Zdrowy i odprężający sen jest bardzo ważny dla każdego z nas. Potrzebuje go nie tylko nasz umysł, ale również cały nasz organizm. Każda nieprzespana noc sieje spustoszenie w naszym organizmie, może doprowadzić do licznych chorób, jak również znacząco pogarsza się nasz wygląd. Zmęczenie jest również powodem powstawania zmarszczek. Jak się z tym uporać?
Ciągłe, poranne zmęczenie stało się ogromny problemem, z którym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Nic dziwnego, bowiem przyczyny tego stanu są zwykle zupełnie nieoczywiste. Zdarza się bowiem, że niektórych przyczyn albo nie zauważamy zupełnie, albo są one tak niezwiązane z ciągłym zmęczeniem, że nie potrafimy tego ze sobą powiązać. Sam problem zaś staje się coraz większy. Skutki ciągłego porannego zmęczenia odczuwają już nie tylko osoby starsze czy w sile wieku, ale nawet bardzo młodzi ludzie, a nawet dzieci. Co może być powodem takiego cierpienia?
Problemy z oddychaniem w czasie snu
Kiedy śpimy możemy sobie zupełnie nie zdawać z tego sprawy. Jednak jeśli cierpimy z powodu problemów z oddychaniem, nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć swojego organizmu we wszelkie niezbędne składniki i tlen. To powoduje, że budzimy się zmęczeni. Jeśli więc ktoś z bliskich osób mówi nam, że w nocy chrapiemy, a co gorsza, miewamy chwile, gdy przestajemy chrapać, a nawet oddychać na kilka sekund – najprawdopodobniej cierpimy na bezdech nocny. Jest to znak, by jak najszybciej udać się do lekarza. Jednak problemy z oddychaniem w nocy to nie tylko sam bezdech. Do częstych kłopotów należą również duszności czy zatkany nos. W takich wypadkach najrozsądniej jest spać na boku, wybrać niską poduszkę i nie kłaść się na wznak. Dzięki temu uda się udrożnić drogi oddechowe i znacznie ułatwić sobie oddech. Warto również sięgnąć po naturalne sposoby udrażniania dróg oddechowych. Do najlepszych należy stosowanie naturalnych preparatów czy olejków eterycznych, które wspomogą nasz układ oddechowy, oczyszczą go z zalegającej wydzieliny i pozwolą na spokojny wypoczynek.
Wysypianie się, a ostatni posiłek przed pójściem do łóżka
Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to, co zjadamy przed pójściem spać. Kolacja powinna być raczej lekkostrawna, zjada około 2 godziny przed planowanym pójściem do łóżka. Jest to bardzo ważne, bowiem ciężki posiłek, jak i zbyt późne spożycie go mogą spowodować, że nasz organizm nie będzie w stanie strawić wszystkiego. Zamiast przełączyć się na etap regeneracji i wypoczynku, mobilizować będzie wszystkie siły na to, by poradzić sobie ze strawieniem posiłku. Jednocześnie, kiedy śpimy nasz metabolizm zwalnia, więc strawienie kolacji będzie trwało jeszcze dłużej. Unikajmy takich praktyk i dopilnujmy, by kolacje zjadać odpowiednio wcześniej i nie przeciążać organizmu trawieniem, kiedy zależy nam na wypoczynku i zrelaksowaniu się.
Zmęczenie, a stres
Wielu z nas doskonale wie, że kiedy cierpimy na stres i zmęczenie śpi nam się o wiele gorzej. Nic dziwnego. Nasz organizm jest nieustannie przygotowany do trudnej sytuacji, jaka może go czekać, wydziela hormon stresu i zaburza się gospodarka hormonami. Wówczas również wypoczynek jest znacznie utrudniony. To właśnie z tego powodu tak kiepsko śpimy, a rankiem czujemy się jeszcze gorzej, niż kiedy kładliśmy się spać. Nikt nie wytrzyma bycia w ciągłym stresie, a żaden organizm nie ma tyle sił, by nieustannie pozostawać w stanie pełnej gotowości. Dlatego też, aby polepszyć swój sen i lepiej wypoczywać w nocy, koniecznie zadbajmy o relaks i odprężenie. Warto przed pójściem spać wziąć odprężającą kąpiel, poczytać książkę, czy choćby wybrać się na spacer. Z hormonem stresu skutecznie walczy także hormon szczęścia. Jeśli więc obejrzymy dobrą komedie, nasza noc może okazać się znacznie lepsza.
Poranne zmęczenie, a choroby
Problemy ze snem mogą towarzyszyć niektórym chorobom. Należy do nich między innymi niedoczynność tarczycy. Warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i zbadać poziom tego hormonu we krwi. W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia dieta i przyjmowanie ewentualnych leków, aby wszystko się unormowało, a objawy takie jak ciągłe zmęczenie czy przesuszona skóra zniknęły. Innymi problemami zdrowotnymi, których objawem może być poranne zmęczenie są choroby serca. Jeśli mamy problem ze wstawaniem, często odczuwamy kołatanie serca, miewamy zadyszkę, czy zawroty głowy, jak najszybciej powinniśmy powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu, który w razie konieczności skieruje nas na dalsze badania. Czasem wystarczy wyregulować ciśnienie krwi, aby znacznie lepiej się poczuć i znów zacząć się wysypiać. Innym, niestety coraz bardziej popularnym schorzeniem jest również borelioza. Jest to choroba, którą przenoszą kleszcze, a która coraz częściej dotyka wielu z nas. Jej objawy występują zwykle dość długo po ukąszeniu przez kleszcza, przez co wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to być związane z dawnym ukąszeniem. Co więcej, borelioza wykrywana jest nawet u osób, którym wydaje się, że nigdy w życiu nie miały kleszcza. Jej objawy są zaś trudne do rozpoznania, bowiem najczęściej wiążą się ze zmęczeniem, problemów z kręgosłupem, stawami, mięśniami czy układem nerwowym, pokarmowym czy krwionośnym. U części osób występuje jedynie część z tych objawów, u innych niemal wszystkie. Ciężko stwierdzić, kogo dotknie jaka postać tej choroby. Jeśli jednak oprócz zmęczenia czujemy także inne dolegliwości, warto wykonać testy i postarać się zdiagnozować chorobę odkleszczową. Być może to właśnie z jej powodu tak dużo wycierpieliśmy. Jeśli wykryjemy chorobę, będziemy mogli podjąć leczenie, które w wielu przypadkach może całkowicie odmienić nasze życie i znacznie podnieść jego jakość.