Zdrowe i mocne paznokcie to coś, co pozwala czuć się pięknie każdego dnia. Niestety, niektóre czynniki sprawiają, że paznokcie stają się łamliwe i podatne także na inne uszkodzenia. Co można zrobić, jeśli płytka paznokciowa nie wygląda dobrze i czy można poprawić jej wygląd w domu?

Co wpływa niekorzystnie na płytkę paznokcia?

Wiele kobiet poprawia wygląd płytki paznokcia poprzez nałożenie paznokci żelowych. Jednak zazwyczaj ta taktyka nie jest zbyt skuteczna na dłuższą metę. Jeśli płytka paznokciowa jest już zniszczona warto zrobić wszystko, aby poprawić wygląd paznokci jeszcze przed nałożeniem paznokci żelowych lub nałożeniem lakieru hybrydowego. Jakie są główne problemy z płytką paznokciową?
Zazwyczaj głównym problemem, który wynika z działania czynników zewnętrznych, ale również niewłaściwej diety jest łamliwość płytki paznokciowej. Oprócz wprowadzenia do menu źródła cynku, wapnia i krzemu warto również przyjrzeć się codziennie wykonywanym czynnościom. Bardzo często przesuszenie płytki paznokciowej, które może doprowadzić do łamliwości wynika ze stosowania na co dzień drażniących detergentów. To one często są winne tego, że paznokcie stają się łamliwe. Działanie detergentów wpływa niekorzystnie nie tylko na same paznokcie, ale także na stan skóry dłoni. Dlatego tak ważne jest, aby również na co dzień stosować środki ochronne w postaci rękawiczek, a przynajmniej specjalnych kremów ochronnych.
Na zły stan płytki może wpływać również brak kontaktu z promieniami słonecznymi. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to takie zjawisko można zauważyć często w przypadku paznokci u stóp, a także na płytce paznokciowej u rąk, na którą stale były nakładane ciemne lakiery. Wtedy można zauważyć zżółcenie paznokci, które nie jest związane z występowaniem grzybicy.
Na płytkę paznokcia szkodliwie wpływa również niewłaściwa pielęgnacja. Szczególnie warto zwrócić uwagę na stosowanie metalowych pilniczków, które zazwyczaj przyczyniają się do rozdwajania i łamania się paznokci. Znacznie lepiej jest używać pilniczków papierowych lub szklanych, które pozostawiają odpowiednio wyszlifowaną powierzchnię.

Co można zrobić, aby poprawić wygląd paznokci?

Przede wszystkim podstawą powinno być stosowanie odpowiednich kremów. Szczególnie preparaty oznaczone jako krem do rąk i paznokci pozwalają na poprawę stanu płytki paznokciowej. Dzięki nim możliwe jest natłuszczenie przesuszonych obszarów i zapewnienie ochrony skórze i samej płytce. Oprócz tego można stosować również specjalne odżywki przeznaczone do stosowania na samą płytkę paznokcia. Mogą mieć one formę kremu lub formę lakieru. Produkt należy wybrać w zależności od tego, w jakim stanie znajduje się sama płytka. Jeśli paznokcie są mocno zniszczone i przesuszone bezpieczniej jest zastosować odżywkę w formie kremu, ponieważ odżywka w formie lakieru może niekiedy działać odwrotnie do zamierzonego celu.
W przypadku, gdy problemem jest zżółknięcie płytki paznokciowej można zastosować sok z cytryny. Pozwala on nie tylko na pozbycie się żółtego koloru, ale często także na nabłyszczenie paznokci. Sok z cytryny wystarczy po prostu nałożyć na paznokciową płytkę i pozostawić na noc. Obecnie sok z cytryny to składnik wielu olejków przeznaczonych do odżywiania paznokci, dlatego często można wybrać i zakupić odpowiedni środek.
Warto pamiętać, że możliwa jest szybka poprawa wyglądu paznokci nawet bez malowania ich. Do tego celu wystarczy użyć jedynie specjalnej białej kredki do paznokci oraz polerki. Dzięki polerce można uzyskać połysk płytki paznokciowej bez konieczności stosowania lakieru, natomiast biała kredka pozwala poprawić wygląd wystającej części paznokciowej płytki. Takiego zabiegu lepiej nie powtarzać zbyt często, ze względu na możliwość osłabienia płytki przez polerowanie, jednak jest to idealny sposób dla tych kobiet, które nie chcą malować paznokci na co dzień, za to chcą cieszyć się zdrowo wyglądającymi paznokciami.

Samodzielne zdobienie paznokci w domu

Samodzielne zdobienie paznokci w domu to nie tylko okazja na relaks i rozwinięcie swoich zdolności manualnych. Warto pamiętać, że zabiegi tego typu wykonywane u kosmetyczki lub manicurzystki nie są do końca bezpieczne. Istnieje bowiem możliwość zarażenia się między innymi grzybicą. Samodzielne zdobienie paznokci nie wiąże się z tego typu ryzykiem.
Podstawowe zestawy do wykonywania paznokci żelowych czy to nakładania lakierów hybrydowych można obecnie znaleźć w dość przystępnych cenach. Istotnym urządzeniem w tym przypadku jest zwłaszcza lampa UV, która pozwala na utwardzanie hybrydowych lakierów. Lakiery hybrydowe to obecnie jedna z popularniejszych form zdobienia paznokci. Dzięki temu, że nie zastygają dopóki nie zastosuje się lampy UV można uzyskać pożądany wzór łatwiej niż w przypadku standardowych lakierów. Dzięki lepszej trwałości lakierów hybrydowych zdobienia za pomocą specjalnego metalicznego pyłku są znacznie bardziej trwałe, dlatego też warto się nimi zainteresować. Decydując się na zastosowanie lakieru hybrydowego warto pamiętać, że można go zmyć tylko zmywaczem na bazie acetonu, który dość mocno wysusza płytkę paznokcia.
Nie oznacza to oczywiście, że zdobienie paznokci w domu za pomocą standardowych lakierów jest niemożliwe. Warto jest wykorzystać w tym celu gotowe wzory i produkty dostępne obecnie w każdej drogerii. W przypadku standardowych lakierów możliwe jest po prostu nakładanie gotowych motywów na paznokcie. Pozwala to na uzyskanie idealnych wzorów bez konieczności malowania ich ręcznie. W przypadku standardowych lakierów również można spróbować zdobienia standardowego manicure brokatem, jednak należy pamiętać, że efekt będzie znacznie mniej trwały niż w przypadku lakieru hybrydowego.