Każda młoda osoba niezależnie od płci chce mieć piękną oraz zdrową cerę. Niemniej wielu nastolatków musi nieustannie walczyć z uporczywym i niezbyt estetycznym trądzikiem. Jak skutecznie walczyć z ta uciążliwą przypadłością?

Trądzik jest niezwykle nieprzyjemną przypadłością, która spędza sen z powiek wielu osób, zwłaszcza młodych. W celu uzyskania gładkiej oraz pięknej cery warto skutecznie walczyć z uciążliwymi oraz niezbyt estetycznymi wypryskami skórnymi.
Każda cera trądzikowa odznacza się skłonnością do nieestetycznych wykwitów skórnych, które to zwane są pryszczami. Problem ten zazwyczaj ujawnia się u wielu osób w okresie dojrzewania, gdyż wówczas to poziom hormonów w organizmie znacznie wzrasta. W takiej sytuacji w organizmie każdego człowieka androgeny pobudzają do działania gruczoły łojowe, które to produkują duże ilości sebum. Z uciążliwym trądzikiem mają zazwyczaj czynienia te osoby, które posiadają cerę tłustą. Zmiany wypryskowo – łojotokowe najczęściej występują na twarzy, niemniej mogą również pojawić się na dekolcie, plecach oraz ramionach. Co prawda z przypadłością tą można skutecznie walczyć, niemniej trzeba posiadać odpowiednio bogatą wiedzę na ten temat.

Właściwa dieta przy cerze trądzikowej.

Prawidłowe odżywianie odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Zmiana diety jest niezwykle istotnym krokiem ku zdrowej cerze. Nie od dziś wiadomo, że to co spożywamy ma duży wpływ na ogólny wygląd naszej skóry. I choć nie możemy oczekiwać natychmiastowych efektów po odmówieniu sobie ulubionych chipsów, to w dłuższej perspektywie czasowej stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety znacznie zmniejszy występowanie uciążliwego trądziku.
Niezwykle ważne jest to, aby przetworzone produkty zastąpić naturalnymi składnikami oraz znacznie ograniczyć ilość soli i ostrych przypraw. Jak wynika z przeprowadzanych badań naukowych nadmiar soli we krwi w dużym stopniu pobudza wydzielanie gruczołów łojowych oraz powoduje powstawanie uporczywych zaskórniaków. Należy również w znacznej mierze ograniczyć spożywanie pieprzu czy chili oraz innych ostrych przypraw, które to są bardzo często dodawane do wielu potraw. Oprócz pikantnych potraw niewskazane jest spożywanie w dużych ilościach fast foodów, kolorowych napojów gazowanych, sztucznych soków, cytrusów, tłustego majonezu, czekolady, mocnej herbaty oraz kakao.
Z kolei na liście zalecanych posiłków znajdują się owoce krajowe, naturalne soki jednodniowe, potrawy bogate w witaminę A, wśród których należy wymienić: szpinak, sałatę, szczypior, paprykę, morele oraz twaróg. Ponadto wskazane są produkty bogate witaminę B takie jak: pomidory, płatki owsiane, marchew, fasola, jajka, agrest. Do diety warto również włączyć pokarmy zawierające tłuszcze Omega-3 takie jak: ryby morskie, olej lniany oraz orzechy włoskie. Warto również spożywać duże ilości zbóż w postaci kasz, płatków oraz roślin strączkowych, które to są źródłem dużej ilość makro i mikroelementów oraz łatwo przyswajalnego białka.

Domowe sposoby na walkę z trądzikiem.

Wielu dermatologów walczy z trądzikiem przepisując swoim pacjentom leki doustne. Przed rozpoczęciem takiej kuracji warto mieć na uwadze fakt, że leki te nie są obojętne dla naszych narządów wewnętrznych i mogą zaburzać naszą własną florę bakteryjną oraz działać toksycznie na naszą wątrobę. Co więcej u niektórych pacjentów leczonych tym sposobem dochodzi po jakimś czasie do nawrotu schorzenia. Dlatego też przed rozpoczęciem takiej terapii warto wypróbować inne sprawdzone metody, natomiast obciążające dla całego organizmu leczenie antybiotykowe powinno być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla ciężkich postaci trądziku, gdyż tym sposobem można sobie uszkodzić wątrobę. Niemniej trzeba uświadomić sobie, że walka z uporczywym trądzikiem wymaga sporo czasu oraz cierpliwości.
Niezwykle pomocne przy walce z trądzikiem jest regularne oczyszczanie zanieczyszczonej cery oraz stosowanie skutecznych peelingów medycznych.
Pierwszym krokiem mającym na celu uzyskanie pięknej oraz zdrowej cery jest codzienne oczyszczanie twarzy oraz złuszczanie zbędnego naskórka. Używane w tym celu preparaty powinny przywracać skórze właściwe Ph oraz nie zawierać zbyt dużej ilości alkoholu.
Twarz trądzikową należy przemywać co najmniej dwa razy dziennie przy pomocy specjalnego mleczka lub żelu do cery trądzikowej, osuszając ją delikatnie bez pocierania jednorazowym, papierowym ręcznikiem. W celu złagodzenia skutków trądziku warto też używać odpowiedniego toniku z ziół oraz raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny. Ponadto każdego dnia rano i wieczorem należy używać delikatny krem nawilżający do cery trądzikowej. Dzięki takiej profilaktyce możemy uniknąć nowych wykwitów trądzikowych oraz w znacznym stopniu zmniejszyć nasilenie się już istniejących zmian.

Regularne peelingi medyczne skutecznie zwalczające uporczywy trądzik.

Kolejnym istotny krokiem w zwalczaniu trądziku są peelingi medyczne, które to są nie tylko bardzo skuteczne, ale i dają doskonałe, długotrwałe efekty. Powinny one być zawsze indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Nowoczesne peelingi są preparatami złożonymi i tak skomponowanymi, że oprócz złuszczania, mają także skuteczne działanie sebostastyczne. Oznacza to, że hamują wydzielanie się łoju, są przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Drugim skutecznym sposobem poprawy wyglądu skóry jest jej oczyszczanie bez przesuszenia się. W efekcie tych zabiegów można znacznie zredukować zmiany skórne, poprawić koloryt cery oraz ograniczyć do minimum ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Ponadto warto doraźnie zastosować leczenie osoczem bogatopłytkowym, które to skutecznie leczy stany zapalne.