Zmarszczki to zmora wielu osób. Obecnie istnieją jednak sposoby, aby spowolnić ten widoczny objaw starzenia się skóry. Które z nich są rzeczywiście godne uwagi i wykorzystania?

Podstawowe sposoby na zmarszczki

Na początku warto wykorzystać te sposoby na zmarszczki, które można wykorzystać w domu. Znanymi kosmetykami, które mają na celu spowolnienie procesu starzenia się skóry są oczywiście kremy. Obecnie jednak wiadomo już, że nie może być to jedyny kosmetyk w codziennej pielęgnacji. Wiele osób popełnia również błąd myśląc, iż krem przeciw starzeniu się skóry należy stosować dopiero wtedy gdy zmarszczki będą już bardzo widoczne. Tymczasem tego typu preparaty mogą okazać się nieskuteczne, jeśli użyje się ich zbyt późno. Warto skorzystać w tym przypadku z metod stosowanych w tak zwanej koreańskiej pielęgnacji. Tam kremy opóźniające starzenie się skóry zostają włączone do codziennej pielęgnacji dość wcześnie, zanim jeszcze zmarszczki się pogłębią. Jakie kosmetyki powinny zostać jeszcze zastosowane?
Koreańska pielęgnacja najlepiej pokazuje w jaki sposób najlepiej jest zadbać o cerę, by jak najdłużej pozostała ona bez zmarszczek i przebarwień. Oprócz odpowiedniego oczyszczania wprowadza się tam kremy BB z wysokim filtrem UV. To właśnie jest najlepsza ochrona przeciwzmarszczkowa. Promieniowanie UVA to jeden z największych wrogów skóry. Przenika bowiem bez trudu przez takie przeszkody jak szyby okienne lub samochodowe. W rezultacie nie trzeba spędzać całych dni na plaży, aby po latach zauważyć szkodliwe efekty słonecznego promieniowania. Stosowanie odpowiednich kremów z wysokim filtrem, które zatrzymują także promieniowanie UVA korzystnie wpłynie na wygląd cery.
W domu można dbać o cerę także na inne sposoby. Warto jest przede wszystkim pobudzać krążenie krwi. Można to osiągnąć między innymi poprzez stosowanie masażu. Masaż można przeprowadzać za pomocą specjalnej miękkiej szczoteczki, która jednocześnie może stanowić swego rodzaju delikatny mechaniczny peeling. Ta metoda powinna być stosowana codziennie. Oprócz masażu szczoteczką można również wykorzystać w tym celu specjalne walce wykonane na przykład z półszlachetnych kamieni. Ich działanie polega tym razem na lekkim schłodzeniu skóry, które pomaga w przypadku obrzęków i także może wpłynąć pozytywnie na krążenie krwi.

Kremy przeciwzmarszczkowe – co warto wiedzieć

Jak wspomniano wyżej, kremy przeciwzmarszczkowe, czyli kosmetyki do stosowania w domu nie są aż tak skuteczne, by mogły zwalczyć już głębokie zmarszczki. Najlepiej zacząć ich używać już wtedy gdy zauważy się pierwsze tego typu zmiany. Warto pamiętać, że zmarszczki mimiczne pojawiają się na skórze dość wcześnie. Już wtedy należy zacząć stosować odpowiednie preparaty. Nie należy przy tym kierować się napisami umieszczonymi na opakowaniach, które określają wiek w jakim można sięgnąć po dany kosmetyk. Lepiej jest zwracać uwagę na potrzeby skóry.
W kremach przeciwzmarszczkowych można znaleźć różne składniki. Najbardziej popularne to kolagen, kwas hialuronowy oraz koenzym Q10. Wszystkie one jednak dość słabo przenikają przez naskórek, a to właśnie w warstwie skóry właściwej rozpoczyna się ich właściwe działanie. Dlatego też przed nałożeniem kremu należy jak najlepiej oczyścić cerę, najlepiej dedykowanymi do tego celu kosmetykami. Dlaczego tak istotnymi składnikami są kolagen i kwas hialuronowy? Kolagenowe włókna w skórze to te, które odpowiadają za jej jędrność. To często właśnie wiotczenie skóry jest powodem powstawania sieci drobnych zmarszczek na jej powierzchni. Tymczasem degradacja włókien kolagenowych w skórze zaczyna się już około 20 roku życia. Dlatego o wprowadzeniu kosmetyków z kolagenem powinno się zacząć myśleć dość wcześnie. Kwas hialuronowy również pełni ważną funkcję w utrzymaniu właściwej kondycji kolagenowych włókien. Koenzym Q10 ma natomiast ogólne działanie przeciwstarzeniowe. Zarówno koenzym Q10 jak i kolagen warto jest więc nie tylko stosować w formie kremów, ale także jako suplementy diety.

Możliwości współczesnej medycyny estetycznej

Jeśli rzeczywiście celem ma być pozbycie się zmarszczek warto jest zdecydować się na usługi profesjonalistów. Warto przy tym pamiętać, że podobnie jak w przypadku kremów lepiej jest zdecydować się na wizytę wcześniej, zanim jeszcze dojdzie do występowania bardzo widocznych zmian. Duże i głębokie zmarszczki bardzo często można usunąć tylko przy pomocy skalpela. Tymczasem umiarkowane i małe zmiany poddają się mniej inwazyjnym metodom. Które z nich są godne uwagi?
Udając się do gabinetu warto pamiętać, że profesjonalne zabiegi mają podstawową przewagę nad domowymi sposobami. Przede wszystkim aktywnie działające substancje, takie jak wymieniony wyżej kwas hialuronowy, mogą być wprowadzone poprzez naskórek do skóry prawdziwej. Taki efekt można uzyskać na przykład w przypadku dermabrazji. Możliwe jest również przeprowadzenie tak zwanego ostrzykiwania kwasem hialuronowym lub osoczem pobranym od pacjenta. Takie metody są polecane najczęściej, ponieważ obydwie te substancje zazwyczaj nie niosą ze sobą ryzyka w postaci uczulenia na preparat.
Głębokie zmarszczki mimiczne można spłycić lub usunąć także poprzez zastosowanie toksyny botulinowej. Popularny botoks pozwala na zlikwidowanie tak zwanej lwiej zmarszczki, która zazwyczaj jest dość głęboka, bez konieczności wykonywania operacji. Decydując się na tego typu zabieg warto jest sprawdzić, czy wybrany gabinet spełnia wymogi pod względem higieny oraz doświadczenia osób wykonujących czynność wstrzykiwania wymienionej substancji. Lepiej jest nie korzystać z możliwości przeprowadzenia zabiegu w innym miejscu. Choć wydaje się to wygodne, to jednak wiąże się ze sporym ryzykiem, związanym między innymi z możliwym zakażeniem.