może przynieść to pożądany rezultat. Zazwyczaj w celu poprawy stanu włosów zaleca się stosowanie preparatów zawierających krzem i biotynę. Często są to produkty zawierające skrzyp polny, który ma wiele cennego krzemu. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając konkretny preparat należy szukać takiego, który zawiera wyciąg ze skrzypu, nie zaś sproszkowane ziele. Efekt stosowania wyłącznie sproszkowanego ziela może być niewielki, patrząc na objętość kapsułki lub tabletki. W takiej sytuacji lepiej jest po prostu pić napar ze skrzypu, który dodatkowo ma także właściwości antyseptyczne i działa korzystnie na układ moczowy. Zazwyczaj jednak wiele osób stosuje taki napar jako wcierkę do skóry głowy, ponieważ smak naparu jest zwykle niezbyt przyjemny.
Naturalną metodą do stosowania wewnętrznego jest również picie naparu z pokrzywy. Pokrzywa pomaga uzupełnić poziom żelaza w organizmie, a to właśnie jego niedobór przyczynia się zwykle do wypadania włosów. Wiele osób ma więc także nadzieję, że dzięki stosowaniu pokrzywy poprawi również naturalną gęstość pasm. Nawet jeśli tak się nie stanie, to po kuracji naparem lub sokiem pokrzywowym na pewno poprawi się stan całego organizmu. Decydując się na picie pokrzywy należy pamiętać, że nie powinno się tego robić przez cały rok bez przerwy. Ponadto prawidłowy napar powinien być uzyskiwany pod przykryciem. Dopiero takie działanie pozwala na wydobycie z pokrzywy wszystkich cennych właściwości.

Inne metody zagęszczania włosów

Inne metody zagęszczania włosów często wymagają już wizyty u specjalisty. Jedną z metod, którą można stosować w domu, jest zastosowanie preparatu w formie spreju. Taki sprej do zagęszczania włosów to swego rodzaju włosy w płynie. Widocznie wpływa to na zagęszczenie włosów, jednak efekt ten nie jest trwały.
U profesjonalnego fryzjera możliwe jest wykonanie tak zwanych doczepów. Choć wiele osób uznaje je za niezbyt bezpieczne dla naturalnych włosów, to jednak jeśli chce się natychmiastowej poprawy gęstości trudno jest znaleźć coś dużo skuteczniejszego i mało inwazyjnego. Doczepy to prawdziwe lub sztuczne włosy doczepiane do włosów naturalnych. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg zazwyczaj nie wpływa mocno niekorzystnie na stan włosów, jednak jeśli naturalne pasma są mocno zniszczone profesjonalista powinien odradzać wykonanie zabiegu.
Skuteczną, ale za to inwazyjną metodą jest również przeszczep włosów. Ta metoda wymaga już udziału lekarzy i przeprowadzenia zabiegu w profesjonalnym miejscu. Operacja polega zazwyczaj na zrobieniu otworów w skórze głowy i wprowadzania tam cebulek pobranych z innych części ciała. Często są to cebulki włosowe pobrane na przykład spod pach. Należy pamiętać, że takie włosy zachowują swoje właściwości. To znaczy, że jeśli były one kręcone, to tak samo będą zachowywać się na skórze głowy. Mimo to wiele osób decyduje się na taki zabieg, ponieważ rzeczywiście poprawia on widocznie gęstość włosów, zwłaszcza przy skórze głowy. Metoda ta jest jednak dość radykalna i stosowna raczej w przypadku widocznego wyłysienia.